Kolejna ofiara w polskim górnictwie

41-letni górnik przodowy zginął w środę nad ranem w Zakładzie Górniczym „Sobieski” w Jaworznie, został uderzony w głowę kawałkiem skały. To drugi tragiczny wypadek w polskim górnictwie minionej doby, poprzedni wydarzył się we wtorek wieczorem.

 

- Do wypadku doszło w oddziale robót górniczo-przygotowawczych, na pochylni taśmowej na poziomie 500 m. Podczas urabiania skał odspoiła się bryła piaskowca, uderzając poszkodowanego w tył głowy - powiedziała PAP Zofia Mrożek z Południowego Koncernu Węglowego, do którego należy kopalnia.

 

Pierwszej pomocy udzielał górnikowi sanitariusz oddziałowy, później reanimował go pracownik działu bhp. Wezwany na miejsce lekarz stwierdził zgon. O wypadku powiadomiono Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, prokuraturę i policję.

 

Górnik, który zginął w wypadku był bardzo doświadczonym pracownikiem, z 22-letnim stażem w kopalni. Zostawił żonę i dziecko. - Dyrekcja Zakładu Górniczego +Sobieski+ podjęła działania w celu objęcia opieką psychologiczną rodzinę pracownika” - zapewniła Mrożek.

 

Nie była to jedyna tragedia, jaka wydarzyła się w ostatnich godzinach w PKW. W drugiej kopalni wchodzącej w skład tego koncernu - Zakładzie Górniczym „Janina” - ostatniej nocy zmarł 53-letni górnik-kombajnista, pracownik firmy usługowej - poinformował Paweł Gniadek, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Tauron, do której należy PKW. Po skończonej zmianie kombajnista miał wyjeżdżać na powierzchnię. Ok. pierwszej w nocy sztygar zmianowy zgłosił do dyspozytora ruchu zasłabnięcie pracownika. Akcja reanimacyjna nie powiodła się; przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon pracownika.

 

41-letni górnik to piętnasta w tym roku śmiertelna ofiara wypadków w polskim górnictwie węgla kamiennego. Do poprzedniego tragicznego wypadku doszło zaledwie 10 godzin wcześniej w kopalni „Szczygłowice”, gdzie zginął 54-letni ślusarz górniczy, potrącony przez podziemną kolejkę.

 

Do poprzednich śmiertelnych wypadków w górnictwie doszło 5 maja, kiedy w kopalni "Krupiński" w Suszcu zapalił się metan. Zginęły trzy osoby: górnik oraz dwaj ratownicy, którzy szli z pomocą poszkodowanym. Ciało jednego z ratowników znaleziono w zadymionym chodniku dopiero po tygodniu poszukiwań.

 

Według danych nadzoru górniczego, od początku roku do końca kwietnia w kopalniach węgla kamiennego doszło w sumie do ponad 750 rozmaitych wypadków. 15 osób zginęło, a 13 doznało ciężkich obrażeń.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook