Politycy SLD o dorobku lewicy w III RP

Wywiady z politykami SLD, lewicowe spojrzenie na Okrągły Stół oraz analiza dorobku lewicy w minionym dwudziestoleciu - to niektóre tematy czterotomowego wydawnictwa "Lewica w III RP", przygotowanego m.in. przez polityków Sojuszu, którego prezentacja odbyła się w środę w Sejmie.

 

W spotkaniu wzięło udział wielu polityków lewicy. Obecni byli m.in.: Danuta Waniek, Krzysztof Janik, Lech Nikolski, Krystyna Łybacka, Marek Borowski, Marek Wikiński, Jerzy Urban, Jerzy Wenderlich. Na serię złożyły się cztery pozycje: "Okrągły stół. Drogi do niepodległości", "Lewica w praktyce rządzenia", "Instytucjonalizacja i otoczenie" oraz "Liderzy".

 

Waniek, która redagowała tom zatytułowany "Lewica w praktyce rządzenia", poinformowała, że na całość wydawnictwa złożyły się artykuły 26 autorów, w większości polityków SLD. Jak powiedziała, przedsięwzięcie jest sponsorowane przez Fundację im. Róży Luksemburg oraz Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae".

 

- Od początku miało to być wydawnictwo o wszystkich cechach charakterystycznych dla warsztatu naukowego. Wiedzieliśmy, że inne podejście narazi nas na łatwy zarzut przygotowania książek o charakterze czysto propagandowym a nie o to nam chodziło - powiedziała Waniek. Podkreśliła, że autorom zależało na "rzetelnej analizie i krytycznej ocenie sukcesów i słabości SLD".

 

Jak podkreśliła, inicjatorom serii zależy, by znalazła się ona w bibliotekach naukowych. - W ten sposób dotrzemy do studentów oraz ludzi nauki, którzy otrzymają od nas rodzaj autentycznej wykładni minionych dziejów i wydarzeń - powiedziała.

 

Waniek powiedziała, że w tomie dotyczącym Okrągłego Stołu - redagowanym przez prof. Janusza Reykowskiego - znalazły się "głosy i opinie osób, które do tej pory wypowiadały się rzadziej na temat wydarzeń już dawno minionych a są krytykowane do dzisiaj właściwie każdego dnia przez prawą stronę". W tomie można znaleźć wypowiedzi m.in.: Jerzego Urbana, Stanisława Cioska, Alfreda Miodowicza, Wojciecha Jaruzelskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego.

 

W tomie "Liderzy" zawarto kilkanaście wywiadów z czołowymi politykami Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej i SLD m.in.: Aleksandrem Kwaśniewskim, Jolantą Szymanek-Deresz, Izabelą Jarugą-Nowacką, Jerzym Szmajdzińskim, Markiem Belką, Józefem Oleksym, Leszkiem Millerem i Włodzimierzem Cimoszewiczem.

 

Tom "Lewica w praktyce rządzenia" zawiera 11 opracowań poświęconych m.in. prezydenturze Kwaśniewskiego i wkładowi SLD w przygotowanie konstytucji z 1997 r. W publikacji znalazła się także analiza politycznych skutków tzw. afery Rywina.

 

Z kolei tom "Instytucjonalizacja i otoczenie" został poświęcony "partii i jej zapleczu organizacyjnemu". Zadedykowano go prof. Reykowskiemu "w dowód wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie w rozpracowanie zawiłości polityki socjaldemokratycznej w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?