"To nie partie wygrają te wybory"

W wyborach na szczeblu lokalnym przegrają wszystkie partie - powiedział w wywiadzie dla "Polska The Times" socjolog, profesor Kazimierz Kik.

 

Polacy nie chcą głosować na partyjnych kandydatów na szefów gmin. Za to na szczeblu sejmików największym przegranym będzie PiS - uważa profesor.

 

- Mamy dwa piętra tych wyborów. I zarazem dwa podejścia wyborców do kandydatów. Na szczeblu sejmików wciąż dominują partie - choć to przede wszystkim wynik ordynacji wyborczej. Na poziomie gmin i miast coraz wyraźniej natomiast widać, że partyjna rekomendacja bardziej kandydatom szkodzi, niż pomaga. A zaufanie do partii politycznych w kontekście samorządów wciąż spada - i w tych wyborach będzie to jaskrawo widoczne. Dlatego na szczeblu gminnym partie przegrywają z kandydatami komitetów lokalnych - powiedział prof. Kik.

 

Dodał, że głosowanie na partie na szczeblu sejmików wymusza ordynacja i opowiedział się za lansowaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego propozycją, by szczeblu samorządów wprowadzić wybory bezpośrednie.

Zdaniem prof. Kika, w wyborach samorządowych na poziomie gmin wygrają komitety lokalne, przegrają zaś partie polityczne. Natomiast na poziomie sejmików i w dużych miastach wygra Platforma.

 

- Największym przegranym będzie zaś PiS. Tę partię czeka w wyborach totalna klęska" - powiedział profesor.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?