Błaszczak pyta premiera o narkotyki

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się w piśmie do premiera Donalda Tuska z prośbą o "niezwłoczne" wyjaśnienie, jakie jest stanowisko rządu w sprawie legalizacji posiadania narkotyków.

 

Błaszczak podkreślił w liście do Tuska przekazanym w środę PAP, że podczas sobotniego programu "Drugie śniadanie mistrzów" w TVN24 zadeklarował on publicznie, iż nie popiera żadnych pomysłów i działań zmierzających pośrednio lub bezpośrednio do legalizacji w Polsce tzw. miękkich narkotyków.

 

- Pańskie słowa wzbudziły moje wielkie zdziwienie, ponieważ 24 sierpnia 2010 roku kierowany przez pana rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którego głównym założeniem ma być "odstąpienie od ścigania za posiadanie narkotyków przeznaczonych na własny użytek".

 

Nad projektem tym debatował w środę Sejm, w związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt trafił ponownie do sejmowej komisji sprawiedliwości. Klub PiS złożył wniosek o odrzucenie nowelizacji. Szef klubu PiS poprosił premiera w liście "o jasną deklarację", co stanie się z tym projektem.

 

Błaszczak dodał, że według prezentowanego przez resort sprawiedliwości stanowiska "w pewnych okolicznościach prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych". - Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem. (...) Taka sytuacja oznacza niską społeczną szkodliwość czynu - cytuje Błaszczak.

 

Jak zaznaczył w liście, podwładny premiera minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział również o osobach zatrzymanych za posiadanie marihuany: "Proponując takie rozwiązanie kierowaliśmy się przekonaniem, że w takich okolicznościach (...) nie mamy do czynienia z przestępcą".

Dlatego szef klubu PiS poprosił Donalda Tuska o wyjaśnienie, jakie rząd zajmuje stanowisko w sprawie legalizacji posiadania narkotyków. "Takie jak zaprezentował minister Kwiatkowski w sierpniu 2010 r., a więc de facto dopuszczenie do posiadania przy sobie kilku gram marihuany, czy też to które zaprezentował Pan na antenie TVN24".

 

- Jeśli Pańska ostatnia wypowiedź jest oficjalnym stanowiskiem rządu, proszę o wyjaśnienie z czyjego upoważnienie minister Kwiatkowski rozpoczął działania zmierzające do legalizacji narkotyków w Polsce oraz jakie konsekwencje służbowe zamierza Pan wyciągnąć wobec niego - napisał Błaszczak.

 

 

Podczas środowej debaty w Sejmie Iwona Arent (PiS) mówiła o projekcie, że "z ustawy tej cieszą się dilerzy i mafia narkotykowa". Według niej niektóre zapisy projektu w całości go "dyskwalifikują".

 

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona odpowiadając na te zastrzeżenia, mówił w Sejmie, że "nie ma zgody na żadną legalizację, chodzi o to, aby w sposób indywidualny traktować ludzi przyłapanych z narkotykami". Ministerstwo podkreśla jednak, że każdy przypadek osoby zatrzymanej z niewielką ilością narkotyków będzie indywidualnie rozpoznawany przed odstąpieniem od ścigania, a samo odstąpienie nie będzie następowało automatycznie.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook