Koniec wyborów. Sondażowe wyniki

Sondażowe wyniki wyborów na prezydentów największych polskich miast. Sondaż zrealizował TNS OBOP na zlecenie TVP.

 

 

Wyniki wyborów w Krakowie

 

Jacek Majchrowski - 59,5%

Stanisław Kracik - 40,5%

 

Frekwencja w Krakowie wyniosła 34,9%

 

- Nigdy się nie odwoływałem do głosów żadnej partii, (...) zawsze podkreślałem, że się odwołuję do mieszkańców i sądzę, że to rozsądek mieszkańców, rozeznanie, dokonania, które został zrobione, zadecydowały o takim wyniku - powiedział Majchrowski po ogłoszeniu sondażowych wyników.

 

Z sondażu TNS OBOP wynika, że Majchrowski został prezydentem Krakowa; w II turze wyborów zdobył 59,5 proc. głosów. Jego kontrkandydat Stanisław Kracik zdobył - według sondażu - 40,5 proc. głosów.

 

Majchrowski pytany był - w kontekście oświadczenia kandydata PiS Andrzeja Dudy, który po porażce w pierwszej turze negatywnie ocenił kandydaturę Kracika, a decyzję w sprawie głosowania na Majchrowskiego pozostawił swoim wyborcom - o spekulacje, że jednym z wiceprezydentów Krakowa zostanie przedstawiciel PiS. "Jeszcze do mnie ta wiadomość nie dotarła" - odpowiedział.

 

Pytany był także, czy kolejna kadencja jest mu potrzebna po to, by kandydować na prezydenta Polski. - Gdybym chciał tymi kategoriami myśleć, to chciałem przypomnieć, że taką propozycję miałem w tych wyborach i nie wyraziłem na to zgody. Nie jestem zainteresowany, nie lubię się przeprowadzać poza Kraków (...) i zamierzam tu cały czas być bez przenoszenia się do Warszawy - powiedział Majchrowski.

 

Z kolei Kracik podkreślił, że decyzję wyborców przyjmuje "z uszanowaniem i pokorą". - 40 procent to wynik lepszy niż osiągnęła PO w Krakowie, więc na pewno nie zawiodłem PO, która mnie popierała, to dla mnie bardzo istotne - powiedział, komentując sondażowe wyniki II tury wyborów w Krakowie.

 

Pytany, jak będzie po wyborach wyglądała współpraca między nim - wojewodą małopolskim, a Majchrowskim, odparł: "Wojewoda ma swoje obowiązki, prezydent ma swoje obowiązki, poruszmy się w granicach prawa i wszystko, co Krakowowi służy, tak jak służy Małopolsce, jest załatwiane w terminie, rzetelnie i z całym entuzjazmem".

 

Dodał, że rano złoży gratulacje Majchrowskiemu. Jak mówił, na razie tego nie robi, bo - jak to określił - "wykazuje rezerwę sondażową".

 

 

Wyniki wyborów w Łodzi

 

Hanna Zdanowska - 60,8%

Dariusz Joński - 39,2%

 

Frekwencja w Łodzi wyniosła - 22,2%

 

Zdanowska podziękowała wszystkim łodzianom. Wyraziła satysfakcję, że mieszkańcy Łodzi docenili jej dotychczasową pracę na rzecz miasta. - Obiecuję, że od dnia zaprzysiężenia Łódź będzie miała prawdziwa gospodynię - zadeklarowała.

 

- Już teraz mówię do wszystkich ludzi PO: bierzemy na swoje barki olbrzymią odpowiedzialność, oczekuję, że wszyscy tej odpowiedzialności sprostamy - dodała Zdanowska.

 

Zadeklarowała, że będzie chciała w radzie miasta szukać współpracy między różnymi ugrupowaniami. "Aby skutecznie zarządzać miastem trzeba budować zgodę" - oceniła Zdanowska.

