Francja: Ponad milion protestujących

Francja: Ponad milion protestujących
Związek CGT poinformował, że w największym czwartkowym paryskim pochodzie wzięło udział 300 tysięcy osób; policja zaś podała, że było ich 65 tysięcy (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)
PAP / mik

W miastach całej Francji odbyły się kolejne w tym miesiącu ogromne manifestacje przeciwników reformy emerytalnej, liczące łącznie - według różnych źródeł - od miliona do 3 mln uczestników. Przez cały dzień strajkowali pracownicy sektora publicznego i prywatnego.

Była to już druga w tym miesiącu - po strajkach z 7 września - ogólnokrajowa mobilizacja przeciwników reformy emerytalnej, która zakłada podniesienie obecnego minimalnego wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat. Do protestu wezwały wszystkie główne związki zawodowe, w tym dwa największe: CGT i CFDT.

DEON.PL POLECA




Według CGT w całym kraju manifestowało łącznie 3 mln ludzi. Trzykrotnie mniejszą liczbę odnotowało natomiast francuskie MSW.

Związek CGT poinformował, że w największym czwartkowym paryskim pochodzie wzięło udział 300 tysięcy osób; policja zaś podała, że było ich 65 tysięcy.

Na czele stołecznego pochodu, który wyruszył z placu Bastylii, szli szefowie głównych związków. Obok nich widać było przywódców opozycji, w tym szefową socjalistów Martine Aubry i popularną liderkę Zielonych Cecile Duflot.

Manifestacje liczące co najmniej kilkanaście tysięcy uczestników odbyły się też m.in. w Lyonie, Marsylii, Strasburgu, Bordeaux i Tuluzie.

"Dłuższa praca życie skraca", "Sarkozy na emeryturę!", "Kiedyś młody - haruj, gdyś stary - idź do baru" - można było przeczytać na transparentach w całej Francji.

Związkowcy podkreślają, że w czwartek wyszło na ulice więcej protestujących niż 7 września, w czasie ostatniej mobilizacji przeciwników tej reformy. Protestowało wtedy łącznie w całym kraju - jak ogłosili związkowcy - 2,7 mln osób. Według policji protestujących było wówczas 1,1 mln.

Szef największej centrali związkowej w kraju, CGT, Bernard Thibault powiedział w czwartek agencji AFP, że w obliczu tłumnych protestów "rząd nie może nadal nieustępliwie bronić swojego stanowiska", bo grozi to kolejną "fazą konfliktu".

Liderzy związków mają nadzieję, że pod wpływem tłumnych manifestacji rządzący wycofają się z podniesienia wieku emerytalnego.

Jednocześnie z pochodami przez cały dzień we Francji trwał strajk generalny przeciwko reformie emerytalnej. Nadal mocno zakłócony jest transport kolejowy. Słabiej działa też komunikacja miejska, m.in. w Paryżu, Marsylii i Nicei. W paryskim metrze kursowało w czwartek około 80 proc. składów.

Według Naczelnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC) odwołanych jest około 40 proc. lotów z największego paryskiego lotniska Roissy-Charles de Gaulle i połowa rejsów z drugiego stołecznego terminalu Orly.

W czwartek strajkowali także pracownicy licznych branż sektorów publicznego i prywatnego. Według resortu edukacji do pracy nie przyszła w czwartek jedna czwarta nauczycieli. Z powodu ich protestu odwołano wiele lekcji lub zamknięto szkoły. Do strajku dołączyli także: urzędnicy państwowi, personel szpitali, poczty, sądownictwa i muzeów. Na znak protestu pracę przerwali również pracownicy prywatnych przedsiębiorstw, m.in. operatora telefonicznego France Telecom i rafinerii koncernu Total.

Po poprzednich wrześniowych manifestacjach i strajkach prezydent Nicolas Sarkozy zapowiedział możliwość pewnych ustępstw wobec protestujących. Podtrzymał jednak główne założenia reformy, w tym podniesienie o dwa lata wieku przejścia na emeryturę z obecnych 60 lat. Także o dwa lata - z 65 do 67 lat - podwyższony ma być wiek, od którego będzie przysługiwała emerytura w pełnej wysokości nawet przy niepełnym okresie składkowym.

Projekt ustawy przewiduje oprócz tego wydłużenie okresu płacenia obowiązkowych składek emerytalnych: z 40,5 roku obecnie do 41 lat w 2012 roku i do 41,5 lat w 2020 roku. W ramach reformy zostaną także ujednolicone stopy płaconych składek emerytalnych w sektorze publicznym i prywatnym.

Reformę przyjęło już 15 września w pierwszym czytaniu Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu. Na początku października tekst trafi do Senatu, który - na co liczą protestujący - może dokonać w nim poprawek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: Ponad milion protestujących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.