Żona Kurtyki: Niech świat usłyszy o Smoleńsku

Spór wokół wyjazdu Anny Fotygi i Antoniego Macierewicza do Stanów Zjednoczonych przybiera na sile. Premier Tusk uznał "za rzecz z gruntu nieprzyzwoitą to, co wyprawia wokół katastrofy smoleńskiej grupa polityków związana z PiS".

 

W rozmowie z "Polską The Times" Zuzanna Kurtyka, żona tragicznie zmarłego Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, stwierdza, że wyjazd Macierewicza i Fotygi do USA to dobry pomysł. "To także nasza inicjatywa, czyli Stowarzyszenia Rodzin "Katyń 2010" - zaznacza.

 

Według Zuzanny Kurtyki, inicjatywa ta ma na celu informowanie i zabieganie o poparcie światowej opinii publicznej różnych krajów dla petycji, którą przedstawiła premierowi Donaldowi Tuskowi. Domaga się w niej powołania międzynarodowej komisji śledczej, która pomogłaby Polsce w wyjaśnieniu tragedii smoleńskiej. - Donald Tusk w odpowiedzi na naszą petycję stwierdził, że nie widzi sensu i konieczności powoływania takiej międzynarodowej komisji. Trudno się więc dziwić, że zabiegamy o rzetelne wyjaśnienie tej sprawy i dalej będziemy o to zabiegać gdzie indziej - mówi wdowa.

 

Poproszona o komentarz do słów rzecznika rządu Pawła Grasia o skandalu ocierającym się nawet o zdradę, Zuzanna Kurtyka odpowiada: "Chciałabym przypomnieć panu Grasiowi, że jako obywatele demokratycznego kraju, który należy do Unii Europejskiej i NATO, mamy prawo ubiegać się o nasze prawa obywatelskie również w innych strukturach, takich jak trybunał w Hadze czy Strasburgu. Mamy również prawo apelować do instytucji krajów, które nam sprzyjają, domagając się naszych praw".

 

Wdowa po prezesie IPN uważa, że jeżeli sięgalibyśmy po takie mocne słowa jak "zdrada", to ona tego określenia używałaby w stosunku do tego, co zrobił polski rząd, oddając w całości śledztwo Rosjanom, bo "zdradził polską rację stanu".

 

Pełny zapis rozmowy z Zuzanną Kurtyką zamieszcza "Polska The Times".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~boi się Tusk, boi 09:55:57 | 2010-11-16
Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stan 09:49:14 | 2010-11-16
Bardzo słuszne. Można tylko poprzeć!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?