 

Joński podziękował wszystkim, którzy na niego głosowali. - Zrobiliśmy wszystko, aby przekonać do siebie, ten wynik - ok. 40 proc. - świadczy o tym, że wykonaliśmy nieprawdopodobną pracę - powiedział.

 

 

Wyniki wyborów w Lublinie

 

Krzysztof Żuk - 54%

Lech Sprawka - 46%

 

Frekwencja w Lublinie wyniosła - 31,3%

 

Żuk pytany, czy było mu łatwo wygrać w Lublinie - bastionie PiS - przyznał, że łatwo nie było.

 

Zapewnił jednocześnie, że jego prezydentura będzie prezydenturą zgody i porozumienia. - Lublin będzie miał w mojej osobie dobrego gospodarza - podkreślił.

 

Dodał, że jego osoba jest gwarantem, że będzie on porozumienia szukać.

 

Sprawka ocenił, że jego wynik jest "znakomity", wziąwszy pod uwagę "tak zwartą i silną opozycję" jaką miał w postaci PO i SdPl. Wyraził nadzieję, że ten wynik przełoży się na dalsze budowanie pozycji PiS i tych, którzy z tym ugrupowaniem współpracowali. Podziękował też swoim wyborcom z I i II tury.

 

 

Wyniki wyborów w Olsztynie

 

 Starający się o reelekcję prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz nieznacznie prowadzi w drugiej turze wyborów prezydenta miasta. Uzyskał on 51,7 proc. głosów - wynika z nieoficjalnych danych z ok. 30 proc. komisji - podała Miejska Komisja Wyborcza w Olsztynie.

 

Były prezydent, odwołany w referendum po tzw. seksaferze, Czesław Małkowski uzyskał w drugiej turze wyborów około 48,3 proc. głosów.

Dane pochodzą z 36 spośród 97 obwodowych komisji wyborczych - poinformowano PAP w Miejskiej Komisji Wyborczej w Olsztynie.

 

Frekwencja o godz. 19 wyniosła 39,27 proc.

 

 

Wyniki wyborów w Poznaniu

 

W II turze wyborów na prezydenta Poznania ubiegający się o reelekcję Ryszard Grobelny uzyskał 66,38 proc głosów. Jego kontrkandydat Grzegorz Ganowicz (PO) - 33,62 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Piotr Majchrzak.

 

Wyniki te podano po podliczeniu głosów z 262 (na 300) komisji wyborczych. Frekwencja wyniosła 24,63 proc.

 

Grobelny, kandydat niezależny, wygrał I turę wyborów z poparciem 49,52 proc.; Ganowicz uzyskał 21,53 proc. głosów. Frekwencja w pierwszej turze wyniosła 38,43 proc.

 

 

Wyniki wyborów w Zakopanem

 

Burmistrzem Zakopanego został ponownie Janusz Majcher, startujący z listy lokalnego komitetu Twoje Zakopane, popierany przez Platformę Obywatelską - podała nieoficjalnie w niedzielę Miejska Komisja Wyborcza.

 

Majcher uzyskał 61 proc. głosów. Jego konkurent Jan Gąsienica-Walczak (KWW Jedność Tatrzańska) - uzyskał 39 proc. poparcia.

 

Frekwencja wyborcza w Zakopanem wyniosła około 33 proc.

 

59-letni Janusz Majcher od 2006 roku sprawuje urząd burmistrza Zakopanego. Za priorytety na następną kadencję Majcher uznaje dalszą modernizacja dróg i chodników, rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz opracowanie nowej strategii promocji Zakopanego. Za największą porażkę mijającej kadencji uznał zaniechanie przebudowy "zakopianki".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Krakowiak 22:53:27 | 2010-12-05
Wyborcy PiS głosowali na Majchrowskiego, byle nie wygrał Kracik.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~realista 22:39:28 | 2010-12-05
Czyżby PiS przegrało w swoim bastionie? 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

helenka_1964 22:25:57 | 2010-12-05
bez komentarza ,łódż pozdrawia kraków.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook