Graś: Rosja zawsze była wielką niewiadomą

psd / PAP

- Po serii publikacji różnych instytucji i mediów, które w ciągu ostatnich dni się ukazywały artykuł premiera Putina ma inny ton - zwrócił uwagę Graś na briefingu w kancelarii premiera. Jak podkreślił, pojawiają się w nim jednak "próby interpretacji historii, które nie do końca są zgodne z polską prawdą, polską tradycją".

Zdaniem rzecznika rządu, należy poczekać na słowa Putina, które padną we wtorek w czasie rozmów w cztery oczy z premierem Donaldem Tuskiem, na konferencji prasowej i podczas oficjalnych wystąpień na Westerplatte.

- To nam da pełny obraz rosyjskich intencji i rosyjskich oczekiwań co do tej wizyty - uważa Graś.

Jak zapewnił, polski rząd spokojnie pracuje nad tym, aby wizyta Putina przebiegła dobrze, a uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu wojny miały "właściwy i dobry charakter".

DEON.PL POLECA

- Najważniejsze w tych uroczystościach to przypomnienie Europie i światu, że 1 września wojna zaczęła się w Polsce od niemieckiej agresji na Polskę. To jest przekaz, który chcemy, żeby poszedł w świat - zaznaczył rzecznik rządu. W jego opinii, zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie polskiej granicy "nie dla wszystkich ta prawda jest oczywista i nie wszyscy o tym wiedzą i pamiętają".

Dopytywany czy strona polska spodziewa się, że wystąpienie Putina na Westerplatte będzie w jakiś sposób przełomowe, Graś powiedział, że "Rosja a wcześniej Związek Radziecki zawsze była wielką niewiadomą", więc należy "spokojnie poczekać na to co jutro się wydarzy".

Pytany o tematykę wtorkowych rozmów premierów Polski i Rosji, Graś powiedział, że znajdą się w nich elementy "dyskusji historycznej, również te związane z Katyniem". Szefowie rządów mają również rozmawiać o bieżącej polityce, energetyce, gazie i współpracy gospodarczej. "Rozmowy w cztery oczy jak i rozmowy plenarne ministrów będą się raczej ogniskowały na teraźniejszości i na przyszłości" - zapewnił rzecznik rządu.

Cmentarze Katynia i żołnierzy ZSRR symbolem wspólnego żalu i przebaczenia

Odrzucić propozycję Niemiec o podpisaniu paktu o nieagresji - w warunkach, gdy ewentualni sojusznicy ZSRR na Zachodzie zgodzili się już na analogiczne porozumienie z III Rzeszą i nie chcieli współpracować ze Związkiem Radzieckim - samotnie zderzyć się z najpotężniejszą wojenną machiną nazizmu - ówczesna dyplomacja radziecka całkowicie zasadnie uznała to za krok co najmniej nierozsądny- zaznaczył.

Putin, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz około 20 innych premierów będzie uczestniczyć we wtorek w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. We wtorek w Sopocie premier Rosji spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Rozmowy plenarne z udziałem ministrów obu rządów poprzedzi rozmowa premierów w cztery oczy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Graś: Rosja zawsze była wielką niewiadomą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.