"Powróćmy do jednodniowych wyborów"

"Powróćmy do jednodniowych wyborów"
Dla ostrożności i dla pewnej powagi zgłaszamy poprawki zmierzające do tego, by utrzymać póki co zapis, że wybory odbywają się w dzień wolny od pracy, ale w jeden dzień, a nie w dwa dni
PAP / slo

Podczas czwartkowej debaty w Sejmie nad projektem nowelizacji kodeksu wyborczego Eugeniusz Kłopotek (PSL) złożył poprawkę, przewidującą rezygnację z możliwości przeprowadzania dwudniowych wyborów.

W ocenie Kłopotka zapis o możliwości dwudniowych wyborów, który został wprowadzony w przyjętym na początku roku kodeksie wyborczym, może być niekonstytucyjny. - Dla ostrożności i dla pewnej powagi zgłaszamy poprawki zmierzające do tego, by utrzymać póki co zapis, że wybory odbywają się w dzień wolny od pracy, ale w jeden dzień, a nie w dwa dni - podkreślił Kłopotek.

Marek Ast (PiS) poinformował, że podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji, która pracowała nad projektem zmian w kodeksie wyborczym, zgłosił do niego 10 poprawek. Dotyczą one m.in. likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu, wprowadzenia możliwości obserwowania prac komisji wyborczych w internecie, przywrócenia możliwości emitowania płatnych spotów w radiu i w telewizji oraz uniemożliwienia głosowania przez pełnomocnika.

Poprawki te zostały zaopiniowane negatywnie przez komisję; będą głosowane jako wnioski mniejszości.

DEON.PL POLECA

Podczas czwartkowej debaty poseł PiS złożył kolejne dwie poprawki. Jedna pokrywa się ze zmianą zgłoszoną przez PSL, czyli dotyczy likwidacji dwudniowych wyborów. Druga ma związek z wprowadzeniem kary pozbawienia wolności za wynoszenie z lokali wyborczych kart do głosowania.

Projekt zmian w kodeksie dotyczy kwestii techniczno-legislacyjnych i doprecyzowuje niektóre zapisy.

Posłowie debatowali w czwartek także nad innym projektem: zmian w ordynacji wyborczej i w kodeksie wyborczym, który w ośmiu okręgach wyborczych zmienia liczbę możliwych do uzyskania mandatów poselskich.

Konieczność zmian w ordynacji jest podyktowana zmieniającą się liczbą mieszkańców w okręgach wyborczych. Analizy zgodności liczby posłów wybieranych w danych okręgach dokonała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych z ewidencji ludności, przekazanych jej przez wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.

Liczba mieszkańców kraju na dzień 31 grudnia 2010 roku wyniosła 37 781 289.

Zgodnie z projektem noweli o jednego posła więcej mieliby wybierać wyborcy w czterech okręgach: nr 13 z siedzibą w Krakowie, nr 14 w Nowym Sączu, nr 19 w Warszawie (okręg obejmujący stolicę) oraz nr 20 w Warszawie (okręg obejmujący obszary dziewięciu powiatów wokół stolicy).

Z kolei w czterech innych okręgach: nr 21 z siedzibą w Opolu, nr 24 w Białymstoku, nr 29 w Gliwicach oraz nr 41 w Szczecinie liczba mandatów zmniejszy się o jeden.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Powróćmy do jednodniowych wyborów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.