Sikorski o komiksie: To rzeczywiście błąd

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenił w środę, że wydanie przez polską ambasadę w Berlinie komiksu o Fryderyku Chopinie, w którym pojawiły się wulgarne zwroty, "to rzeczywiście był błąd". Zapewnił, że publikacja nie będzie dystrybuowana.

 

- Komiks jest słynny w Polsce, w Niemczech nikt o nim nie słyszał, bo nie poszedł do dystrybucji. (...) Rzeczywiście to był błąd pracownika ambasady w Berlinie i jedno, czego żałuję to, że nie mogę tej osoby wyrzucić z pracy za tak skandaliczną decyzję, bo już nie pracuje w MSZ - powiedział Sikorski w środę w radiu Zet.

 

Zaznaczył, że "o ile wie" w centrali nikt nie widział tego komiksu. - Jeśli chodzi o sam tekst, to był znany ambasadzie w Berlinie i tam został popełniony poważny błąd - powiedział minister. Dodał, że w MSZ nikt nie znał treści komiksu. - Mogę tylko powiedzieć, że coś takiego nie powinno się zdarzyć. (...) Mam nadzieję, że autor zrozumiał, jak wielką niestosowność popełnił - powiedział szef MSZ.

 

Wydanie komiksu sfinansowały polska ambasada w Berlinie i MSZ. Komiks – który miał promować polską kulturę w niekonwencjonalny sposób - ukazał się w grudniu 2010 r. Darmową publikację wydano w 2 tysiącach egzemplarzy, kosztem 27 tys. euro. Na okładce widnieje znak godła polskiego wraz z informacją, że wydawcą jest ambasada polska w Berlinie.

 

Publikacja napisana jest zarówno w języku polskim, jak i niemieckim, a jej autorzy to - jak zapewnia wydawca - uznani twórcy komiksów z Niemiec i Polski. W jednym z komiksowych opowiadań, którego akcja rozgrywa się w więzieniu, gdzie ma się odbyć koncert artysty, przypominającego wyglądem Fryderyka Chopina, pojawiły się wulgarne zwroty: "Je...y cweloholokaust", "ta ci.a, co tu siedziała", "na ch. on tam stoi", „efekt koniowalenia".

 

MSZ już we wtorek zapowiedziało, że publikacja zostanie zniszczona.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~polonopitek 19:16:48 | 2011-02-23
A cóż to za tajemnicze wydawnictwo, które niedośc że na publikacji nie zarobiło, to jeszcze zwróci pieniądze :D ? Cuda jakieś.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alex 18:22:21 | 2011-02-23
Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował w środę, że wydawnictwo, które wydało kontrowersyjny komiks o Fryderyku Chopinie, zwróci MSZ dotację, którą uzyskało na ten projekt. (za PAP)


Mam nadzieję, że rzecznik MSZ Bosacki (za za nim PAP i deon.pl) poinformuje o tym, że dotacja została zwrócona. Wola jest ważna, ale liczy się fakt dokonany. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Artur Demkowicz SJ 17:18:14 | 2011-02-23
Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował w środę, że wydawnictwo, które wydało kontrowersyjny komiks o Fryderyku Chopinie, zwróci MSZ dotację, którą uzyskało na ten projekt. (za PAP)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Andrzej 14:56:52 | 2011-02-23
Czy to możliwe, by taka rzecz skończyła się w ten sposób. Przecież on z nas kpi. Maluje nas gorzej niż żarty o Polaczkach wymyślane w określonych kręgach(?). Jakiegoś pismaka mógłbym znieść, ale minister za nasze pieniądze pluje na nas .....

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?