"W Irlandii - guiness, w Polsce - martyrologia"

"W Irlandii - guiness, w Polsce - martyrologia"

PAP / ad
(fot....
(fot. EPA/Matt...
(fot. EPA/Paul...
(fot. EPA/CHRIS...

ZOBACZ TAKŻE

Barack Obama w Irlandii pił guinessa, w Wielkiej Brytanii - grillował z premierem, a podczas jego wizyty w Polsce będą dominowały wątki martyrologiczne - powiedział w środę szef MSZ Radosław Sikorski.

 

Szef MSZ pytany w TVP Info, czy to dobrze, że prezydent Stanów Zjednoczonych podczas wizyty w Warszawie spotka się z częścią rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, powiedział: "Dobrze. Z tym, że pamiętajmy, jaki mamy przekaz - w Irlandii picie guinessa, w Wielkiej Brytanii - grillowanie z premierem (Davidem Cameronem), gra w ping-ponga, a w Polsce będą wątki głównie martyrologiczne".

 

Ocenił, że wynika to z szacunku dla "tego, ile wycierpieliśmy w XX wieku". Podczas wizyty w Warszawie Obama oprócz spotkania z rodzinami ofiar ma też złożyć kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta oraz Grobem Nieznanego Żołnierza.

 

Sikorski zauważył też, że wielkim newsem dla polskich mediów była w środę informacja, iż prezes PiS - największej partii opozycyjnej - Jarosław Kaczyński - zgodził się przyjść do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie Obamy z polskimi politykami. "To jest pierwszy sukces wizyty Baracka Obamy, bo prezes PiS zawiesił swój bojkot własnego państwa" - stwierdził.

 

Dotychczas prezes PiS nie uczestniczył bowiem ani w konsultacjach politycznych organizowanych przez Bronisława Komorowskiego, ani w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które prezydent zwoływał.

 

Poza Kaczyńskim, w spotkaniu Obamy z liderami polskich partii politycznych mają uczestniczyć: Waldemar Pawlak (PSL); Joanna Kluzik-Rostkowska (PJN); Grzegorz Napieralski (SLD), a z PO najprawdopodobniej Grzegorz Schetyna.

 

Sikorski poinformował też, że zostało już uzgodnione memorandum o warunkach stałego stacjonowania oddziału sił powietrznych USA w Polsce. "To nie jest tak, że spodziewamy się podarków, to są raczej rzeczy które ustalamy wspólnie - uzgodniliśmy treść memorandum w sprawie pobytu elementów sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, ale spodziewamy się przede wszystkim dobrej, strategicznej rozmowy naszego prezydenta, premiera (z Obamą)" - zaznaczył.

 

Dopytywany, czy w trakcie wizyty Obamy zostanie podpisane to memorandum, Sikorski dał do zrozumienia, że nie przywiązywałby wagi do tego, czy już teraz to nastąpi. "To, co uzgodniliśmy, będzie, i to jest najważniejsze. To jest wynik olbrzymiej pracy ostatnich lat" - podkreślił.

 

Plan obecności w Polsce amerykańskich samolotów ogłoszono w czasie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu ub.r. w Waszyngtonie. Doradca prezydenta Roman Kuźniar wyjaśniał, że władze amerykańskie zaproponowały Polsce, by na naszym terytorium od połowy 2013 roku stacjonowało 16 myśliwców F-16 i 4 samoloty transportowe Hercules.

 

Szef MSZ ocenił również, że Stany Zjednoczone są dla Polski sojusznikiem strategicznym, a my dla Stanów Zjednoczonych - ze względu na różnicę potencjałów - ważnym sojusznikiem regionalnym.

 

Obama przyjedzie do Polski 27 maja i spędzi tu dwa dni. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, weźmie też udział w organizowanym w Warszawie szczycie przywódców państw Europy Środkowej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?