60 mln euro na muzeum Auschwitz od Niemców

Niemcy przekażą 60 mln euro Fundacji Auschwitz-Birkenau - poinformowało w środę ministerstwo spraw zagranicznych w Berlinie. Kwota to zostanie udostępniona od 2011 r. w pięciu równych ratach rocznych.

 

Kraje związkowe Niemiec oraz rząd federalny przekażą fundacji po 30 mln euro. W środę przedstawiciele landów i władz federacji podpisali porozumienie w tej sprawie.

 

- Poprzez udział w Fundacji Auschwitz-Birkenau Niemcy uznają swą historyczną odpowiedzialność za podtrzymywanie i przekazywanie następnym pokoleniom pamięci o holokauście - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle w opublikowanym w środę komunikacie.

 

Dodał, że dawny hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau jest "synonimem zbrodni narodowego socjalizmu". - Istniejące współcześnie muzeum przypomina o tych zbrodniach. Naszym obowiązkiem oraz potrzebą jest wspieranie fundacji, która zapewnia, że muzeum to będzie w przyszłości miejscem pamięci, informacji i nauczania - dodał Westerwelle.

 

Fundację Auschwitz-Birkenau powołano w styczniu 2009 roku z inicjatywy m.in. pełnomocnika polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego, byłego więźnia Auschwitz.

 

Jej zadaniem jest utworzenie Funduszu Wieczystego na konserwację położonych na ok. 200 hektarach terenu 155 obiektów budowlanych, 300 ruin, i setek tysięcy przedmiotów, archiwaliów oraz dokumentów. Potrzeby finansowe na zabezpieczenie pozostałości KL Auschwitz szacowane są na ok. 120 mln euro.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?