Apel o przywrócenie rent wdowom po górnikach

Wszystkie rodziny po górnikach, którzy zginęli w wypadkach przy pracy, powinny otrzymywać po nich renty - uważa Związek Zawodowy "Sierpień 80", który wspiera wdowy pozbawione tych świadczeń na skutek zmiany w przepisach. O interwencję zwrócono się do RPO.


Część wdów została pozbawiona prawa do renty rodzinnej ze względu na zbyt niski wiek. Na Śląsku, według związkowców, takich kobiet jest około 60, w całej Polsce - blisko 100.

W poniedziałek pismo w sprawie przywrócenia rent wszystkim wdowom zostało przesłane do Rzecznika Praw Obywatelskich – poinformował podczas konferencji prasowej szef Sierpnia 80 Bogusław Ziętek.


W konferencji wzięły udział cztery kobiety, które w marcu 2010 r. utworzyły Stowarzyszenie Wdów Górniczych (SWG).

„Oczekujemy od RPO zajęcia stanowiska w tej sprawie i konkretnych inicjatyw. Nie interesuje nas sytuacja, w której RPO pismo przekaże do innych adresatów i umyje ręce, ale (...) zechce tą sprawą się zająć” - oświadczył podczas konferencji szef Sierpnia 80.

W myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach, które weszły w życie na początku 1999 r., rentę ma prawo otrzymać wdowa po górników, jeśli osiągnie odpowiedni wiek. Wcześniej dostawały ją wszystkie wdowy po górnikach. Kobiety, które zostały pozbawione świadczeń, walczą o ponowną nowelizację przepisów, jak dotąd – bezskutecznie.

Jak przekonywał Ziętek, część rodzin, które straciły w kopalniach mężów i ojców, pozostają dziś bez jakichkolwiek środków do życia. Niektóre otrzymują przyznane przez premiera renty specjalne w wysokości ok. 1300 zł brutto miesięcznie.

W opinii Ziętka wszystkim górniczym rodzinom pozbawionym świadczeń rząd powinien tymczasowo przyznać renty specjalne, a docelowo - wszystkie wdowy powinny otrzymywać renty po tragicznie zmarłych małżonkach.

Szefowa SWG Ewa Nowak mówiła, że kiedy jej mąż zginął pięć lat temu w kopalni Bielszowice, miała 43 lata. Mimo średniego wykształcenia technicznego i kilku ukończonych kursów nie jest w stanie znaleźć pracy. Nawet gdyby ją dostała, nie jest w stanie wypracować godnej emerytury - argumentuje. Kiedy jej córka skończy studia, wypłacana jej renta także zostanie odebrana. "Na życie pozostanie 1300 zł brutto miesięcznie" - mówiła.

„Nie chcemy jałmużny, ale to, co nasi mężowie wypracowali, bo gdyby żyli, należałaby im się emerytura. Chcemy tego, co oni wypracowali, a my – będąc z nimi w związku małżeńskim – też na to pracowałyśmy, siedząc w domu i wychowując nasze dzieci” - oświadczyła Nowak.

„Nasi mężowie podpisywali taką samą umowę o pracę. Dlaczego jednym osobom zmienia się przepisy, a drugim nie? (...) Prosimy tylko o sprawiedliwość, przeszłyśmy wszystkie taką samą tragedię” - podkreśliła inna wdowa Elżbieta Nowak. Prosiła, by rząd przychylił się do projektu zmiany ustawy.

Ziętek zarzucał urzędnikom bezczynności i arogancję, przytaczał na konferencji wypowiedzi premiera Donalda Tuska, który obiecywał, że z rodzin poszkodowanych górników nikt nie zostanie sam.

„Deklaracje, które były składane przy okazji kolejnych tragicznych wypadków na Śląsku, w górnictwie (...) nie zostały dotrzymane” - powiedział szef Sierpnia 80. Ziętek liczy, że stanowisko w sprawie rent przyjmą wszystkie organizacje związkowe, a zmianę w przepisach poprą także pracodawcy.

Od 1999 roku renta rodzinna przysługuje wdowom, które w chwili śmierci męża skończyły 50 lat lub były niezdolne do pracy, albo wychowują dziecko (do 18. roku życia). Prawo do renty mają także te wdowy, które 50 lat skończą w czasie pięciu lat od śmierci lub od osiągnięcia pełnoletniości przez dzieci. Spośród tysiąca wdów po górnikach, którzy zginęli przy pracy, prawa do renty rodzinnej nie ma w woj. śląskim około 60 kobiet.

Biuro RPO, jak poinformowano PAP, odniesie się do pisma we wtorek.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wdowa i sieroty 11:21:37 | 2011-01-25
Ksiega Powtorzonego Prawa 24: 19n; 26:12, 13

"Jeśli będziesz żął we żniwa na swoim polu i zapomnisz snopka na polu, nie wrócisz się, aby go zabrać, lecz zostanie dla obcego, sieroty i wdowy, aby ci błogosławił Pan, Bóg twój, we wszystkim, co czynić będą twe ręce. Jeśli będziesz zbierał oliwki, nie będziesz drugi raz trząsł gałęzi; niech zostanie coś dla obcego, sieroty i wdowy. Gdy będziesz zbierał winogrona, nie szukaj powtórnie pozostałych winogron; niech zostaną dla obcego, sieroty i wdowy. Gdy w trzecim roku - roku dziesięciny - zakończysz oddawanie wszystkich dziesięcin ze zbiorów, gdy oddasz je lewicie, obcemu, sierocie i wdowie, aby jedli do syta w twoich murach, powiesz wobec Pana, Boga swego: Wziąłem z domu, co poświęcone, i dałem lewicie, obcemu, sierocie i wdowie, zgodnie ze wszystkimi poleceniami, jakie mi wydałeś; nie przestąpiłem ani nie zapomniałem żadnego z twoich poleceń." Ksiega Powtorzonego Prawa 24: 19n; 26:12, 13

"Jeśli będziesz żął we żniwa na swoim polu i zapomnisz snopka na polu, nie wrócisz się, aby go zabrać, lecz zostanie dla obcego, sieroty i wdowy, aby ci błogosławił Pan, Bóg twój, we wszystkim, co czynić będą twe ręce. Jeśli będziesz zbierał oliwki, nie będziesz drugi raz trząsł gałęzi; niech zostanie coś dla obcego, sieroty i wdowy. Gdy będziesz zbierał winogrona, nie szukaj powtórnie pozostałych winogron; niech zostaną dla obcego, sieroty i wdowy. Gdy w trzecim roku - roku dziesięciny - zakończysz oddawanie wszystkich dziesięcin ze zbiorów, gdy oddasz je lewicie, obcemu, sierocie i wdowie, aby jedli do syta w twoich murach, powiesz wobec Pana, Boga swego: Wziąłem z domu, co poświęcone, i dałem lewicie, obcemu, sierocie i wdowie, zgodnie ze wszystkimi poleceniami, jakie mi wydałeś; nie przestąpiłem ani nie zapomniałem żadnego z twoich poleceń."

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~franek 09:57:34 | 2011-01-25
Jeżeli młodym wdowom po górnikach nalezy sie renta to z uwagi na równośc wobec prawa wdowom po pracownikach innych zawodów tez powinna należeć sie renta!
Jest tez równość względem płci, więc wdowcom też powinna należeć się renta.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook