"Polska cieszy się, że Kadafi zostanie pojmany"

Szef MSZ Radosław Sikorski oświadczył w piątek, że Polska z zadowoleniem przyjmuje wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydanie nakazu aresztowania przywódcy Libii Muammara Kadafiego, którego prokurator chce oskarżyć o zbrodnie przeciw ludzkości.

 

"Polska jest głęboko przekonana, że wszystkim osobom odpowiedzialnym za popełnienie przestępstw przeciw ludności Libii musi być wymierzona sprawiedliwość. Rola Międzynarodowego Trybunału w tym zakresie pozostaje kluczowa i najwyższej wagi" - czytamy w oświadczeniu szefa MSZ, jakie ukazało się w piątek na internetowej stronie resortu.

"Wszelkie wysiłki społeczności międzynarodowej powinny umożliwić narodowi libijskiemu określenie swojej własnej przyszłości zgodnie z zasadami demokracji. Reżim Kaddafiego musi zaprzestać nieludzkich ataków i przemocy wobec ludności Libii" - podkreślił Sikorski.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Luis Moreno-Ocampo wystąpił w poniedziałek z wnioskiem do sędziów o wydanie nakazu aresztowania przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szefa wywiadu Abdullaha al-Senussiego. Prokurator chce oskarżyć Kadafiego i jego syna o zbrodnie przeciwko ludzkości, a szefa wywiadu o brutalne tłumienie pokojowych demonstracji.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył w oświadczeniu, że nasz kraj jest aktywnie zaangażowany w proces implementacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych m.in. w sprawie ustanowienia zakazu lotów nad Libią, sankcji wobec reżimu, a także potępienia stosowania siły przez Kadafiego wobec protestujących Libijczyków.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?