Szef KPRM: rząd przyjmie dziś projekt ws. komisji ds. pedofilii i zostanie on "niezwłocznie skierowany do Sejmu"

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Rząd powinien dziś przyjąć projekt ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania przypadów pedofilii, po czym zostanie on "niezwłocznie skierowany do Sejmu" i na najbliższym posiedzeniu przyjęty - powiedział we wtorek rano w TVN24 Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Jak poinformował Michał Dworczyk, Rada Ministrów powinna dziś przyjąć projekt ustawy o powołaniu komisji, który "zostanie niezwłocznie skierowany do Sejmu i - to oczywiście są już decyzje Marszałka Sejmu i prezydium - mam nadzieję, że jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu zostanie przeprocedowany".

 

Komisja powołana ustawą "będzie badała przypadki przypadki pedofilii niezależnie od środowiska i czasu, kiedy te skandaliczne, przestępcze sytuacje miały miejsce" - poinformował szef KPRM.

 

Pytany przez prowadzącego rozmowę, czy tak szeroki zakres prac komisji nie oznacza, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości pozbawia Kościół w Polsce możliwości oczyszczenia się, wyeliminowania ze swojego środowiska księży pedofili", Dworczyk odpowiedział, że "absolutnie tak na to nie patrzy".

 

- Uważam, że Kościół musi zmierzyć się z tym problemem, który jest problemem realnym, ale uważam również, że we wszystkich innych grupach zawodowych - jeżeli ten problem istnieje - także powinien być on rozwiązany i również nie powinno się go zamiatać pod dywan, nawet jeśli to dotyczy celebrytów, osób znanych, czy takich, które można by sobie wyobrazić, że powinny być chronione jakimś immunitetem".

 

W opinii rządu, powstanie komisji ma zapewnić "skuteczną i adekwatną" reakcję organów państwa, a także organizacji pozarządowych, instytucji prowadzących działalność edukacyjną, opiekuńczo-wychowawczą, kulturalną i związaną z wypoczynkiem i leczeniem, a także samorządów zawodowych, Kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych, na przypadki zgłaszania przestępstw pedofilskich.

 

W ub. tygodniu KPRM poinformowała, że powstająca komisja z uwagi na charakter swoich zadań ma być niezależna od organów władzy publicznej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 00:35:58 | 2019-07-17
Komisja powołana ustawą "będzie badała przypadki przypadki pedofilii niezależnie od środowiska i czasu, kiedy te skandaliczne, przestępcze sytuacje miały miejsce" - poinformował szef KPRM.
=========
Parafrazując znane powiedzenie: "Czasami się trzeba dobrze naszukać, aby niczego nie znaleźć".

Oceń 2 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 16:36:00 | 2019-07-16
Osobiście widze pewne wady tego projektu.
1. szybki tryb procedowania nad tego typu prawem jest niekonstytucyjny(art2 konstytucji),
2. komisja ma uprawnienia wchodzące w role Sądów co jest jawnie niekonstytucyjne(art175,art177 konstytucji),
3. brak możliwosci odwołania od decyzji Komisji jest jawnie niekonstytucyjne i łamie też prawo międzynarodowe(art.2,art.176ust.1konstytucji oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka)
Powołujac tego typu organ państwo pokazuje swoją bezradność. Moim zdaniem sprawnie działająca prokuratura dałaby sobie rade z tego typu sprawami! 

Oceń 4 49 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 14:43:27 | 2019-07-16
Problem polega na różnicy , otóż pedofil murarz czy nauczyciel nie mogli liczyć na pomoc czy też utajnianie własnych czynów przez własne środowisko, osobiście nie znam przypadku przenoszenia murarza pedofila na inną budowę czy też nauczyciela pedofila do innej szkoły.W Kościele do pewnego czasu to było wręcz systemowe działanie mające na celu tzw. zamiatanie pod dywan.

Oceń 2 26 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 13:40:50 | 2019-07-16
Czego się Beniamin z lleszkiem boją chcąc "czyścić" tylko Kościół (czyli minimalny margines zjawiska). Skąd ten pesymizm, przecież CBA i inne służby znajdują i jednakowo zwalczją przestępczość we wszystkich środowiskach. To biadolenie obu wspomnianych osób zakrawa na postulat ścigania złodziei, ale tylko tych kradnących w rękawicach bokserskich i w kapeluszach.

Oceń 32 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 11:17:50 | 2019-07-16
No to możemy zapomnieć o oczyszczeniu się Kościoła z pedofilii.Myślę,że rządzącym też o to właśnie chodzia konkretnie o jak najszybsze wyciszenie.Przy takim podejściu realnym staje się ponowny wybuch problemu tylko ze zdwojoną energią i większym spustoszeniem.

Oceń 1 28 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 10:58:44 | 2019-07-16
Komisja powołana ustawą "będzie badała przypadki przypadki pedofilii niezależnie od środowiska i czasu, kiedy te skandaliczne, przestępcze sytuacje miały miejsce" - poinformował szef KPRM.
=========
Sojusz hierachów partyjnych i kościelnych. Komisja, która ma szukać pedofilii wszędzie i zawsze, nie znajdzie ich nigdy i nigdzie, natomiast będzie stwarzać pozory intensywej pracy.  I pewnie dokładnie o to chodzi partyjnym i kościelnym mandarynom. Pytanie tylko, czy owieczki się nabiorą na to oszustwo. Patyjni bonzowie mamią jakąś "drugą Irlandią". Ale zaskoczeni będą kościelni dostojnicy, doczekają się w Polsce drugiej Irlandii, gdzie Kościół praktycznie zanika, szybciej niż im się nawet śni.

Oceń 2 28 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?