Anna Wilczyńska, prezes Stowarzyszenia Wiosna: "To bohaterowie, którzy wykazali heroizm"

(fot. facebook / szlachetna paczka)

"Choć wiele osób mówiło mi, że jestem nadmierną optymistką, gdy wierzyłam, że się porozumiemy, to jednak okazało się, że moja wiara nie była na wyrost" - mówi Anna Wilczyńska, prezes Stowarzyszenia Wiosna.

 

W wywiadzie przeprowadzonym przez Ignacego Dudkiewicza dla publicystyka.ngo.pl Anna Wilczyńska opisuje aktualną sytuację Stowarzyszenia Wiosna. Pytana o jakość pracy w nowym zarządzie, podkreśla jego wartość - "każda z osób w zarządzie wnosi do niego swoje kompetencje i pomaga tworzyć tę organizację". 

 

Jak udało się uspokoić sytuację po wielomiesięcznym konflikcie, na który zwraca uwagę prowadzący wywiad? "19 czerwca udało się jednak usiąść do wspólnego stołu i powiedzieć sobie, że na tym stole leży los Szlachetnej Paczki, Akademii Przyszłości, ogromnego kapitału społecznego i ludzkiego. I że to właśnie od nas zależy przyszłość tych działań" - mówi Wilczyńska. Wskazuje na określenie wspólnego celu jako pierwszego kroku do zbudowania porozumienia. Podkreśla rolę wysłuchania wolontariuszy, pracowników i przedstawicieli biznesu na walnym zebraniu, wsparcie mediów i presji społecznej.

 

Wskazuje, że mimo nieobecności medialnej, zespół stowarzysznia działał aktywnie, "realizując rekrutację wolontariuszy do programów społecznych, przygotowując wdrożenia i szkolenia, a także nadchodzące edycje Paczki i Akademii." Wskazuje też na zmiany statutowe, nad którymi pracowano przez ostatni czas, porządkowanie kwestii umów uznanych przez kuratora za szkodzące organizacji, spotkania z partnerami i mediami, przygotowania kampanii, rekrutowanie nowych członków, a także podejmowanie refleksji na temat tożsamości organizacji.

 

Prezes pytana o obecny kształt stowarzyszenia, odpowiada, że obecnie WIOSNA ma 22 członków, ale planowane jest dołączenie do stowarzyszenia przedstawicieli wolontariuszy. Jak mówi, zapewni to większy dialog. "Podjęliśmy też decyzję o powołaniu rady społecznej, w której będą zasiadali eksperci z różnych środowisk współpracujących z nami przez lata, tworząc koalicję na rzecz "Wiosny", pomagając nam się rozwijać i wskazując kierunki."

 

Zaznacza, że liderów Akademii Przyszłości, jednego z flagowych projektów Stowarzyszenia WIOSNA, już się zakończyły, ale poszukiwania lideów Szlachetnej Paczki nadal trwają. "Cieszy nas, że wielu wolontariuszy do nas wraca. To oznacza, że ludzie - mimo kryzysu - zostali z nami" - dodaje. Pytana o pracowników, podkreśla, że mimo odejść, wielu z nich zostało. "To bohaterowie, którzy wykazali heroizm. Myślę, że w wielu miejscach ludzie w takich warunkach by porezygnowali" - zaznacza.

 

Pytana przez Dudkiewicza o postulaty pracowników stowarzyszenia przed czerwcowym walnym spotkaniem, zapewnia, że te są wdrażane: oprócz wspomnianego przez dziennikarza zarządu "2+2" oraz poszerzenia grona członków i członkiń stowaryszenia, zapewniono ochronę sygnalistów, którzy poinformowali media na temat sytuacji w WIOŚNIE, a także wdrożono pakiet antyprzemocowy.

 

Przeczytaj też: Stowarzyszenie WIOSNA zabrało głos ws. poważnych oskarżeń wobec ks. Jacka Stryczka >>

 

"Kiedy myślę o przyszłości, to myślę o tym, że chcemy w Akademii dotrzeć do 1850 dzieci. Ta machina już ruszyła. W Paczce chcemy zaś dotrzeć i poznać historię prawie 24 tysięcy rodzin, do których nasi wolontariusze przyjdą, z którymi zbudują relację, zobaczą, co jest im potrzebne. Mam nadzieję, że to realny cel. By go osiągnąć, chcemy zrekrutować ponad 600 liderów i 10 tysięcy wolontariuszy" - mówi Wilczyńska. Zaznacza, że jest to niższy cel niż ubiegłoroczny, ale nadal ambitny.

 

Kampania społeczna wokół projektów Stowarzyszenia ma wystartować w połowie września.

 

Przeczytaj cały wywiad >>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?