Posiedzenie sądu dot. kradzieży w Auschwitz

Przed krakowskim Sądem Okręgowym rozpoczęło się w czwartek posiedzenie, na którym sąd rozpozna wnioski trzech oskarżonych w sprawie kradzieży napisu z muzeum w Auschwitz o wydanie wyroku bez przeprowadzania procesu.

 

Oskarżeni Szwed Mats Anders Hoegstroem (prokuratura wydała zgodę na podawanie jego danych), Marcin A. i Andrzej S. w prokuraturze wyrazili wolę dobrowolnego poddania się karze i złożyli wnioski o wydanie wyroku bez przeprowadzania przewodu sądowego.

 

Wnioski w tej sprawie, z proponowanym wymiarem kary, prokuratura przekazała do sądu razem z aktem oskarżenia. Wniosek w sprawie oskarżonego o podżeganie do kradzieży Hoegstroema dotyczy kary 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności; dla Marcina A. - 2 lata i 6 miesięcy za podżeganie, a dla Andrzeja S. 2 lata i 4 miesiące za współudział w kradzieży.

 

W posiedzeniu uczestniczą wszyscy trzej oskarżeni, doprowadzeni z aresztu, oraz ich obrońcy. Wszyscy wyrazili zgodę na wydanie wyroku w uzgodnionej wysokości.

 

Nieoczekiwanie posiedzenie zdominowała kwestia przepadku na Skarb Państwa samochodu, sprowadzonego ze Szwecji i wykorzystanego do kradzieży. O przepadek samochodu wnosił prokurator. Oskarżony Hoegstroem stwierdził, że nie może się wypowiadać w tej sprawie, ponieważ samochód należy nie do niego, a do jego znajomego Vladimira Z. Z kolei prokurator argumentował, że kwestia własności samochodu nie jest przesądzona, ponieważ został on wyrejestrowany w Szwecji i miał być w rozliczeniu przekazany w Polsce jako zapłata za zorganizowanie kradzieży.

 

Po zarządzonej przez sąd przerwie prokurator wniósł o skierowanie sprawy przepadku samochodu na osobne posiedzenie. Po kolejnej przerwie sąd ma ogłosić wyrok.

 

Do kradzieży doszło 18 grudnia 2009 r. Pocięty na trzy części napis odnaleziono 70 godzin później we wsi koło Torunia. W marcu trzej złodzieje napisu zostali skazani na kary od półtora roku do dwóch i pół roku pozbawienia wolności oraz nawiązki pieniężne. W listopadzie prokuratura skierowała do sądu kolejny akt oskarżenia, przeciwko Hoegstroemowi, Marcinowi A. i Andrzejowi S.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook