Kaczyński: Polska jest krajem tolerancji religijnej

Polska jest krajem tolerancji religijnej i spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim to było podniesienie ręki na tę zasadę - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

W piątek na spotkaniu wyborczym z mieszkańcami Radzynia Podlaskiego (Lubelskie) prezes PiS powiedział, że w Polsce "nagle, dzięki obecnemu prezydentowi" powstał "spór odnoszący się do sprawy, która wydawałaby się w naszym kraju jest już załatwiona".

"Mamy w Polsce taki niesłychanie wartościowy system, zapewniający rzecz, wbrew pozorom w Europie rzadko spotykaną i w świecie bardzo rzadko spotykaną, mianowicie prawdziwą tolerancję religijną" - powiedział Kaczyński

Dodał, że w Polsce zarówno katolik, jako przedstawiciel religii dominującej, ale także prawosławny, ewangelik, czy przedstawiciel innej religii protestanckiej, żyd, muzułmanin - "każdy może się czuć całkowicie pewnie i każda z tych religii jest uwzględniana w życiu publicznym".

Szef PiS mówił, że w także w polskim wojsku są kapelani różnych wyznań. Jak dodał w Polsce nie dokonano, jak to się stało na Zachodzie, "pokornego rozdzielenia sfery publicznej i sfery religijnej". "To jest nasza wielka wartość. I na to podniesiono rękę. Ten spór o krzyż pod pałacem, to było podniesienie ręki na tą zasadę" - ocenił Kaczyński.

Prezes PiS powiedział, że wynik wyborów samorządowych będzie istotny także w tej sprawie. "Platforma Obywatelska, to jest taka partia bez programu, oni tak naprawdę nic nie myślą poza tym, żeby rządzić. Oni będą brali wynik tych wyborów na pewno pod uwagę, odpowiadając sobie na pytanie, czy iść dalej w tym kierunku" - mówił.

W tym kontekście Kaczyński mówił o wypowiedziach Donalda Tuska po wystąpieniu biskupów w sprawie in vitro, w których premier proponował - według szefa PiS - "nową demokrację, że to nie biskupi będą decydowali, tylko ludzie".

"Ludzie i tak decydują. Nie biskupi decydują. Tylko to była próba narzucenia biskupom tego, żeby w ogóle nie mówili w tych sprawach, żeby po prostu nie zabierali w takich kwestiach głosu" - powiedział Kaczyński.

"Tusk dzisiaj mówi to, jutro tamto, jednego dnia zawiera ślub kościelny po iluś tam latach, drugiego dnia znów właśnie się dystansuje. Jak zobaczy, że tędy droga do władzy nie prowadzi, to się wycofa" - stwierdził szef PiS.

Kaczyński uważa, że wybory samorządowe będą "sygnałem" dla władz w Warszawie także o tym, jaką przyjąć koncepcję rozwoju Polski. Przypomniał, że PiS opowiada się za tym, aby wspierać tych, "którzy są z tyłu, tak, żeby mogli się rozwijać w tempie przyśpieszonym, nadrabiać". Natomiast obecny rząd - jego zdaniem - chce "dodać tym, którzy mają najwięcej", czyli takim ośrodkom jak Warszawa, Poznań czy Wrocław.

Według Kaczyńskiego taka koncepcja jest niesprawiedliwa i nie przyniesie skutków w postaci rozwoju obszarów wokół bogatych aglomeracji. Jak dodał, już teraz Warszawa jest zamożnym miastem, ale "wokół niej jest Mazowsze, które zamożne nie jest".

"Państwa głosowanie będzie także głosowaniem w tej sprawie, niezależnie od tego, co państwo na ten temat sądzą. Jeżeli wrzucicie kartkę za PO, to będziecie dawali podstawę do przeświadczenia, że można tę koncepcję najbardziej niesprawiedliwą realizować" - powiedział Kaczyński do mieszkańców Radzynia Podlaskiego.

Prezes PiS zachęcał ich do głosowania na kandydatów swej partii w wyborach, a zwłaszcza na kandydata na burmistrza Radzynia Podlaskiego, którym jest poseł PiS Jerzy Rębek.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (31)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

JurekS 20:04:39 | 2010-11-24
Robert, tak zdarzyło się to 4 lata temu, była reakcja zdecydowana na to Kaczyńskiego. Ale zauważ, że takimi epizodami próbuje się "wylać dziecko z kapielą" To tak jak występującymi odosobnionymi przypadkami pedofilli, afer seksualnych czy innych wśród księży próbuje się udowodnić tezę o rozkładzie kościoła katolickiego.
Mi chodzi o obronę postaw pro polskich, pro państwowych. Jest tu taki artykuł gdzie napisano, że nie mozna być dobrym europejczykiem nie będą wcześniej prawdziwym Polakiem. Niestety całe to towarzystwo liberalno-odmienne nie wyznaje tej zasady.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Yemar 13:28:31 | 2010-11-24

Prezydent okazał brak szacunku dla wierzących i ugodził w uczucia religijne Polaków.
Co cie tak boli Krzyż co ci tak przeszkadza.


Uczucia religijne Polaków... właśnie - uczucia a nie ich wiara. To można porównać do "wyznawców" naszego narodowego sportu, czyli piłki nożnej. Każdy prawdziwy Polak (facet) musi być kibicem - tyle tylko, że większość jednoznacznie kojarzy to z nasiadówami przed telewizorem z browarem w garści i opasłym brzuszyskiem przesłaniającym ekran, a nie aktywnym uprawianiem sportu.

