Najdłuższy proces w historii III RP

Od 20 lat kolejne sądy nie potrafią rozstrzygnąć sporu o kamienicę w centrum Krakowa. Wydają sprzeczne ze sobą wyroki, a końca batalii nie widać – informuje „Dziennik Polski”.

 

Chodzi o dawną posiadłość Wita Stwosza przy ul. Grodzkiej 39 w Krakowie - kamienicę o łącznej powierzchni 1118 m kw., z trzema lokalami komercyjnymi na parterze, mieszkaniami, 300-metrowym strychem i rozległymi piwnicami. Sąd Najwyższy orzekł właśnie, że trzeba jeszcze raz wznowić postępowanie. Procesem zajmie się niebawem Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

 

W skardze przeciwko Polsce mniejszościowa współwłaścicielka kamienicy, krakowianka Jolanta O., która w wyniku ostatnich orzeczeń sądów straciła majątek – dowodzi, że nie ma u nas jasnych przepisów o podziale współwłasności.

 

Sądy wydały w tej sprawie w sumie osiem sprzecznych ze sobą rozstrzygnięć. Na postanowienia pierwszej instancji trzeba było czekać cztery lata, a w powtórzonym procesie cztery i pół. Na rozpatrzenie apelacji – grubo ponad rok. Tyle samo potrzebował Sąd Najwyższy na rozpatrzenie skarg. A zajmował się on kamienicą przy Grodzkiej cztery razy! I orzekał raz w jedną, raz w drugą stronę.

 

Więcej w „Dzienniku Polskim”.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook