Oświadczenie: krzyż pozostanie przed Pałacem

"W poczuciu odpowiedzialności za zgromadzonych oraz przez szacunek dla tego ważnego dla nas wszystkich symbolu, zdecydowaliśmy o pozostawieniu krzyża w dotychczasowym miejscu" - napisali przedstawiciele Kancelaria Prezydenta RP, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Duszpasterstwa Akademickiego oraz Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej we wspólnym oświadczeniu. Dokument został wydany po tym, jak nie udało się przenieść krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny w Warszawie.

 

Jednocześnie sygnatariusze oświadczenia podkreślają, że nadal uważają, "że tylko w drodze dialogu może zostać wypracowane trwałe rozwiązanie, będące godnym upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej, na którym nam wszystkim zależy. Ogrom tej tragedii i duchowy wymiar tamtych dni zasługują na takie upamiętnienie".

 

Publikujemy treść oświadczenia:

 

Wspólne oświadczenie w sprawie krzyża

 

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim został ustawiony, aby łączyć w modlitwie Polaków gromadzących się w dniach żałoby narodowej po tragicznej katastrofie Smoleńskiej. Dziś był świadkiem wydarzeń, które nigdy nie powinny mieć miejsca.

 

Wszyscy ludzie dobrej woli, a szczególnie wierzący chrześcijanie, są zobowiązani bronić znaku krzyża przed wszelką instrumentalizacją i znieważeniem. Dlatego Kuria Metropolitarna Warszawska nie może milczeć w sytuacji używania znaku krzyża do celów pozareligijnych.

 

Jest nam przykro, że uzgodniona wcześniej uroczystość poświęcenia i przeniesienia krzyża do Kościoła Akademickiego św. Anny nie mogła się odbyć. W poczuciu odpowiedzialności za zgromadzonych oraz przez szacunek dla tego ważnego dla nas wszystkich symbolu, zdecydowaliśmy o pozostawieniu krzyża w dotychczasowym miejscu.

 

Ubolewamy, że nie mogliśmy wspólnie z rodzinami ofiar tragedii smoleńskiej uczestniczyć we mszy świętej oraz adoracji krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego w kościele św. Anny.

 

Nadal uważamy, że tylko w drodze dialogu może zostać wypracowane trwałe rozwiązanie, będące godnym upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej, na którym nam wszystkim zależy. Ogrom tej tragedii i duchowy wymiar tamtych dni zasługują na takie upamiętnienie.

 

Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, by nam w tym pomogli.

 

Kancelaria Prezydenta RP

Kuria Metropolitalna Warszawska

Duszpasterstwo Akademickie

Związek Harcerstwa Polskieg

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (32)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Kinga 18:26:33 | 2010-08-05
@Patrycja
Nie obowiazuje nas przykazanie: bądź tolerancyjny. Czasem katolik musi powiedzieć stanowcze; NIE! Obowiazuje nas przykazanie o miłości bliźniego.
Tolerowanie bywa często tej miłości BRAKIEM!

Dlatego katolik musi czasem powiedzieć NIE i nazwać oszołomów oszołomami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aragorn 17:25:34 | 2010-08-05
Dlaczego obwiniasz prezydenta? On tylko na zadane mu pytanie, odpowiedział zgodnie z tym, co zamierza zrobić. I jest to całkowicie logiczne. Żałoba się skończyła, więc miejsce krzyża jest gdzie indziej. Pałac nie jest kościołem... A fanatyczni obrońcy chętnie by chyba sobie tam zrobili świątynie pw. Lecha Kaczyńksiego... Ludzie, nie beatyfikujmy tych wszystkich ofiar! Czy rząd nie zrobił już wiele, chowając go na Wawelu? Czy to nie jest okazanie szacunku? A Wy ciągle wmawiacie politykom libaralnym jakąś nienawiść. A kto ją tak naprawdę sieje? Dlaczego Jarosław Kaczyński nagle znowu się zmienił, gdy tylko skończyła się kampania? Czy nie widzicie tego fałszu?


Powyższe cytuję jako egzemplum bezdennej głupoty. Primo, jak trzeba być głupim by bredzić o "świątyni pod wezwaniem Lecha Kaczyńskiego"?. Secundo, Kościół pochował Kaczyńskich na Wawelu, a rząd nie miał nic do gadania w tej kwestii!
I jak z takimi durniami, co wypisują wyżej cytowane banialuki poważnie dyskutować? Przepraszam wrażliwych za mocne słowa, ale są jakieś granice tolerancji wobec siania idiotyzmu w przestrzeni publicznej...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 17:01:20 | 2010-08-05
 Czy Krzyż na Giewoncie też będzie usunięty ?


Chodziły słuchy, że góral z Zakopanego wiezie ogormny krzyż ogromnym tirem na Krakowskie Przedmieście :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 16:59:33 | 2010-08-05
Zresztą antsemityzmem nie jest krytykowanie Żydów (mamy wolność słowa, poprawność polityczna nie jest fajna), ale dość prymitywne intelektualnie utożasmianie ich z całym złem na świecie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 16:52:47 | 2010-08-05
Chyba mnie źle zrozumiano... Ja szanuję Żydów, ale to, że o. Rydzyk jest antysemitą nie ulega żadnej wątpliwości, z tym, że w Kościele się o tym niestety nie mówi...


Rydzyk sam osobiście nie jest antysemitą, jest dość prostackim teologiem mającym wpływ na umysły innych i generujący im czarno-biały obraz świata, w którym jego prawda jest jedyna i niepodważalna, a każdy krytyk to wróg Polski i Kościoła. Nie robiłbym takich automatycznych kalek z obiegowych opinii. To, że do RM przyczepiają sie różne antysemickie szumowiny to inna sprawa - patologia zawsze będzie istnieć (wystarczyło posłuchać niektórych ludzi spod smoleńskiego totemu).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Barbara Magdalena 15:06:37 | 2010-08-05
@Patrycja
Nie obowiazuje nas przykazanie: bądź tolerancyjny. Czasem katolik musi powiedzieć stanowcze; NIE! Obowiazuje nas przykazanie o miłości bliźniego.
Tolerowanie bywa często tej miłości BRAKIEM!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Patrycja 18:03:44 | 2010-08-04
Chyba mnie źle zrozumiano... Ja szanuję Żydów, ale to, że o. Rydzyk jest antysemitą nie ulega żadnej wątpliwości, z tym, że w Kościele się o tym niestety nie mówi... Ja tylko przerysowałam to, jaki język panuje w katolickich mediach. Przecież wiele razy powtarza się, że to, co niepolskie jest złe. I to właśnie m.in. na łamach telewizji Trwam. A homoseksualistów tak swoją drogteż powinniśmy szanować. To normalni ludzie. Nikt nie ma obowiązku na siłę nawracać się na katolicyzm... Polska jest wolnym krajem. My, katolicy mamy pełną swobodę, więc nie róbmy z siebie jakichśofiar. Krzyż jest tylko symbolem, a my jako wolni ludzie możemy sobie nosić krzyże, tak samo jak Muzułmanie jakieś ich symbole. Bądźmy tolerancyjni! A wtedy będzie panowała miłość i zgoda.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Barbara Magdalena 16:49:35 | 2010-08-04
@Patrycja
"Wszyscy niekatolicy do żydzi, geje, masoni itd." 
A kto wygaduje takie głupstwa?! Ja pierwszy raz przeczytałam to u Ciebie! Według Ciebie "Żydzi" jest określeniem obraźliwym? Ja bardzo szanuję "starszych braci w wierze", a Ty, widzę, masz z tym problem. "Geje" - ach jakież uleganie politpoprawnej nowomowie! Niektórzy, rzeczywiście bezkrytycznie przejmują ten propagandowy język. Homoseksualiści - to przynajmniej coś znaczy! Ale co ci biedacy mieliby mieć do obrońców lub przeciwników krzyża? Masoni - są przeciwnikami krzyża, ale chyba nie ma ich tak wielu. Co Ty w ogóle wygadujesz!
Obrońcy krzyża może i są zmanipulowani. Zresztą lepszym słowem jest - sprowokowani, ale nie przez J.Kaczyńskiego czy ojca Rydzyka, ale przez prezydenta - elekta! To on na łamach mocno antykatolickiej Gazety Wyborczej poinformował, że krzyż musi zostać usunięty. To wyjątkowo grubymi nićmi szyta prowokacja. A może tylko niezręczność. Tylko czy ktoś pozbawiony empatii społecznej może być prezydentem całego narodu? 
I zapewniam Cię, jeśli przestaniemy bronić Krzyża zawsze i wszędzie, stracimy nie tylko wiarę, ale i tożsamość narodową.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Artur 14:34:22 | 2010-08-04
Może się myle ale myślę że Pan Bóg by nie miał nic przeciwko temu żeby ten Krzyż stał przed Pałacem Prezydenckim, jak i przed Kościołem który jest w pobliżu. Myślę że Bogu by to nie przeszkadzało, tak jak to przeszkadza przeciwnikom Krzyża. Myslę że Bóg by nie nakazał usunięcia tego Krzyża i by nie zmuszał do pozostawienia za wszelką cenę. Ale istotne jest to co ważne jest dla Boga. Jeżeli by ON nie kazał go usuwać (a tego jestem pewien) to skoro jest On najwyższą wartością (Bóg) to ja jestem za tym żeby go Nie usuwać. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Artur 13:23:31 | 2010-08-04
 Czy Krzyż na Giewoncie też będzie usunięty ?

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?