"Nigdy nie myślałem, że będę politykiem PO"

"Głosowałem na Platformę od samego początku istnienia tej partii, natomiast nigdy nie przychodziło mi do głowy nie tylko to, że będę politykiem PO, ale w ogóle, że będę politykiem.

 

Przełom nastąpił dopiero pod wpływem afery Rywina, kiedy doszedłem do wniosku, że demokracja staje się w Polsce fasadą. A kiedy jeszcze zmarł Jan Paweł II - i miałem poczucie takiego osierocenia - uznałem, że nie mogę ograniczyć się tylko do roli komentatora, ale powinienem włączyć się w naprawę jakości polskiej demokracji.

 

Tak się złożyło, że wkrótce potem - wiosną czy latem 2005 roku - dostałem propozycję kandydowania do Senatu. Najpierw tę propozycję złożyła mi Platforma, potem PiS. Przyjąłem propozycję PO, ale startowałem także z poparciem PiS - byłem takim bezpartyjnym senatorem PO-PiS-u. Kiedy do tego PO-PiS-u nie doszło, postanowiłem wstąpić do klubu Platformy, bo ta partia odpowiadała mi bardziej od PiS, przede wszystkim ze względu na poglądy gospodarcze, zdecydowanie bardziej wolnorynkowe.

 

Wtedy też jeszcze nie brałem pod uwagę możliwości wstąpienia do partii. Sytuacja zmieniła się nieoczekiwanie i radykalnie latem 2007 roku, kiedy z polityki wycofał się Jan Rokita. Donald Tusk zaproponował mi jedynkę na krakowskiej liście Platformy do Sejmu. Wtedy uznałem już, że zachowywania statusu osoby bezpartyjnej byłoby schizofrenią moralną i postanowiłem wstąpić do partii.

 

Jak na Platformę, to może i jestem konserwatystą, choć sam uważam się raczej za konserwatywnego liberała. Jestem przywiązany do deklaracji programowej Platformy, tej założycielskiej - ona jest stopem wrażliwości umiarkowanie konserwatywnej w sprawach obyczajowych i politycznych oraz zdecydowanie wolnorynkowej w sprawach gospodarczych. Myślę, że w dzisiejszej polityce Platformy nie brakuje momentów konserwatywnych.

 

Uważam, że partia, która ma aspiracje odwoływać się do prawie połowy społeczeństwa musi być w sprawach światopoglądowych pluralistyczna. Jeżeli mi czegoś brakuje, to raczej mocniejszego akcentowania treści liberalnych pod względem gospodarczym.

 

Za nasze największe osiągnięcie uważam to, że partia liberalna pod względem gospodarczym utrzymuje tak wysokie poparcie społeczne - wygraliśmy pięć wyborów z rzędu, to sytuacja unikalna w skali Europy. Na naszym kontynencie partie liberalne odgrywają na ogół rolę języczka u wagi, a Platformie udało się zbudować pozycję partii numer jeden.

 

Bezapelacyjnym sukcesem jest też sposób, w jaki rząd Donalda Tuska przeciwdziałał rozprzestrzenieniu się na Polskę światowego kryzysu gospodarczego. Myślę też, że prezentujemy od polskich - niezbyt wygórowanych pod tym względem standardów - styl uprawiania polityki, kulturę polityczną.

 

Jeżeli chodzi o wielkie postaci, które odeszły z Platformy (Maciej Płażyński, Andrzej Olechowski, Jan Rokita, Zyta Gilowska - PAP) to oczywiście każdy przypadek jest inny. Bardzo żałuję, że z PO odszedł świętej pamięci Maciej Płażyński. Źle się stało, że wypchnięto Zytę Gilowską, żałuję też, że swoją działalność polityczna zawiesił Jan Rokita. W te miejsca muszą wchodzić inni. Nasze porażki?

 

Moim zdaniem porażką była wojna na górze w latach 2005-2007, wojna między PO a PiS, a w okresie, którym już rządzimy - brak deregulacji, czyli brak poszerzania wolności gospodarczych".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.2

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Kinga 18:45:25 | 2011-01-23
Hipokryta. Pamiętajcie przy gloryfikowaniu go, że jest za zabijaniem dzieci nienarodzonych ( czyt. LUDZI)

Jesteś oszczercą.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Czytelnik 15:14:36 | 2011-01-23
Hipokryta. Pamiętajcie przy gloryfikowaniu go, że jest za zabijaniem dzieci nienarodzonych ( czyt. LUDZI) Gdyby był taki lukrowy jak się podaje, to dawno kopnąłby Tuska w 4 litery i poszedł do ludzi kochających i prawo, i sprawiedliwość... A tak  dalej brnie w tym bagnie i po uszy i podaje, że lśni czystoścą hipokryta jeden.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~elf 13:44:12 | 2011-01-23
Pan Gowin jest fasadą parti populistycznej, to co go urzeka w programie PO nie istnieje, to iluzja, a on sam ma byc takim glutaminianem sodu tej parii. tylko ile mozna jesc sztuczne żarcie ?!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dante 13:43:20 | 2011-01-23
Pan Gowin to klasyczny przypadek "austriaka" ,w swoim czasie popierali polityka na fali ,poparli aneksje swojego kraju w 99 .9 %  w 1938 ,potem nie mordowali w obozach koncentracyjnych tylko stali przy nich na straznicach oraz zamykali bramy wiezienne po przybyciu  kolejnego transportu przeznaczonych na smierc ,oni wiedzieli ze tamci robia nieladnie...Panie Gowin  czy to z tamtej strony tak wieje ,bo blisko do Krakowa .. niech Ci Bog blogoslawi..

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~. 10:43:36 | 2011-01-23
Pan Gowin w Peło robi za figowy listek.


Wystarczy posłuchać Olechowskiego, który z Tuskiem partę PO zakładał, a teraz mówi, że jak Tusk dalej będzie tylko politykował, a nie weżmie się do roboty to przez coraz do większe i większe długi publiczne skończy jak Gierek...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ds 09:34:41 | 2011-01-23
Pan Gowin w Peło robi za figowy listek.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?