Sikorski rozpoczął wizytę na Białorusi

Szef MSZ Radosław Sikorski rozpoczął we wtorek wizytę na Białorusi. Wraz z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwellem będzie rozmawiał z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i ministrem spraw zagranicznych Siarhiejem Martynauem o grudniowych wyborach prezydenckich na Białorusi.

 

Sikorski powiedział w drodze na Białoruś dziennikarzom, że celem wizyty jest "danie Białorusi jasnego przekazu, że jest krajem europejskim. Wobec tego sądzimy, że będą w nim obowiązywały europejskie standardy demokracji, ochrony praw człowieka, w tym praw mniejszości narodowej".

 

Sikorski podkreślił, że razem z Westerwellem chcą zaznaczyć, iż jeśli wybory 19 grudnia będą uczciwe, Mińsk może liczyć na "szczodrą ofertę otwarcia współpracy pomiędzy Unią Europejską a Białorusią". - Natomiast jeśli wybory będą takie jak w przeszłości, to i polityka Europy wobec Białorusi będzie taka jak do tej pory - zaznaczył.


Spotkanie ministrów z Łukaszenką potrwa około godziny. Ma rozpocząć się o 13.30 polskiego czasu.

 

Następnie Sikorski i Westerwelle wspólnie porozmawiają z szefem MSZ Białorusi.

 

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec mają przekazać władzom w Mińsku przesłanie, żeby wybory były jak najbardziej demokratyczne i uczciwe.

 

Wieczorem Sikorski i Westerwelle spotkają się z kandydatami startującymi w wyborach prezydenckich na Białorusi oraz z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

 

Na popołudnie zaplanowana jest konferencja z udziałem ministrów.

 

Przed południem Sikorski przeprowadzi rozmowę z szefem administracji Łukaszenki - Uładzimirem Makiejem, spotka się też z polskimi konsulami generalnymi w Grodnie i Brześciu oraz z kierownikiem wydziału konsularnego w Mińsku.

 

Na zakończenie wizyty minister Sikorski ma rozmawiać z p.o. prezes nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Orechwo. Orechwo powiedziała PAP, że oczekuje, iż obecność Sikorskiego na Białorusi pomoże doprowadzić do legalizacji związku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?