Uroczystości 66 rocznicy wyzwolenia Auschwitz

To straszne doświadczenie, jakim jest wojna, nie zwalnia z wiedzy i z potrzeby przeżywania; to też zobowiązanie do życia, do tego, by budować świat piękny i radosny - zwracał się do młodzieży prezydent Bronisław Komorowski w czasie spotkania z okazji 66. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.


Podczas czwartkowego spotkania w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu z okazji 66. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz prezydent wspominał rozmowy o wojnie ze swoim ojcem i jak bardzo te rozmowy przewartościowały jego stosunek do wojny.

"Pamiętam moją rozmowę z moim ojcem, który stracił (...) w czasie wojny brata rozstrzelanego w Wilnie, gdy jako 16-letni uczestnik polskiej konspiracji niepodległościowej w Wilnie był rozstrzelany przez Litwinów na rozkaz (...) wyroku niemieckiego" - mówił.

"Kiedy szliśmy z moim tatą, trzymałem go za rękę i patrzyłem w niego jak w obraz i byłem absolutnie przekonany, że był najdzielniejszym żołnierzem, że pewnie pomścił śmierć swojego własnego brata wielokrotnie. Zadałem pytanie, typowe dla mojego pokolenia, zadałem je z głębokim przeświadczeniem, że wiem, jaka będzie odpowiedź: +a ilu Niemców ty zabiłeś?+. Spodziewałem się, że padnie jakaś wielka liczba (...) Pamiętam to uczucie, kiedy ojciec aż stanął, trzymał mnie za rękę, spojrzał na mnie i mówi: +wiesz, mam nadzieję, że żadnego+" - wspominał.

Komorowski podkreślał, że to był ten moment, w którym sam też musiał dokonać przewartościowania swojego stosunku do wojny, do tego wszystkiego, co wojna przyniosła jego pokoleniu. "Wojna to straszliwe wyniszczenie wiary w ludzi w ludzkość, w kulturę, cywilizację - także w moim pokoleniu" - powiedział. 

"To straszne doświadczenia nie zwalniają z wiedzy i z potrzeby przeżywania; stanowią jednocześnie zobowiązanie do lepszego i bardziej radosnego życia" - mówił Komorowski, zwracając się do młodzieży.

"Kiedyś pytano po wojnie, czy po doświadczeniu II wojny światowej, po doświadczeniu ludobójstwa, po doświadczeniu Auschwitz jest w ogóle możliwe tworzenie filozofii, pisanie poezji, malowanie radosnych obrazów - myśmy sobie też to pytanie zadawali. Mam nadzieję, że pokolenie moich dzieci już takich dylematów nie ma, że wie, że trzeba wiedzieć o tym, że świat bywa zły i okrutny, ale trzeba również budować świat piękny, mądry i dobry" - podkreślił prezydent.

 

 

66 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

 

Główna część uroczystości odbędzie się po południu w budynku tak zwanej centralnej sauny w byłym niemieckim obozie Auschwitz II – Birkenau. Podczas funkcjonowania obozu Niemcy rejestrowali w niej jako więźniów osoby deportowane z całej okupowanej Europy. Głos zabiorą prezydenci Polski i Niemiec, a także byli więźniowie obozu oraz przedstawiciele Romów, Izraela i Rosji.

 

Były więzień Auschwitz, szef Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Władysław Bartoszewski wygłosi apel o wsparcie wysiłków na rzecz zachowania byłego obozu dla potomnych. Dotychczas na koncie fundacji zgromadzonych zostało 80 mln euro. Potrzeba natomiast 120 mln euro, aby z zysków z lokat muzeum dysponowało odpowiednią kwotą na konserwacje obiektów poobozowych.

 

Po głównej uroczystości przed pomnikiem ofiar obozu w byłym Auschwitz II - Birkenau uczestnicy oddadzą hołd pomordowanym.

 

Niemiecki obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60 Armii I Frontu Ukraińskiego. Przed południem zwiadowcy dywizji weszli na teren podobozu Monowitz. W południe oswobodzono centrum Oświęcimia, a ok. godz. 15.00, po krótkiej potyczce z wycofującymi się Niemcami, weszli jednocześnie na teren KL Auschwitz I i do oddalonego o mniej więcej 2 km Auschwitz II – Birkenau. Wyzwolili około 7 tysięcy więźniów. W walkach zginęło 231 żołnierzy radzieckich.

 

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili, co najmniej, 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~sny obozowe 16:54:34 | 2011-01-27
List z Oświęcimia do Matki
Piszę do Ciebie Mamo
Co miesiąc list oficjalny.
Zawsze prawie to samo,
Tekst dobrze znany, banalny.
Że żyję, że jestem zdrowa
I za paczki dziękuję.
Co myślisz czytając te słowa?
Jak je rozumiesz? Co czujesz?
Czy wiesz jak wielka to blaga?
Ty jeden to wiesz o Boże.
Jak prawda wygląda naga,
Opowiem to kiedyś. Może?
Skończyły się uniesienia.
Romantyzm diabli wzięli.
Mamo! Czy wiesz jakie mam marzenie?
Marzę o czystej pościeli.
I tak by się nieraz chciało
Mieć ciepłą, czystą wodę.
Mamo, czy wiesz? Moje ciało
Jest jednym wielkim wrzodem.
To wszy i pchły mnie jedzą.
I tylko wyję z rozpaczy!
A tam na wolności, czy wiedzą
Co słowo "durchfall" znaczy?
Czy można zielonym iść lasem
i śpiewać jak przyjdzie ochota?
Mamo! Ty nie wiesz jak czasem
Dzika ogarnia mnie tęsknota!
Miotam się jak szalona!
W męce i bezsilności,
W próżnię wyciągam ramiona,
i tęsknię do wolności.
A na stajennej pryczy -
Obok człowiek umiera
Oczy ma błędne i krzyczy!
A śmierć chodzi i wybiera.
Krzyczy, że żyć chce jeszcze,
że chce do dziecka, do domu.
Gorączka ją pali i dreszcze,
Śmierć się zbliża po kryjomu.
Czekacie dzieci na próżno
w żalu i tęsknocie
Dobrze, że nie wiecie,
Że trup matki leżał w błocie.
Pod blokiem z innymi trupami
Nie leżała tam sama
całymi godzinami
Kochana Wasza Mama.
A obok, niedaleko
umiera jeszcze jedna.
Łza błądzi pod powieką.
I zmienia się już biedna.
Wczoraj jeszcze zdrowa,
Każdy się nią zachwycał
zniszczyła ją choroba lagrowa,
tak zwana pęcherzyca.
I ukochany się smuci
I tęskni od tylu miesięcy
A ona już nigdy nie wróci
jak tyle, tyle tysięcy.
W długie bezsenne noce
Rozmawiam z Tobą Mamo.
Blask lamp w górze migoce
I śni mi się ciągle to samo.
Że pochylasz się nade mną
Jak kiedyś nad kołyską.
Rękę masz taką przyjemną
I czuję Cię bardzo blisko.
I chcę Cię zatrzymać siłą
Mamo moja Ukochana.
Lecz to był tylko sen
A za mną noc nieprzespana.
Birkenau 1943 r.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?