W Krakowie będzie muzeum przesiedleń

Władze Małopolski chcą przekazać fort w Krakowie na muzeum i instytut badań nad wypędzeniami Polaków. O sprawie pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

 

- To nie odpowiedź na inicjatywę Eriki Steinbach - zapewnia dr Hubert Chudzio z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pomysłodawca utworzenia Centrum Dokumentacji Przymusowych Migracji Polaków.

 

W Instytucie Historii na Uniwersytecie Pedagogicznym badania nad przymusowymi przesiedleniami trwają od 2004 r. Od tego czasu studenci m.in. zbierali świadectwa mieszkańców Ziem Zachodnich, Sybiraków oraz inwentaryzowali polskie cmentarze w Afryce.

 

- To ostatni dzwonek, by ocalić te relacje. Dopóki żyją ostatni świadkowie - mówi wojewoda małopolski Stanisław Kracik, który obiecał wsparcie placówce. Chce przekazać na jej siedzibę jeden z fortów w Krakowie.

 

Dr Chudzio mówi, że placówka, choć skupi się głównie na Polakach, zajmie się też innymi narodowościami. W centrum mają się znaleźć np. wspomnienia Łemków wyrzuconych z domów w ramach akcji "Wisła".

 

Muzeum zajmie się wypędzeniami od czasów carskich, poprzez wojnę, aż do wypędzenia Polaków z Litwy w czasach stalinowskich. Dr Chudzio chce, by centrum było gotowe w 2015 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~szary 14:09:36 | 2010-09-09
nasi tez byli wypędzeni. i to nie tak elegancko, nie pozwolono im po prostu opuścić domów jeśli nie chcieli zostać. nasi rodacy byli mordowani przez władze zarówno rosyjskie jak i niemieckie. to zdecydowana różnica.
   Naszym pobratymcom  nawet  odmawiano prawa do ucieczki , musieli  zginąć w męczarniach - jak np. działo się na Wołyniu , na Podolu, Na Rusi , w Małopolsce Wschodniej...  setki tysięcy ofiar.  Niszczono  bezwzględnie  potencjał  biologiczny   n a r o d u , nie było mowy o  wypędzeniu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aura 13:56:50 | 2010-09-09
Myślę, że śmiało można mieć zastrzeżenia do innych, bardziej wątpliwych projektów finansowanych przez państwo niż akurat do Centrum Dokumentacji Przymusowych Migracji Polaków.

Np. byłabym za zmniejszenie pensji i diet naszych posłów, w ciągu kilku lat nazbierałoby się sporo oszczędności.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bardzo dobrze 13:55:23 | 2010-09-09
 nasi tez byli wypędzeni. i to nie tak elegancko, nie pozwolono im po prostu opuścić domów jeśli nie chcieli zostać. nasi rodacy byli mordowani przez władze zarówno rosyjskie jak i niemieckie. to zdecydowana różnica.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szary 13:14:02 | 2010-09-09
  Polska staje się światową potęgą w dziedzinie muzealnictwa.   Czy mnożenie muzeów  uzdrowi naszą pamięć historyczną?  Muzeum  równie dobrze może  f a ł s z o w a ć  historię,  jak np. dzieła nieuczciwych historyków .  Stawiamy  nowe muzea,  a autentyczne  pamiątki z przeszłosci (np. dwory i dworki polskie, zabytkowe parki- itp. itd.)  , prawdziwi  świadkowie  historii  --  rozsypują się na naszych oczach,  bo  państwo przecież  "nie ma środków".  Tak  ginie  kultura polska , a pąństwowe muzea to bałagan , chaos, niezinwentaryzowane i rozkradane  zabytki( vide afera z dziełem Kopernika, ale to tylko  przykład) i kolejne pieniądze w błoto.  Muzea tylko w 30% pokrywają swoje potrzeby z własnych dochodów, reszta to kasa państwowa.  Czy Polska jest  taka bogata? 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aura 12:43:21 | 2010-09-09
Historia - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.

— Cyceron

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~m 12:33:51 | 2010-09-09
 Pelne poparcie!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook