Obama spotka się z liderami polskich partii

W sobotę przed południem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z liderami głównych partii politycznych. Gospodarzem spotkania będzie prezydent Bronisław Komorowski.

 

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że "prezydent Komorowski postanowił zaprosić na sobotnie spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą liderów głównych ugrupowań politycznych". Dodała, że wśród zaproszonych polityków jest także b. prezydent Lech Wałęsa.

Według Trzaski-Wieczorek, "wśród poruszanych tematów na pewno pojawi się kwestia doświadczeń Polski w dochodzeniu do demokracji", a także współczesne wyzwania stojące przed światem, "związane z szerzeniem demokracji wśród państw Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a także wschodniego sąsiedztwa Polski".

Spotkanie zaplanowane jest na godz. 11.45.

Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita potwierdził w rozmowie z PAP, że zaproszenie na spotkanie z amerykańskim przywódcą otrzymał szef Sojuszu Grzegorz Napieralski. "Tak, potwierdzam, dostaliśmy takie zaproszenie" - powiedział Kalita.

Również liderka PJN Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała PAP, że otrzymała we wtorek telefon z Kancelarii Prezydenta i została zaproszona na spotkanie z prezydentem Obamą na sobotę na godz. 11:45.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do władz PO, Platformę może z kolei reprezentować marszałek Sejmu, wiceprzewodniczący partii Grzegorz Schetyna lub ewentualnie wiceszefowa PO, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

PAP na razie nie udało się potwierdzić, czy zaproszenie dotarło już do prezesów: PiS - Jarosława Kaczyńskiego, który we wtorek spotkał się z ambasadorem USA w Polsce Lee Feinsteinem, oraz PSL - wicepremiera Waldemara Pawlaka.

W ubiegłym tygodniu także Biały Dom zapowiadał spotkanie Obamy i Komorowskiego, m.in. z udziałem byłego prezydenta Wałęsy, dotyczące demokratyzacji i wydarzeń na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Prezydent Obama przylatuje do Warszawy w piątek wieczorem i zostanie w naszym kraju do soboty popołudnia. Ma spotkać się m.in. z Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ciekawski 12:09:57 | 2011-05-25
Czy jest jakiś cywilizowany kraj na świecie w którym profesor może nie znać języka obcego?

Tak. Stany Zjednoczone :-)


Obawiam się że jesteś w błędzie choć przyznaję dokładnie takiej odpowiedzi się spodiewałem (dopuszczałem jeszcze Wielką Brytanię)jako obrony polskiego nieuctwa

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AdamIKiss 10:50:05 | 2011-05-25
Czy jest jakiś cywilizowany kraj na świecie w którym profesor może nie znać języka obcego?

Tak. Stany Zjednoczone :-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ciekawski 10:48:29 | 2011-05-25
Czy jest jakiś cywilizowany kraj na świecie w którym profesor może nie znać języka obcego? 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AdamIKiss 09:10:35 | 2011-05-25
Do całego zaproszonego towarzystwa nie pasuje Pawlak, bo jako jedyny jako tako zna angielski. :-)

A przecież mogli zaprosić Ciebie zamiast niego i byłoby OK ;-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Nora 07:16:09 | 2011-05-25
 Trzeba było tę wystawę o aborcji zorganizować w Pałacu Prezydenckim.W końcu to problem obojga narodów,tylko zdaje się,że Amerykanie przypomnieli sobie ostatnio hasło- In God we trust.Taki nowoczesny kraj!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook