Metro w Krakowie? - program gospodarczy PO

Krakowska Platforma Obywatelska zaprezentowała we wtorek program gospodarczy dla miasta. Zapowiada w nim przeznaczenie na inwestycje 12-17 mld zł do 2020 r. oraz rozpoczęcie poważnych przygotowań do budowy metra w Krakowie.


- Kraków potrzebuje dużych, pełnych rozmachu projektów, dlatego niezbędne jest odważne spojrzenie w przyszłość i konsekwencja w działaniu, i to Platforma obiecuje - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej senator Janusz Sepioł.

Jak zaznaczył, duże, strategiczne projekty są wieloletnie, nie mieszczą się w ramach najbliższej kadencji władz samorządowych, dlatego PO przedstawia program na najbliższe 10 lat. Sepioł dodał, że jednym z głównych zadań władz samorządowych, które rozpoczną pracę po listopadowych wyborach, będzie przygotowanie do pozyskiwania funduszy unijnych w ramach nowej perspektywy obejmującej lata 2014-2020.

Platforma przedstawiła pięć dużych projektów urbanistycznych, które chce zrealizować w Krakowie. Pierwszy to budowa linii metra w mieście, co miałoby nastąpić w ciągu najbliższych 15-20 lat.

- Chcemy podjąć poważne przygotowania do budowy metra, a nie traktować tego tematu z uśmiechem. Najbliższe pięć lat to niezbędny czas na prace przygotowawcze i projektowe - mówił Sepioł. Według niego Kraków potrzebuje dwóch linii metra o łącznej długości nieco ponad 20 kilometrów. Przedsięwzięcie miałoby być współfinansowane z funduszy unijnych.

Pozostałe projekty to: zwrócenie Krakowa ku Wiśle i potraktowanie brzegów rzeki jako miejsca pod znaczące przedsięwzięcia; kompleksowa rewitalizacja terenów pohutniczych w dawnej hucie im. Sendzimira i jej strefie ochronnej, stworzenie w mieście znaczącego w skali kraju ośrodka wystawienniczo-targowego połączonego z zespołem konferencyjnym oraz przebudowa wybranych dzielnic (wszystkim poprzemysłowych obszarów Zabłocia oraz okolic ulicy Kopernika, gdzie obecnie mieszczą się kliniki Szpitala Uniwersyteckiego).

Wśród najważniejszych inwestycji komunikacyjnych PO wymienia - obok metra - stworzenie wspólnie z samorządem województwa małopolskiego kolei aglomeracyjnej, budowę nowych linii tramwajowych do Górki Narodowej i Mistrzejowic, domknięcie obwodnicy Krakowa poprzez budowę jej północnej części oraz budowę nowych ścieżek rowerowych i systemu parkingów dla osób przesiadających się z własnych samochodów do komunikacji zbiorowej.

- Priorytetem będzie komunikacja zbiorowa, samochód nie będzie uprzywilejowanym środkiem transportu w naszej wizji przyszłości miasta - zapowiedział Sepioł.

Według wyliczeń PO przedsięwzięcia inwestycyjne w Krakowie mogłyby kosztować w sumie 12-17 mld zł do 2020 roku. Z tego 4-6 mld zł pochodziłoby ze środków własnych miasta, 6,5-8 mld zł stanowiłyby środki unijne, a 1,5-3 mld zł - pieniądze z budżetu państwa. Jak zaznaczono, kalkulacja ta uwzględnia pieniądze wydane w Krakowie przez różne instytucje, nie tylko samorząd miasta.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.63

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Zenon 12:39:28 | 2010-10-13
Kielbase wyborcza czas rzucic!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~obudzony 06:00:48 | 2010-10-13
Czy w Krakowie też tak jest że przed wyborami obiecuje sie wszystko i tak od dwudziestu lat?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tad 20:45:56 | 2010-10-12
PO: ciągle to samo-obietnice bez pokrycia

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~krakus 20:25:12 | 2010-10-12
Wolałbym jednak Pałac Kultury.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Podwawelski 20:15:02 | 2010-10-12
Ćmoje, boje, obiecanki cacanki, do listy cudów Szefa! A nóż, jakieś bajoki się na to złapią. Idze, idze ......... bosy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~SKA Kraków 18:12:36 | 2010-10-12
 Polecam poczytać opinię fachowców - http://skakrakow.wordpress.com
Jest tam m. in. projekt pana Sepioła, ale i krytyczny artykuł na temat planów budowy metra w Krakowie

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook