List prezesa ws. Jakubiak i Kluzik-Rostkowskiej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał we wtorek list do działaczy ugrupowania, w którym tłumaczy powody wykluczenia Elżbiety Jakubiak i Joanny Kluzik-Rostkowskiej z partii. Zapewnia, że decyzja ta została podjęta "z pełnym namysłem, po przeprowadzeniu analizy".

 

List został rozesłany do wszystkich członków partii przez szefa Komitetu Wykonawczego PiS Joachima Brudzińskiego.

"Decyzja o usunięciu z partii pp. Elżbiety Jakubiak i Joanny Kluzik-Rostkowskiej została podjęta z pełnym namysłem, po przeprowadzeniu analizy. Nie ulega wątpliwości, że obie posłanki drastycznie złamały Statut PiS, a także lojalność i solidarność z własnym ugrupowaniem atakowanym z wielu stron" - podkreślił prezes PiS w liście, do którego dotarła PAP. "Trzeba przypomnieć, że kontekstem tych wydarzeń jest łódzki mord i usiłowanie mordu oraz reakcje PO" - napisał.

Według szefa PiS, "w tej sytuacji rozważać można było jedynie moment zastosowania dyscyplinarnych przepisów Statutu PiS". "Komitet Polityczny jednomyślnie stanął na stanowisku, że zarówno względy moralne nakazujące odrzucić oportunizm, jak i względy pragmatyczne nakazują natychmiastowe działanie. Bez zdecydowanych posunięć opisana powyżej akcja trwałaby do dnia wyborów, dezorientując partię, oraz nasz elektorat, a szkody z tego wynikłe byłyby jeszcze większe niż te, które zostaną wyrządzone przez kampanię medialną związaną z zastosowanymi sankcjami" - przekonuje.

Jak ocenił Kaczyński, zachowanie wykluczonych posłanek "w pełni zweryfikowało słuszność podjętych decyzji". "Charakterystyczna jest też zbieżność ich wypowiedzi ze zmianą taktyki PO: gdy zostało sformułowane zaproszenie do wejścia do tej partii, wypowiedzi obu posłanek były szczególnie ostre. Ich ton zmienił się, gdy Donald Tusk, postanowiwszy podsycić wewnętrzny konflikt w PiS, wycofał swoje zaproszenie dla nich" - twierdzi szef PiS.

"Dziś nasze Koleżanki stały się wyłącznie narzędziami antypisowskiej akcji (...) Gdy prawie 32 tysiące naszych kandydatów - a więc największa reprezentacja ze wszystkich partii, reprezentacja, której liczebność potwierdza siłę i żywotność PiS - walczy o mandaty, o nowy lepszy kształt samorządów, grupka ludzi bez skrupułów próbuje realizować plany szkodzące naszemu ugrupowaniu" - zaznaczył Kaczyński.

Prezes PiS napisał m.in., że wynik wyborów prezydenckich pokazał, że PiS jest silną formacją "zagrażającą oligarchicznemu systemowi". "Wzmocniły się w związku z tym ataki na nasze ugrupowanie, działania zmierzające do jego rozbicia lub zasadniczego osłabienia" - ocenił.

Zdaniem Kaczyńskiego wybór Kluzik-Rostkowskiej na szefa jego sztabu w wyborach prezydenckich oraz jej decyzje personalne spowodowały "wyeksponowanie kilkorga osób".

"Przebieg kampanii wyborczej zachęcił tę grupę - marginalną w PiS, ale przekonaną o swojej wyższości - do działań, których celem miałaby być zmiana władz i charakteru partii. Znamienne jest tutaj żądanie p. Joanny Kluzik-Rostkowskiej objęcia funkcji wicemarszałka Sejmu i jednocześnie powierzenia Jej funkcji przewodniczącej zespołu ds. katastrofy smoleńskiej" - podkreślił Kaczyński.

"Gdy okazało się jednak, że zachowaliśmy jedność, doszło do kolejnych wypowiedzi szkodzących naszemu ugrupowaniu, także już w trakcie kampanii samorządowej" - podkreślił prezes PiS. "Mamy do czynienia ze szczególnym natężeniem złej woli" - zaznaczył.

Zdaniem Kaczyńskiego została podjęta gra, której cel "jest przejrzysty". "Z jednej strony podniesiono poprzeczkę oczekiwań wyborczych (wynik powinien być 40 proc.), z drugiej zrobiono wszystko, by wynik był możliwie najgorszy" - tłumaczy lider PiS.

Kaczyński podkreślił, że wyborcy najtrudniej przebaczają kłótnie wewnętrzne. "Nikt nie może też mieć wątpliwości, że osoby, które podjęły te działania, liczą na wsparcie niechętnych albo jawnie wrogich PiS mediów i innych ośrodków opiniotwórczych" - napisał prezes PiS.

"Udany kongres poznański PiS (w marcu 2010 r. - PAP) doprowadził do natychmiastowego ataku na naszą formację, i to ataku od wewnątrz. Dziś wiem, że nie był on nieodpowiedzialną inicjatywą jednego człowieka (Pawła Poncyljusza), ale przedsięwzięciem paru osób niezadowolonych ze spokojnego, merytorycznego przebiegu kongresu i jednoznacznych wyborów personalnych, które na nim zostały dokonane. Atak mający wsparcie zewnętrzne trwał aż do 10 kwietnia, kiedy to przerwała go smoleńska tragedia" - zaznaczył Kaczyński.

"Nadszedł czas próby" - napisał Kaczyński w liście. "Dziś możemy udowodnić, jak bliska jest nam idea głębokiej przebudowy naszej Ojczyzny, przywrócenia w niej elementarnego porządku moralnego i nadania życiu gospodarczemu, społecznemu i publicznemu nowej dynamiki. Jestem pewien, że z tej próby wyjdziemy zwycięsko" - zakończył swój list.

Podobny list do członków partii lider PiS wysłał we wrześniu. Wyjaśniał wówczas powody zawieszenia w prawach członka partii posłanki Elżbiety Jakubiak.

Jako pierwsza o liście napisała na swoich stronach internetowych "Rzeczpospolita".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~cieszcie się wrogowie 15:16:03 | 2010-11-10
komentatorzy saczący jad i nienawiść cieszcie się dokonaliście swego, rozlewajcie szampany, tańczcie taniec wojenny - triumfujcie !!!
wasza nienawiść do Kaczyńskiego i do PiS przebijająca od wielu miesięcy niby " laser żelazne pancerze" przerażała, przeraża i niejednego przerasta, i była i jest w złym guście, niesmaczna i prostacka - wasze języki to kulomioty jadu i nienawiści - językiem można zabijać - to od wieków najbardziej jadowita broń ! a gdzie Polska ???

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~witek 15:14:54 | 2010-11-10
Włamań do biur PiS była masa, ostatnio włamano sie do biura pana Waszczykowskiego w łodzi i ukradziono laptopa. Ci "nieznani sprawcy" działają od dawna, pewnie to sukcesja jeszcze z czasów PRL. W Rosji też działają "nieznani sprawcy" ostatnio pobili dziennikarza antyputinowskiego. A do psychiatrów, też wysyłano tak jak ty teraz chcesz wysyłać komuszku zakapiorcu ps. "Joanna". Ale zwycięstwo bedzie nasze.  :P

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Joanna 15:03:01 | 2010-11-10
To się nadaje na rozdział podręcznika psychiatrii. Narastające poczucie zagrożenia... , nie wiadomo, kto jeszcze uwikłał się w spisek... zdrada dookoła..., tylko jedność zdoła nas ocalić, zewrzyjmy szeregi! Już to słyszałam lata temu, kiedy Porozumienie Centrum przepadło w jakichś wyborach. Spanikowany głos pana Kaczyńskiego informował przez radio, że było włamanie do biura i wróg czai się dookoła. Przeraziłam się, szczególnie że audycja była nadawana w nocy. Boże, miej nas w swojej opiece.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~minimax 00:23:46 | 2010-11-10
Gdy Donald Tusk wycofuje zaproszenie dla pań Jakubiak i Kluzik - Rostkowskiej do PO, to znaczy zdaniem Prezesa J.Kaczyńskiego, że "postanowił podsycić wewnętrzny konflikt w PiS". Buahahahah:-))))
Mentalność oblężonej twierdzy. Żałosne...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kaczysta 22:06:52 | 2010-11-09
dziękuję wszystkim sympatykom Prawa i Sprawiedliwość za nie komentowanie wpisów dyżurnych przeciwników Jarosława Kaczyńskiego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~marzycielka 20:12:28 | 2010-11-09
W tamtych czasacj jeszcze na świecie mnie nie było, ale faktycznie podobne to to tych arhiwalnych materiałów z tamtych czasów, sionie grozą ... lepiej na to dłużej nie patrzeć.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~realista 19:54:44 | 2010-11-09
Niczym List Gomułki przeciw Moczarowi i spółce 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~marzycielka 19:27:42 | 2010-11-09
Po prostu nie da się tego czytać ... cóż co za styl i język, ja nic z tego nie rozumię. Dobrze, że są tu inne artykuły.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?