Senat o sprawozdaniu KRRiT, przemocy i NBP

Senat o sprawozdaniu KRRiT, przemocy i NBP
Senat odrzucił sprawozdanie KRRiT za 2009 r. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / ad

Senat odrzucił sprawozdanie KRRiT za 2009 rok i nie wprowadził żadnej poprawki do nowelizacji ustawy o NBP, poparł natomiast ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Przeciwko dokumentowi KRRiT głosowali senatorowie PO, za przyjęciem był PiS.

Jeśli sprawozdanie odrzuci też Sejm i potwierdzi to prezydent, zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji, Krajowa Rada w obecnym składzie przejdzie niebawem do historii. Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski już zapowiedział, że jeśli sprawozdanie odrzucą Sejm i Senat to on przychyli się do tej decyzji.

Na czele KRRiT stoi dziś Witold Kołodziejski, członkami Rady są: Barbara Bubula, Piotr Boroń, Lech Haydukiewicz i Tomasz Borysiuk.

DEON.PL POLECA

W głosowaniu udział wzięło udział 89 senatorów. Za głosowało 56, przeciw 33. Za nowelizacją bez poprawek opowiedziała się wcześniej senacka Komisja Budżetu i Finansów.

Tym samym Senat zdecydował o niewprowadzaniu do ustawy poprawki złożonej w formie tzw. wniosku mniejszości przez senatora Grzegorza Banasia z PiS. Zdaniem Banasia, poprawka miała charakter techniczny, ale była istotna, bo doprecyzowałaby relacje między obecnymi a nowymi regulacjami zawartymi w ustawie o NBP. Identyczną poprawkę PiS odrzucił wcześniej Sejm.

Nowelizacja ma pozwolić na płynne wykonanie zadań ciążących na organach NBP po upływie kadencji prezesa banku centralnego, a przed objęciem obowiązków przez nowego prezesa. Zgodnie ze zmienionymi przepisami, po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP w razie jego śmierci, złożenia rezygnacji oraz w razie odwołania, wiceprezes NBP - pierwszy zastępca prezesa NBP pełni obowiązki prezesa do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP.

W czwartek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni funkcję prezydenta, wskazał prof. Marka Belkę jako kandydata na prezesa NBP. 9 czerwca jego kandydaturę ma zaopiniować sejmowa komisja finansów publicznych.

Senat poparł wieczorem ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia ochronę ofiar przemocy, kładzie nacisk na profilaktykę.

Za poparciem ustawy było 52 senatorów, 36 było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Senat odrzucił większość poprawek oraz wniosków mniejszości zgłoszonych przez opozycję. Senatorowie pozostawili zapis jednoznacznie zakazujący stosowania kar cielesnych wobec dzieci, przyjęli natomiast poprawkę wykreślającą zakaz zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka, argumentując, że są to sformułowania niejednoznaczne.

Budząca wiele kontrowersji ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została uchwalona przez Sejm na początku maja. Jej przeciwnicy obawiają się, że stworzy pole do nadużyć i może doprowadzić do nadmiernej ingerencji w autonomię rodziny i sposób wychowywania dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat o sprawozdaniu KRRiT, przemocy i NBP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.