Gronkiewicz-Waltz: gra krzyżem jest niegodna

Krzyż nie powinien być instrumentem rozgrywek politycznych - powiedziała podczas sesji Rady m.st. Warszawy prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Miasto nie jest stroną w sprawie przeniesienia krzyża - dodała.

 

Dodała, że w rejonie Krakowskiego Przedmieścia nie ma miejsca na obelisk czy pomnik, ponieważ jest to teren zabytkowy. Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor poinformowała, że wydatki miasta związane z działaniem służb w rejonie Krakowskiego Przedmieścia przekroczyły już 3 mln zł.

 

"W mojej ocenie niegodne jest granie krzyżem; krzyż nie powinien być instrumentem rozgrywek politycznych" - mówiła prezydent miasta w czwartek, odnosząc się do sprawy krzyża ustawionego przed Pałacem Prezydenckim.

 

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że miasto nie jest ani stroną w porozumieniu zawartym pomiędzy Kancelarią Prezydenta, harcerzami i Kościołem w sprawie przeniesienia go do kościoła św. Anny, ani też właścicielem terenu, na którym stoi krzyż, więc żadnych działań podejmować nie będzie.

"Sam fakt, że coś się dzieje w Warszawie, np. wylatują samoloty z lotniska, nie oznacza, że ja rządzę na Okęciu" - powiedziała prezydent.

 

Przypomniała również sprawę postawienia krzyża na pamiątkę wizyty w Warszawie papieża Jana Pawła II. "Procedura budowy krzyża była po 22 miesiącach, to informacja dla tych, którzy uważają, że potupią nogami i osiągną cel" - powiedziała.

 

Odnosząc się do apeli o ustawienie w miejscu krzyża pod Pałacem Prezydenckim pomnika, odwołała się do oceny stołecznego konserwatora zabytków, który stwierdził, że umiejscowienie w otoczeniu Pałacu Prezydenckiego nowego elementu - pomnika - "zaburzyłoby uporządkowany ład i wpłynęłoby negatywnie na jego zabytkowy charakter".

 

"Ja nie zwykłam nie szanować opinii ekspertów, nie nawykłam też ekspertów naginać i łamać dla celów politycznych" - dodała.

 

Zaznaczyła również, że ostatni pomnik na Krakowskim Przedmieściu został wzniesiony w latach 80. XX w. "Były nawet pomysły, aby na Krakowskim Przedmieściu był pomnik Jana Pawła II, ale na terenie przykościelnym w okolicy kościoła św. Anny znajduje się jedynie tablica" - przypomniała.

 

Dodała, że na pytanie, czy powinny powstawać kolejne pomniki, powinni odpowiedzieć sami warszawiacy. "Nie może być tak, że jedna osoba z południa Polski będzie decydowała. Jeśli zostanę po raz kolejny wybrana prezydentem stolicy, obiecuję, że zwrócę się z pytaniem do warszawiaków o pomnik poświęcony ofiarom katastrofy, z tym, że z wyłączeniem Krakowskiego Przedmieścia" - zaznaczyła.

 

Prezydent podkreśliła też, że w rejonie Krakowskiego Przedmieścia nie ma miejsca na obelisk czy pomnik, ponieważ jest to teren zabytkowy, znajdujący się w otulinie starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Jak wyjaśniała, pytanie o pomnik byłoby zadane mieszkańcom miasta w ramach cyklicznego badania opinii publicznej pt. Barometr warszawski.

 

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powiedziała natomiast, że wydatki miasta związane z działaniem służb w rejonie pałacu i Krakowskiego Przedmieścia przekroczyły już 3 mln zł. "Od 3 sierpnia (kiedy planowane było przeniesienie krzyża do kościoła św. Anny) wydatki policji, która oddelegowała do zabezpieczania terenu w sumie 4200 policjantów i 560 pojazdów, sięgnęły 860 tys. zł" - dodała.

 

Powiedziała również, że rozwiązanie problemu przeniesienie krzyża nie należy do kompetencji miasta, a miasto podjęło się jedynie próby zagwarantowania bezpieczeństwa w tym miejscu.

 

Podczas debaty Sebastian Wierzbicki (radny Lewicy) oświadczył, że przeniesienie krzyża "zostało uniemożliwione przez grupę agresywnych fanatyków mieniących się obrońcami krzyża". "Trzeciego sierpnia polskie państwo skapitulowało przed terrorem mniejszości" - dodał, apelując równocześnie do władz miasta, by naciskały na Kancelarię Prezydenta o zaprowadzenia porządku w tym miejscu.

 

Z kolei Marek Makuch (PiS) zaznaczał, że ofiary katastrofy smoleńskiej zasługują na upamiętnienie. "Tam zginęli honorowi obywatele miasta (płk Czesław Cywiński, Ryszard Kaczorowski, pośmiertnie Lech Kaczyński - PAP), osoby pełniące najwyższe urzędy państwowe" - zaznaczył. Ocenił, że harcerze podpisali porozumienie o przeniesieniu krzyża "w nadziei, że takie upamiętnienie powstanie przed pałacem".

 

Debacie przysłuchiwały się trzy osoby - przeciwnicy przeniesienia krzyża sprzed Pałacu. Byli zapisani do głosu w punkcie "wolne wnioski", czyli na końcu porządku obrad.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

pawq 16:02:11 | 2010-09-09
"Ja nie zwykłam nie szanować opinii ekspertów, nie nawykłam też ekspertów naginać i łamać dla celów politycznych" - dodała." 

O ile pamiętam, gdy odbywała się nielegalna blokada Alei Ujazdowskich, Pani Gronkiewicz-Waltz wysłała Straż Miejską, która miała ochraniać ową blokadę (pytanie przed kim - policją?) i jakoś nie było wtedy mowy o poniesionych kosztach. Nawidoczniej Pani HGW szanuje opinie ekspertów od PR.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stanisław Miłosz 15:17:46 | 2010-09-09
"W mojej ocenie niegodne jest granie krzyżem; krzyż nie powinien być instrumentem rozgrywek politycznych" - mówiła prezydent miasta
Zatem nie rozumiem, dlaczego Pani Prezydent dalej uczestniczy w tej "grze"? Czyżby dla Pani Prezydent spodziewana "wygrana" była ważniejsza od godności?

Oczywiście, rozumiem że Pani Prezydent rozumie "rozghrywki polityczne" po swojemu, po platformiarsku, jako walkę o władzę dla egoistycznych korzyści swoich lub swojej grupy.
Bo gdyby przez "rozgrywki polityczne" rozumiała tak jak katolikom rozumieć należy jako "rozgrywki w roztropnej trosce o dobro wspólne", to takie rozgrywki nie tylko, że nie są naganne (czyli "niegodne"), ale wręcz obowiązkiem katolika.
Czyż bowiem walka o miejsce krzyża w przestrzeni publicznej nie jest przejawem troski o dobro wspólne? Krzyż - znak miłości byłby sprzeczny ze wspólnym dobrem?

Jeśli Pani Prezydent uważa, że Miłość (chrześcijańska) jest z dobrem wspólnym sprzeczna, to jakże daleką drogę przebyła od czasów "odnowy w Duchu Świętym"!
Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jedynie krzyż 14:01:42 | 2010-09-09
 jest godnym symbolem upamiętnienia tej narodowej tragedii. zarówno jej ofiar jak też osób, które przychodziły tu składać hołd. krzyz jest od wieków w przestrzeni publicznej w Polsce (przy drogach)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook