Sikorski i Ławrow na naradzie ambasadorów

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, który w czwartek składa wizytę w Polsce, na zaproszenie ministra Radosława Sikorskiego bierze udział w naradzie polskich ambasadorów w Warszawie.

 

Sikorski i Ławrow zabiorą głos podczas głównego panelu narady ambasadorów poświęconego "Nowej erze stosunków Polska-Rosja". Narada odbywa się w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Spotkanie jest zamknięte dla mediów.

 

Po spotkaniu z polskimi dyplomatami planowana jest rozmowa Ławrowa z Sikorskim w cztery oczy oraz rozmowy plenarne delegacji Polski i Rosji, podczas których - według polskiego MSZ - omówione zostaną kwestie relacji dwustronnych, a także stosunków Rosji z Unią Europejską.

 

Na godz. 13.50 w Pałacyku MSZ na ul. Foksal zaplanowano briefing prasowy obu ministrów.Rano w Krajowej Szkole Administracji Publicznej Ławrow i Sikorski zabiorą głos podczas głównego panelu narady ambasadorów poświęconego "Nowej erze stosunków Polska-Rosja".

 

Po spotkaniu z polskimi dyplomatami planowana jest rozmowa Ławrowa z Sikorskim w cztery oczy oraz rozmowy plenarne delegacji Polski i Rosji, podczas których - według polskiego MSZ - omówione zostaną kwestie relacji dwustronnych, a także stosunków Rosji z Unią Europejską.


- W opinii obu stron wizyta stanowić będzie ważny element nowej jakości wzajemnych relacji polsko-rosyjskich, rozumianych jako jeden z głównych elementów dialogu na temat przyszłości Europy, a w szczególności kształtowanego obecnie nowoczesnego modelu współpracy Rosji z Unią Europejską" - ocenia polski MSZ.

 

W przeddzień rozmów polsko-rosyjskich Ławrow napisał dla "Gazety Wyborczej", że dynamika relacji rosyjsko-polskich w ostatnich miesiącach pozwala stwierdzić, że nabierają one nowej, konstruktywnej jakości. "Jak na ironię, tragiczna katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem 10 kwietnia stała się potężnym katalizatorem owego pozytywnego procesu" - stwierdza minister.

 

Jego zdaniem, szczere współczucie zwykłych Rosjan z powodu nieszczęścia, jakie dotknęło Polaków, solidarność władz rosyjskich, której symbolem był udział prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w ceremonii pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie, wspólne odwiedzenie miejsca tragedii przez premierów Władimira Putina i Donalda Tuska stworzyło bezprecedensową atmosferę otwartości emocjonalnej w stosunkach rosyjsko-polskich.


"Zamierzamy uczynić wszystko, co w naszej mocy, by nazwy Katyń i Miednoje utraciły swe negatywne, pospolite znaczenie w stosunkach rosyjsko-polskich i stały się symbolami naszego wspólnego żalu i pojednania - podkreślił rosyjski minister.

 

Według niego, przeszłość żadną miarą nie powinna kłaść się cieniem na dniu dzisiejszym, a tym bardziej na przyszłych kontaktach dwustronnych i współpracy między Rosją a Polską. - Rzeczywiście, nadarzyła się okazja do rozwijania między Rosją a Polską pragmatycznej współpracy, bez jej ideologizacji w szerokim spektrum spraw dwustronnych i międzynarodowych - ocenia Ławrow.

 

Jego zdaniem, w naszym wspólnym interesie leży maksymalne wykorzystanie możliwości przeniesienia stosunków rosyjsko-polskich na płaszczyznę prawdziwego partnerstwa i dobrego sąsiedztwa.

 

"Kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz orientacja europejska tradycyjnie zajmują ważne miejsce wśród priorytetów polityki zagranicznej Rosji. (...) Polski, z jej szczególnym geostrategicznym położeniem dużego państwa w centrum kontynentu, również nie może satysfakcjonować niedookreśloność w kontaktach z sąsiadem na Wchodzie" - zaznacza szef rosyjskiego MSZ.

 

Według niego, dziś świat wkroczył w epokę głębokich kompleksowych przemian. "Niespotykane dotychczas możliwości budowania nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa idą razem z różnego rodzaju ryzykiem i zagrożeniami nowego pokolenia. Odpowiedzieć na nie można tylko wspólnie. Tę myśl najlepiej ilustrują mądre słowa Jana Pawła II o tym, że zdrowa Europa powinna oddychać dwoma płucami - wschodnim i zachodnim" - napisał Ławrow dla "GW".

 

Na zakończenie pobytu w Polsce Ławrow złoży wieniec pod pomnikiem - cmentarzem żołnierzy Armii Radzieckiej.

 

Narada ambasadorów jest corocznym spotkaniem szefów polskich placówek dyplomatycznych, podczas którego dokonywany jest przegląd najważniejszych aspektów aktualnej sytuacji międzynarodowej, problematyki stosunków dwustronnych i wielostronnych Polski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?