Rozmowy związkowców z zarządem JSW

Związkowcy i przedstawiciele zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zasiedli w środę ponownie do negocjacji dotyczących m.in. zabezpieczenia załogi w związku z przygotowywanym wprowadzeniem firmy na giełdę.

 

We wtorek ośmiogodzinne rozmowy nie przyniosły porozumienia, choć doszło do zbliżenia stanowisk.

 

W środowych negocjacjach nie bierze udziału przedstawiciel resortu Skarbu Państwa, strony będą się skupiać na sprawach gwarancji pracowniczych, a nie na kwestiach związanych z wprowadzeniem JSW na giełdę.

 

Negocjacje są prowadzone w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach, gospodarzem spotkania jest wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Strona związkowa domaga się m.in. utrzymania dotychczasowych regulacji pracowniczych po upublicznieniu spółki.

 

Zgodnie z planami resortu Skarbu Państwa ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca, jednak - jak mówiła po wtorkowych rozmowach wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska - w związku z przeciągającymi się rozmowami ze stroną społeczną związany z upublicznieniem harmonogram staje się coraz trudniejszy do realizacji.

 

Wojewoda Łukaszczyk powiedział przed rozmowami dziennikarzom, że jest umiarkowanym optymistą. Strony sporu mają do uzgodnienia trzy kwestie: porozumienie zbiorowe dotyczące gwarancji pracowniczych, władztwa korporacyjnego nad spółką po jej upublicznieniu i przedstawienie założeń prospektu emisyjnego. Ten ostatni problem ma być dyskutowany w czwartek, kiedy na spotkanie do Katowic ma przyjechać przedstawiciel resortu Skarbu Państwa.

 

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska zapowiedziała, że na środowym spotkaniu zostanie przedstawiona gwarancja, że Skarb Państwa zachowa uprawnienia właścicielskie w JSW, nawet gdyby w przyszłości (na razie Skarb Państwa na pewno zachowa 50 proc. plus jedną akcję) pozostał mniejszościowym akcjonariuszem.

 

- Nie ma takiej intencji, by tę barierę przy upublicznieniu czy prywatyzacji przekraczać, ale tak na przyszłość, żeby wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Myślimy, że to będzie kolejny argument, żeby uspokoić nastroje - podkreśliła.

 

Wyraziła nadzieję, że w środę uda się też sfinalizować porozumienie zbiorowe, które było przedmiotem wtorkowych negocjacji. Przypomniała, że trzeba się spieszyć, aby dochować terminów przed planowanym upublicznieniem spółki.

 

- Jesteśmy zawsze optymistami i chcemy osiągnąć kompromis. Wiadomo, że są też pewne granice kompromisu. To nie jest tak, że kompromis kupuje się za wszystko. Musimy patrzeć na tę firmę w perspektywie wielu lat do przodu - zaznaczył prezes JSW Jarosław Zagórowski.

 

Szef Solidarności w JSW Sławomir Kozłowski szanse na zawarcie porozumienia ocenił na 50 proc. Zarzucił pracodawcy i przedstawicielom rządu, że podczas wtorkowych rozmów nie przedstawili konkretów i przeciągali negocjacje. Zagroził, że jeśli rozmowy będą „pozorowane”, zostaną przerwane, a zawieszona akcja protestacyjna zostanie wznowiona.

 

Kozłowski wyraził też opinię, że ponad rozmowami „krąży duża polityka”. - Uważam, że jest to nieuczciwe, bo jest to zabawa pracownikami przedsiębiorstwa, które zatrudnia ponad 22 tys. osób - powiedział.

 

Według nieoficjalnych informacji we wtorek obie strony przygotowały własne, różniące się wieloma szczegółami, propozycje porozumienia. Teraz pracują w oparciu o dokument zaproponowany przez związki. Przewiduje on m.in. gwarancję zatrudnienia dla pracowników JSW na 10 lat (zarząd proponuje 5 lat) oraz utrzymanie wszystkich dotychczasowych regulacji pracowniczych do czasu wynegocjowania i wejścia w życie nowego, jednolitego układu zbiorowego pracy - prace nad nim mają być kontynuowane. Częścią porozumienia miałyby być również zapisy dotyczące uprawnień związków zawodowych w JSW.

 

JSW - według planów resortu Skarbu Państwa - ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Związkowcy nie zgadzają się na upublicznienie spółki na zasadach proponowanych przez resort skarbu. Chcą formalnych, pisemnych gwarancji, że wszyscy pracownicy dostaną darmowe akcje, a Skarb Państwa zachowa dominację w JSW. Domagają się także zagwarantowania dotychczasowych uprawnień pracowniczych oraz podwyżki płac o 10 proc.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook