Co trzeci nastolatek w Krakowie ma depresję

Dziennik Polski

Z badań prof. Jacka Bomby, wojewódzkiego konsultanta ds. psychiatrii dzieci i młodzieży wynika, że aż jedna trzecia krakowskich nastolatków cierpi na depresję.

 

Szacuje się, że cierpi na nią aż 28 proc. dziesięciolatków, 25 proc. trzynastolatków i 28 proc. siedemnastolatków - pisze "Dziennik Polski".

 

Według prof. Jacka Bomby za zaburzenia psychiczne wśród młodzieży odpowiadają przede wszystkim kryzys rodziny, stres wynikający z rywalizacji i koncentracja na osiągnięciach już we wczesnym wieku. Źródłem stresu są także warunki panujące w domu. Coraz częstsze rozwody, zabieganie rodziców wywołuje napięcia, których skutki odczuwają dzieci. Przyczyną zaburzeń może być także brak akceptacji wśród rówieśników.

 

Narkotyki, alkohol i papierosy są coraz częściej traktowane jako sposób na łagodzenie napięć. Z badań krakowskich psychiatrów wynika, że 5 proc. trzynastoletnich dziewczynek i 4 proc. chłopców to nałogowi palacze. Do palenia raz na jakiś czas przyznaje się 14 proc. chłopców i 7 proc. dziewczyn w tym wieku. Alkohol pije 35 proc. chłopców i 17 proc. dziewczyn, 4 procent trzynastolatków bierze narkotyki - podaje "Dziennik Polski".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Ania z W. 08:34:31 | 2010-09-27
czy to nie psychologowie sami podkręcają problematykę depresji? w ten sposób stają się bardzo potrzebni... w życiu trzeba trochę pocierpieć i nie można miec wszystkiego od razu... sama miałabym o tym pamiętać i przypominać też innym... sami księża mówią tak dużo o depresji. czy aby nie zapomnieli o nosieniu krzyża...?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ojciec Bashobora w Polsce 07:17:15 | 2010-09-27
http://www.pozytywnego.pl/?go=newsy

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~hołduję zasadzie 07:14:47 | 2009-12-04
  Czy mówimy o przygnębieniu ,czy o chorobie???... 1525...bez sprawdzania.Taki wynik obiecuje duże dochody firmom farmaceutycznym oraz prywatnym gabinetom.Może dzieciaki po ludzku nie mają z kim o tym pogadać???

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook