MSZ nie chce Clinton na grobie Kaczyńskich?

Amerykańska sekretarz stanu Hilary Clinton, która przybędzie do Krakowa na konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji z udziałem ministrów spraw zagranicznych z całego świata, na wyraźną prośbę polskiego MSZ nie złoży kwiatów na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich - ustaliło radio RMF FM. Według MSZ "to kompletna bzdura". Rzecznik resortu powiedział portalowi tvn24.pl, że nikt z MSZ nie zgłaszał się z taka prośbą do amerykańskiej delegacji.

 

- To kompletny nonsens. Nie było żadnych sugestii z naszej strony na temat tego, aby nie składać kwiatów - zapewnia w rozmowie z tvn24.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Przyznaje jednak, że nie wie, czy strona amerykańska planowała złożenie kwiatów na grobie prezydenckiej pary. Według obecnej wiedzy ministerstwa, w planie wizyty Hillary Clinton w Polsce nie ma wizyty na grobie Lecha Kaczyńskiego.

 

Według wcześniejszych doniesień RMF FM, w plan wizyty Hillary Clinton w Krakowie wpisane były początkowo odwiedziny wawelskiej krypty i złożenie kwiatów na grobie tragicznie zmarłej prezydenckiej pary. Amerykanom miało zależeć na oddaniu hołdu Lechowi i Marii Kaczyńskim, tym bardziej że prezydent Barack Obama nie dotarł do Krakowa na uroczystości pogrzebowe. Strona amerykańska wysłała do polskiego MSZ propozycję złożenia kwiatów w krypcie na Wawelu, lecz uzyskała odpowiedź, że taki charakter wizyty Hillary Clinton na dzień przed wyborami mógłby zostać w Polsce odebrany jako poparcie dla jednego z kandydatów. W zamian pani sekretarz miała złożyć kwiaty przed Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu.

 

Jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie odmówiła rzecznik prasowy konsulatu USA w Krakowie, który odpowiada za organizację wizyty w Krakowie.

 

Amerykańska sekretarz stanu przyleci do Krakowa dopiero w sobotę, a nie jak wcześniej zakładano - w piątek. Podczas trwającej tylko jeden dzień wizyty odwiedzi muzeum w fabryce Schindlera, podpisze porozumienie z szefem MSZ Radosławem Sikorskim w sprawie rakiet Patriot i złoży kwiaty przed Krzyżem Katyńskim. Hillary Clinton weźmie też udział w bankiecie w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Z planów podróży do Polski wypadła wizyta w muzeum Auschwitz.

 

W krakowskiej konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji weźmie udział ponad 70 delegacji międzynarodowych, dysydenci i dziennikarze, w sumie kilkaset osób. Gospodarzem spotkania jest szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

 

Wspólnota Demokracji została zainicjowana w 2000 r. przez Bronisława Geremka i Madeleine Albright. Obecnie skupia ponad 100 państw, a jej celem jest promocja demokracji i umocnienie instytucji demokratycznych na całym świecie. Stały sekretariat Wspólnoty od 2009 r. ma siedzibę w Warszawie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.17

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~no jesli nasz prezydent 14:24:14 | 2010-07-02
dla p Clinton nic nie znaczy... to cóż - dla nas Ameryka nic nie znaczy

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dawid 19:50:50 | 2010-06-30
Jak mawiał książę Gorczkow: "Nie wierzę w żadne informacje, dopóki nie zostaną oficjalnie zdementowane". Wiadomość o manipulacjach PO nad grobem prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu była tak szokująca, że aż niewiarygodna. Całe szczęście, że właśnie została energicznie
zdementowana, dzieki czemu mamy pewność, że to wszystko prawda ;-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Podwawelski 18:52:20 | 2010-06-30
Dzisiejsza Polska przypomina mi jota w jotę Polskę XVIIIw doby saskiej. Tylko Katarzyna jest w Berlinie a Fryderyk w Moskwie ... jak mawia W.Cz. Pan Stanisław M.
Dzisiaj potrzeba nie jednego, ale miliony Rejtanów .... przy urnach.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook