Samorządowe Zasady Prawa i Sprawiedliwości

PiS przedstawi w czwartek samorządowe zasady, którymi mają się kierować kandydaci tej partii. Wśród nich jest dążenie do zapewnienia publicznej opieki medycznej, wyrównywania szans mieszkańców obszarów wiejskich, budowy przedszkoli i żłobków w każdej gminie.

 

Szef PiS Jarosław Kaczyński w czwartek przedstawi dokument pt. "Samorządowe zasady PiS - nasze priorytety i zobowiązania". Dotarła do niego PAP.

 

W dokumencie znajduje się deklaracja, że wszyscy prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, radni wojewódzcy, powiatowi i gminni wybrani z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości będą kierowali się dwunastoma "Samorządowymi Zasadami Prawa i Sprawiedliwości".

 

Samorządowcy PiS mają dążyć do zapewnienia "wszystkim mieszkańcom" m.in. bezpieczeństwa osobistego oraz bezpieczeństwa członków rodziny, "pełnego korzystania z wolności gospodarczej i godnych warunków pracy" oraz publicznej opieki medycznej.

 

- Publiczna służba zdrowia wymaga dziś naprawy, ale jedyną drogą jej naprawy nie powinna być jej prywatyzacja. Nad tym w każdym powiecie i województwie powinien czuwać rzecznik praw pacjenta (...) Właścicielami szpitali powinny być samorządy, szpitale nie mogą być narażone na bankructwo z powodu celowej polityki państwa prowadzącej do zadłużania szpitali - czytamy w dokumencie.

 

Kandydaci wybrani z list PiS zobowiążą się też do "dobrej opieki nad dziećmi, zarówno w formie przedszkoli i żłobków" (mają być w każdej gminie), pomocy dla rodziców, którzy nie mogą z nich skorzystać, a także "sprawnej pomocy społecznej dla osób, które nie potrafią sobie poradzić".

 

Samorządowcy PiS w dziedzinie edukacji mają dążyć do niepreferowania "prywatnych szkół dla wybranych". Chcą też, aby każde województwo miało swoją flagową szkołę wyższą. W dokumencie znajduje się również postulat powrotu przez samorządy do programu "Zero tolerancji".

 

PiS chce też administracji samorządowej opartej na e-konsultacjach w urzędach. Władza samorządowa miałaby obowiązek w ten sposób konsultować najważniejsze decyzje.

 

Za konieczność kandydat PiS powinien uznawać powszechną internetyzację wsi i miasteczek w Polsce w oparciu o fundusze europejskie oraz "wyrównywanie szans mieszkańców obszarów wiejskich pod względem jakości i poziomu życia, dostępu do opieki medycznej, edukacji i kultury, dostępu do pozarolniczego rynku pracy oraz wyrównywania poziomu świadczeń społecznych".

 

Samorządowiec PiS musi opowiadać się za utworzeniem w każdym powiecie zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz domów opieki społecznej.

 

Powinien także dbać o wychowanie patriotyczne, o "pełną możliwość samorozwoju każdego człowieka, niezależnie od jego statusu majątkowego, pozycji społecznej, płci, wieku, wykształcenia, stanu zdrowia lub miejsca zamieszkania".

 

- Takie warunki gwarantuje jedynie model zrównoważonego rozwoju i odejście od koncepcji dyfuzyjno-polaryzacyjnej, w której marginalizuje się mieszkańców licznych miast, dzielnic miejskich i wsi - czytamy w dokumencie.

 

PiS w połowie października podczas konwencji w Warszawie przedstawiło program dla samorządów. Wśód propozycji znalazło się m.in. powołanie samorządowej służby cywilnej i powiatowych rzeczników praw pacjentów oraz ustanowienie województwa warszawskiego - z wyłączeniem stolicy. PiS ma też osobne programy dla każdego województwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 14:17:28 | 2010-11-04
Zero tolerancji ? Ani krzynki? Nawet w mediach?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?