Premier nie odpowiada na pytania o katastrofę

Oczekujemy, że premier Donald Tusk przeprosi posłów i odpowie na pytania zadane przez nich w trakcie styczniowej debaty ws. katastrofy smoleńskiej - powiedział w piątek w Sejmie szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn tej katastrofy Antoni Macierewicz.

 

Jak podkreślał na konferencji prasowej, premier zobowiązał się wtedy do udzielenia odpowiedzi na piśmie w ciągu dwóch tygodni.

 

19 stycznia premier oraz szef polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską minister SWiA Jerzy Miller przedstawili w Sejmie rządową informację o działaniach w sprawie wyjaśnienia katastrofy TU-154M z 10 kwietnia, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 innych osób.

 

Macierewicz podkreślał w piątek, że minęły już trzy miesiące od chwili, gdy - zgodnie z zapowiedzią premiera - posłowie powinni otrzymać odpowiedzi na swoje pytania.

 

- Kilkudziesięciu posłów zadających pytania zgodnie z ustawą o prawie posła do informacji nie otrzymało żadnej odpowiedzi (...). Premier zobowiązał się do odpowiedzi na piśmie, nikt z nas takiej odpowiedzi nie otrzymał - mówił Macierewicz.

 

Jak ocenił, wpisuje się to "w praktykę premiera, który mówi nieprawdę, kręci, wprowadza opinię publiczną i organy państwa w błąd". Macierewicz powiedział, że należy położyć temu kres. - Oczekujemy, że premier przeprosi posłów i odpowie na pytania - dodał.

 

Poseł przytoczył kilka pytań zadanych w styczniu przez posłów. Jedno z nich dotyczyło zgody na procedowanie (wyjaśniania przyczyn katastrofy) na podstawie załącznika 13 do Konwencji Chicagowskiej - poseł PiS Arkadiusz Mularczyk chciał się dowiedzieć m.in. czy ktokolwiek podpisał porozumienie w tej sprawie.

 

Inny poseł - przypomniał Macierewicz - chciał się dowiedzieć, dlaczego nie zabezpieczono dowodów katastrofy.

 

- Dlaczego pierwszym działaniem rządu polskiego nie było zapewnienie realizacji żądania prokuratury by zabezpieczyć dowody, dlaczego dopuszczono do tego, że szczątki naszych przywódców, naszych bliskich przez wiele, wiele miesięcy były jeszcze odnajdowane w ziemi, do dzisiaj nie pewności, czy tam nie pozostają - pytał w piątek Macierewicz.

 

Poseł przytoczył też pytanie innego z parlamentarzystów, dlaczego do dzisiaj nikt nie poniósł odpowiedzialności politycznej za katastrofę smoleńską.

 

- W świetnym zdrowiu, w świetnym humorze jest pan minister (Bogdan) Klich, znakomicie nadal powtarza nieprawdy pan minister (Radosław) Sikorski, nie zauważyłem słowa przepraszam od ministra (Tomasza) Arabskiego - mówił w piątek Macierewicz. Jak zaznaczył, te pytania wciąż nurtują polską opinię publiczną.

 

Według konstytucji, premier i inni członkowie Rady Ministrów mają obowiązek udzielenia odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie w ciągu 21 dni.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~do "krakowa" 02:23:04 | 2011-05-07
Czy pan "kraków" nie jest przypadkowowo z ekipy pokrętacza tuskowego? Panie "kraków" obnażasz się pan aż zanadto, a po sposobie zwracania się do Pana Ministra Macierewicza, który jest zresztą bardzo konkretny i posługujący się faktami, widać żeś ubogi w kulturę i wiedzę  jest.  Człowieku, albo zaczniesz wreszcie używać swej mózgownicy i samodzielnie myśleć będziesz, albo już taki ...... na zawsze zostaniesz, czego ci nie życzę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~poszukujący 23:05:55 | 2011-05-06
Nie dotrzymywanie słowa to ostatnio bolączka wielu premierów RP.


tzn, że teraz premier jest niezobowiązany do wypełniania swoich zadań i wolno mu kłamać, bo inni to robili? przecież sam mówił, że nie chce być taki jak jego poprzednicy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~LMGDM 20:12:19 | 2011-05-06
A zatem premierowi wolno działać wbrew prawu?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kraków 16:45:51 | 2011-05-06
Macierewicz zadymiarzu. Od odpowiedzi jest odpowiednia komisja ds. badania wypadków lotniczych. Ale, że tego Macierewicz nie wiesz to zrozumiałe. Bo generalnie zadymiarze niewiele wiedzą. Więcej dymią....

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?