Jestem gotów założyć się, że wśród tłumu oblegającego i, jak się mówi, broniącego krzyża, nie było ani jednego prawdziwie wierzącego katolika charakteryzującego się właściwą dla tej wiary pokorą i umiarem. Sami krzykacze i zindoktrynowane starsze panie z gatunku tych, co nie mogą ustać w tramwaju jednego przystanku, ale w walce o wolne miejsce dorównują sprawnośćią i mężnością niejednemu młodzianowi.

Niestety - czuję, że jestem poddawany próbom podłych manipulacji ze wszystkich stron. Całe szczęście, że mam zdrowy rozsądek i moją wiarę, która pozwala mi odciąć się od całego tego bałaganu i spojrzeć obiektywnie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~robert 11:50:16 | 2010-11-24
 A jeszcze jedno...odnośnie tych narodowców, którzy organizowali marsz 11 listopada i których tak bronisz. Ci panowie ogoleni na łyso, to prawdopodobnie w dużej mierze młodzież wszechpolska. A jak się bawi młodzież wszechpolska, jest pokazane na stronie, której link podałem poprzednio.
Zgodnie z konstytucją RP promowanie nazizmu, faszyzmu i komunizmu jest zabronione,

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 11:43:36 | 2010-11-24
Żeby być nacjonalistą nie wystarczy pomachać flagą na balkonie 11 listopada. Jurek, kupujesz polskie produkty w polskich sklepach? Wysyłasz dzieci do pracy na emigracji? Czytałeś Dmowskiego? Katolicyzm u niego jest dodatniem do polskości, pełni wobec niej funkcję służebną. Obawiam się, że taki z Ciebie nacjonalista jak z Tuska liberał.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~robert 11:42:25 | 2010-11-24
Nie szukaj ludzi, którym lezy dobro Polski na sercu pod budką z piwem.


Kiedy mowiłem, o zamawianiu 5 piw wyciągniętą ręką do przodu, mówiłem o geście sieg heil, którym pozdrawiają się niektórzy członkowie młodzieży wszechpolskiej. Nie mówiłem, o piwie, ani o ludziach którzy pijają piwo :-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~robert 11:39:01 | 2010-11-24
 JurekS, chyba pomyliłeś adresata swojego posta, albo pomieszałeś wpisy kilku użytkowników i wszystko przypisałes mnie ;>

Dla mnie Ci narodowcy (młodzież wszechpolska) --->
ofiaromwojny.republika.pl/teksty/0564.htm
to jest bardzo źle rozumiany patriotyzm. Z drugiej strony są lewacy i ich też nie toleruję. Obie skrajności w mojej ocenie są szkodliwe. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

JurekS 11:32:24 | 2010-11-24
Robert, ciągle tkwisz w komuszo-liberalnych stereotypach o narodowcach czego przykładem jest brat_robot. Nie szukaj ludzi, którym lezy dobro Polski na sercu pod budką z piwem. Ludzie, któzy kochaja Polskę to ludzie spod sztandaru Bóg, Honor, Ojczyzna, to ludzie uczciwie pracujący aby utrzymać siebie i swoją rodzinę, to ludzie, którzy szanują drugiego człowieka, ale nie będą się bali smieszności czy niesłusznych oskarżeń kiedy będą wyraźnie zło nazywac złem. I niech się Europa zmienia, ale małżeństwo to zawsze będzie związek mężczyzny i kobiety, i zycie trwa od poczęcia aż do naturalnej śmierci itd, itd.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 20:51:32 | 2010-11-23
Ja myśle, że te skrajne podejścia, o których rozmawiamy są błedne, bo najlepsze jest podejście chrześcijańskie za nacjonalistą czy feministką trzeba widzieć po prostu człowieka ze swoimi problemami i uprzedzeniami.


Problem w tym, że feministki nie skaczą Ci po głowie kiedy ubierasz koszulkę z przekreśloną swastyką.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 20:50:11 | 2010-11-23
I masz problem Jurku, bo w niebie - według Pisma - nie będzie narodów. Przedkładasz ziemską wirtualną konstrukcję nad niebiański kosmopolityzm? Paweł pisał, że nie ma już Żyda ani Greka, jedność ma być na innym poziomie, a nie na poziomie miejsca urodzenia i języka. Zresztą sam KK nie zawsze tak pięknie jak za Wojtyły patrzył na naród Polaków, o czym - gdybyś chciał - mógłbyś doczytać w książkach historycznych. Jezus nie był nacjonalistą, nie wybawił Izraela spod władzy Rzymian.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 20:46:32 | 2010-11-23
Definicja nacjonalizmu tak na szybko:
Nacjonalizm (z łac. natio – naród) - postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze. Głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu.
Wolę stać w tej grupie niż w kolorowej grupie tzw eueopejczyków, gejów, lesbijek.


Stój gdzie chcesz, nikogo to nie obchodzi i nie ma żadnego znaczenia. A przypadkiem doczytałeś może, czym jest naród? Skąd się wzięło to pojęcie i co oznacza? Jakie są problemy w jego definiowaniu? Zresztą - jeśli dla Ciebie 38 milionów Polaków - zgodnie z definicją nacjonalizmu - jest ważniejsze niż własna rodzina i Ty sam to albo jesteś świętym albo hipokrytą.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook