Prezydent powołał Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kamiński będzie łączył tę funkcję z funkcją koordynatora ds. służb specjalnych.

 

Dotychczasowa szefowa resortu spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek została w piątek wybrana na marszałka Sejmu. Zastąpiła na tym stanowisku Marka Kuchcińskiego, który wcześniej tego samego dnia złożył rezygnację, co było związane z informacjami o jego lotach służbowych.

 

Mariusz Kamiński urodził się w 1965 roku. W PRL był działaczem opozycji, m.in. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in. w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego za czasów Lecha Wałęsy, a później w biurze mazowieckiej Solidarności. Zajmował także stanowiska w Głównym Urzędzie Ceł i Telewizji Polskiej. W czasach, gdy premierem był Kazimierz Marcinkiewicz, został sekretarzem stanu w KPRM - pełnomocnikiem rządu ds. utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a następnie jego szefem.

 

Po powołaniu CBA w czerwcu 2006 r., Kamiński objął na początku sierpnia 2006 roku stanowisko jego szefa. Jednocześnie zrezygnował z członkostwa w PiS, bo ustawa o CBA nakazuje apolityczność.

 

Funkcję szefa CBA pełnił do 13 października 2009 r. Premier Donald Tusk pozostawił Kamińskiego w 2007 r. na stanowisku szefa CBA po zmianie władzy. Stracił je w październiku 2009 r. po prowadzonym przez CBA śledztwie w sprawie lobbingu przy ustawie o grach hazardowych (sprawa dotyczyła polityków PO); według Tuska wówczas "wykorzystał CBA przeciw konkurentom politycznym".

 

Mariusz Kamiński ponownie został posłem z listy PiS w 2011 r. i w 2015 r. W PiS pełnił też funkcję jednego z wiceprzewodniczących partii.

 

W marcu 2015 r. Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącą tzw. afery gruntowej. 16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy CBA skazanych za działania w "aferze gruntowej", w tym ówczesnego wiceszefa Biura Macieja Wąsika.

 

W listopadzie 2015 roku Kamiński został powołany na stanowisko ministra koordynatora służb specjalnych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 02:50:49 | 2019-08-15
Gratulacje i powodzenia.

Nawet ten bandyta sądowy, sędzia(?) Łączewski, którego życiowym celem jest zwalczanie PiS, do czego sam się nieświadomie przyznał, nie dał rady.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 20:46:30 | 2019-08-14
Ciągle pozostanie pytanie winien czy nie ?Musiały być obawy jeżeli Pan Duda nie pozwolił sądowi na ocenę chociaż wcześniej jako prezydencki minister twierdzł ,że prezydent może ułaskawić jedynie wcześniej skazanego.Cóż czego nie robi się dla kumpla podobnie jak wcześniej Kwaśniewski dla Sobotki.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

poczta.efraima 11:12:03 | 2019-08-14
Ciągle modlę się do Ciebie bardzo bliska jesteś i daleka ,ale jest coś takiego w Tobie ,że po mimo wszystko jestem czuwam ,czekam ...że na wiosnę zamiast liści będą wisieć najmądrzejsi komuniści i paru cysorzy ze Śląska.Czasami wątpie, ale mimo wszytko czekam ,tak łatwo jest wyjechać, zacząć od nowa.No i tego biskupa ,chociaż obraz ,tego od Baltony,Kauflandu,Aldi,Lidla,,poprostu" Noma'y za tych zdradzonych o świcie w imię tego co było i by było jak było.Kontrrewolucjo przyjdź, Kontrewolucjo bądź,Kontrewolucjo wezwij wszystkie dzieci swe.Otocz kordonem Szlonzkie Irritable genus
by nigdy więcej nie wybijało się na podległość Germanii -Amen

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?