PO musi przeprosić Dutkiewicza

Sąd Okręgowy we Wrocławiu nakazał PO sprostować treść ogłoszenia wyborczego, w którym padło sformułowanie: "głosując na Rafała Dutkiewicza (...) oddajesz władzę w ręce PiS". Dutkiewicz, który pozwał PO, jest zadowolony z wyroku. Pełnomocnik Platformy zapowiada odwołanie.

 

Dutkiewicz - obecny prezydent Wrocławia, który ponownie ubiega się o to stanowisko - wytoczył PO proces w trybie wyborczym uważając, że Platforma "posługuje się kłamstwem wyborczym" w swoim płatnym ogłoszeniu.

Chodzi o ogłoszenie opublikowane w środę w dwóch gazetach ukazujących się na Dolnym Śląsku (na całej trzeciej stronie).

 

Ogłoszenie brzmi: "Uwaga! Kaczyński chce zdobyć Dolny Śląsk!". Poniżej umieszczono zdjęcie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i cytat pochodzący z jego wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" z 25 września: "Wybory prezydenckie wygraliśmy w siedmiu województwach i na południu Wielkopolski. W tych miejscach mamy największe szanse. Możemy też myśleć o województwie dolnośląskim, bo tam szansę ma lista Rafała Dutkiewicza". Poniżej znajduje się tekst: "Głosując na Dutkiewicza i jego kolegów oddajesz władzę w ręce PiS. Ostrzegamy!!!" i podpis: "Platforma Obywatelska".

 

Sąd orzekł w piątek, że PO ma zamieścić sprostowanie dotyczące tego ogłoszenia, zaprzeczyć, że sformułowanie, iż "głosując na Rafała Dutkiewicza i jego kolegów oddajesz władzę w ręce PiS" jest prawdziwe oraz wpłacić 10 tys. zł na cele charytatywne.

 

Przewodnicząca składu sędziowskiego Anna Czarniecka-Kleszcz uznała wszystkie roszczenia Dutkiewicza złożone we wniosku, oprócz żądania przeprosin. Według niej Dutkiewicz nie wykazał w swoim wniosku, jakie dobra osobiste zostały naruszone w tym ogłoszeniu.

 

Sędzia uzasadniając wyrok powiedziała, że bezspornym jest fakt, iż Dutkiewicz jest bezpartyjny, a zatem ogłoszenie płatne PO zawierało "nieprawdziwe informacje mające na celu zdyskredytować Dutkiewicza".

 

Ponadto sędzia zwróciła uwagę na formę ogłoszenia: umieszczenie w nim zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego i jego wypowiedź dla "Rzeczpospolitej". Według sądu w ten sposób tworzy się "dodatkowe sugestie", że PiS przejmie władzę, gdy wybory wygra Dutkiewicz.

 

Dutkiewicz, którego nie było w sądzie, powiedział, że decyzja sądu bardzo go cieszy, ale nie wie jak w obecnej sytuacji zachowa się Platforma. - Wiem, że mają zarezerwowane na poniedziałek kolejne strony w gazetach; może na sprostowania, a może szykują coś nowego - mówił Dutkiewicz.


Prezydent Wrocławia zaapelował do "kolegów z PO", aby stosowali się do słów premiera Donalda Tuska, który na billboardach wyborczych zachęca: "nie róbmy polityki".


Pełnomocnik PO Barbara Kardynia-Bednarska zapowiedziała odwołanie od wyroku, bo - jej zdaniem - PO w ogłoszeniu wyborczym zawarła opinię, a nie informację. - A opinia jako sąd wartościujący nie może być ani prawdziwa, ani fałszywa - mówiła pełnomocnik. Dodatkowo - zdaniem pełnomocnik - w treści ogłoszenia nie pojawia się sformułowanie: "głosując na Dutkiewicza, głosujesz na PiS", tylko "oddajesz władzę w ręce PiS".


PO ma 24 godziny na odwołanie się od wyroku; jeśli tego nie zrobi, to w ciągu 48 godzin powinna opublikować sprostowanie w tych samych gazetach, w których wcześniej zamieściła ogłoszenie płatne.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~cytrus 20:24:40 | 2010-11-12
Drogi Panie UFO coś się Panu pomyliło.
To nie ten portal i miejsce.To co Pan szuka to
KLIKNIJ TU: www.medinf.pl/warszawa/2583,instytut-psychiatrii-i-neurologii.html

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook