Głosuj świadomie w wyborach samorządowych

Grupa pracowników i wolontariuszy Stowarzyszenia 61 z Warszawy zbiera informacje o poglądach i doświadczeniu kandydatów startujących w wyborach samorządowych. Celem projektu jest promocja świadomego uczestnictwa w procedurach demokratycznych.

 

Dane, zgromadzone na podstawie wypełnionych przez kandydatów kwestionariuszy, można znaleźć pod adresem mamprawowiedziec.pl.

 

Ewa Modrzejewska z zespołu tego portalu podkreśla, że celem inicjatywy jest, by obywatele głosowali świadomie. Dlatego autorzy strony starają się dotrzeć do jak największej liczby kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; w tym roku jest ich w sumie ponad 260 tys.

 

- Zdajemy sobie sprawę ze skali, ale kiedyś trzeba zacząć. Idea jest taka, aby ludzie nie głosowali w ciemno, lecz wybierali świadomie - mówi Modrzejewska. Stowarzyszenie wysyła kwestionariusz do wypełnienia każdemu kandydatowi, do którego zdobędzie adres mailowy.

 

Strona mamprawowiedziec.pl. ma wpływać zarówno na wyborców, jak i kandydatów. - Po pierwsze edukujemy wyborców, że mają głos i nie powinni go zmarnować. Z drugiej strony edukujemy też kandydatów, że nie jest tak, że wystarczy mieć pieniądze i zrobić sobie ładne zdjęcie, tylko coś jeszcze musi za tym iść, jakiś program czy pomysł - tłumaczy Modrzejewska.

 

Każdy kandydat dostaje do wypełnienia jeden z pięciu rodzajów kwestionariusza na temat poglądów i doświadczeń. Pytania różnią się jedynie w zależności od tego, na jakie stanowisko startuje kandydat; dotyczą bowiem kompetencji konkretnych organów samorządowych.

 

Kandydaci mają swoje indywidualne profile na stronie mamprawowiedziec.pl. Wyborcy mogą tam przeczytać odpowiedzi, jakich udzielili ci, którzy wypełnili kwestionariusze. - To jest miejsce, gdzie kandydaci mają identyczne szanse. Nie pytamy, które miejsce mają na liście - tak Modrzejewska zachęca kandydatów do odpowiadania na pytania.

 

Inicjatorem powstania strony jest Stowarzyszenie 61 (nazwa pochodzi od artykułu konstytucji, który daje obywatelom prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne). Pierwszy raz prosiło kandydatów o wypełnienie kwestionariuszy przed wyborami parlamentarnymi w 2007 r. Dwa lata później na pytania odpowiadali kandydaci do Parlamentu Europejskiego.

 

Autorzy strony przed wyborami samorządowymi skupiają się przede wszystkim na Warszawie i Mazowszu. Na tym obszarze chcieliby dotrzeć do ok. połowy kandydatów, czyli - według Modrzejewskiej - trzech-czterech tys. osób. Do piątku wypełnianie kwestionariusza rozpoczęło 875 kandydatów.

 

W 2009 r., przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Stowarzyszeniu 61 udało się nakłonić do wypełnienia kwestionariusza 219 kandydatów. Było to niecałe 17 proc. wszystkich startujących.

 

Działalność Stowarzyszenia 61 jest finansowana z grantów; wśród darczyńców są m.in. Fundacja im. Stefana Batorego, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, Fundusz dla Organizacji Pozarządowych oraz Bank Światowy.

 

Inspiracją dla działalności Stowarzyszenia 61 są zachodnie organizacje typu vote-smart. Celem takich organizacji jest monitorowanie osób pełniących wybieralne funkcje publiczne. Stowarzyszenie podkreśla, że jest całkowicie apolityczne, stara się unikać nawet patronatów medialnych.

 

Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada, a ich druga tura - w przypadku wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów - 5 grudnia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 11:26:53 | 2010-11-13
Inicjatwa bardzo piękna.
Obawiam się jednak że w obecnych warunkach politycznych Polski każde takie logiczne działanie zostanie zakrzyczane a wykonawcy ośmieszeni. Jest zbyt wielu zainteresowanych tym aby wyborcy nie myśleli.
Obym się w moich prognozach pomylił.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook