Chuligani będą mogli być sądzeni na stadionach

Jeszcze w maju do parlamentu ma trafić projekt specustawy dotyczącej bezpieczeństwa podczas Euro 2012 - zapowiedział we wtorek wiceszef MSWiA Adam Rapacki. Ma ona m.in. umożliwić stosowanie zakazu wstępu pseudokibicom na mecze reprezentacji w kraju i za granicą.

 

Jak powiedział w czasie specjalnej konferencji Rapacki, projekt jeszcze we wtorek trafi do ustaleń międzyresortowych.

 

Specustawa ma wprowadzić szereg zmian i doprecyzować zapisy dotyczące imprez masowych znajdujące się w różnych ustawach. M.in. w ustawie o broni i amunicji ma zostać doprecyzowana kwestia zakazu noszenia broni, z kolei - jak dodał wiceszef MSWiA (nadzorujący policję i koordynujący kwestie związane z zabezpieczeniem Euro 2012) - w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych mają zostać rozszerzane zapisy dotyczące minimalnych wymogów zabezpieczenia medycznego.

 

Projekt wprowadza też odpowiedzialność karną za wdzieranie się na teren imprezy masowej i rozszerza katalog możliwości stosowania zakazu wstępu na imprezy masowe o mecze reprezentacji odbywające się zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

 

Chuligani stadionowi będą mogli być sądzeni bezpośrednio w miejscu rozgrywania meczu - zakłada to projekt specustawy dot. zabezpieczenia Euro 2012. Projekt trafił już do konsultacji międzyresortowych.

 

Jak podkreślał podczas specjalnej konferencji minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Euro 2012 to impreza istotna dla Polski i jej międzynarodowego wizerunku i "nie może być zdominowana przez agresję, bandytów oraz chuliganów stadionowych".

 

- Dlatego - jak dodał - resort sprawiedliwości zaproponował wprowadzenie szeregu rozwiązań, które mają ułatwić karanie pseudokibiców i zapobiegać ich działaniom. Jednym z nich jest objęcie ich dozorem elektronicznym a także wprowadzenie zapisu przewidującego, że w sytuacji, gdy ponownie wejdą w konflikt z prawem, kara dozoru zostanie im zamieniona na karę więzienia.

 

Specustawa wprowadza też tzw. rozprawę odmiejscowioną - rozwiązanie, które było stosowane m.in. podczas olimpiady w Kanadzie. Zgodnie z projektowanymi zapisami pseudokibice, którzy popełnią przestępstwo, będą mogli być sądzeni bezpośrednio na stadionie, w salach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt umożliwiający połączenie z salą sądową, gdzie będzie sędzia.

 

- Wymiar sprawiedliwość to oczywiście poczucie sprawiedliwości dla nas wszystkich, ale wymiar sprawiedliwości to także musi być szybkość, poczucie nieuchronności kary - mówił Kwiatkowski.

 

Jak dodał, istotne jest też bezpieczeństwo m.in. policjantów, którzy do tej pory musieli doprowadzać zatrzymanego chuligana do sądu.

 

Kwiatkowski dodał, że projekt zwiększa też zakres odpowiedzialności karnej za fałszywe alarmy bombowe oraz kradzież elementów infrastruktury technicznej związanej z przewozem kibiców.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 13:40:29 | 2011-04-05
Mam nadzieję, że to coś da.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dami 13:17:12 | 2011-04-05
Ciekawe kto za to wszystko zapłaci, za ten specjalistyczny sprzęt na stadionach i odpowiednie środki techniczne, bo koszty oczywiście będą i to znaczne? Kibice, sponsorzy czy wszyscy obywatele?
Bo na razie za demolki, rozróby, dewastacje i znaczące koszty związane z ochroną policyjną meczów płacą na ogół wszyscy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 12:55:11 | 2011-04-05
Szkoda ,że tak ekspresowo nie można karać pracodawców naruszających przepisy prawa pracy np. nie płacących do ZUS-u.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?