Prezydent Słowacji rozpoczęła oficjalną wizytę w Polsce

(fot. PAP/Piotr Nowak)

Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła w poniedziałek przed południem wizytę w Polsce prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. To pierwsza oficjalna wizyta nowej prezydent Słowacji w Polsce.

 

Po ceremonii oficjalnego powitania prezydent Słowacji przez prezydenta Dudę, zaplanowano rozmowy "w cztery oczy" obojga prezydentów, po których do rozmów plenarnych pod przewodnictwem Dudy i Czaputovej zasiądą obie delegacje.

 

Po zakończeniu rozmów prezydenci Polski i Słowacji spotkają się z mediami. Po południu prezydent Słowacji spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

"Prezydenci Andrzej Duda i Zuzana Czaputova rozmawiać będą przede wszystkim na tematy związane z polityką europejską i współczesnymi problemami Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, formowania się nowej Komisji Europejskiej" - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Duda i Czaputowa omówią też tematy dotyczące relacji dwustronnych, współpracy na szczeblu regionalnym - w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza oraz wschodniej flanki NATO.

 

"Podobnie jak poprzednik prezydent Czaputovej - Andrej Kiska - nowa pani prezydent wybrała Polskę jako cel jednej ze swoich pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych. To sygnał, że pani prezydent relacjom z Polską przypisuje duże znaczenie i jest zainteresowana ich dalszym rozwijaniem" - zaznaczył prezydencki minister.

 

Podkreślił, że "zarówno dla Słowacji jak i dla Polski ważne jest, aby współpraca europejska opierała się na zasadach równości i solidarności oraz dawała wszystkim państwom szanse na pełne wykorzystanie swojego potencjału, jaki wnoszą do wspólnego rynku i polityki europejskiej".

 

"Dla prezydenta Andrzeja Dudy ważne będzie poznanie opinii i ocen prezydent Słowacji, co do dalszego kształtu głównych formatów współpracy regionalnej, tak aby uzyskały one jeszcze większy wpływ na decyzje polityczne całej Europy. W tej kwestii dobre współdziałanie sąsiedzkie Polski i Słowacji może mieć istotne znaczenie" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

 

Dodał, że "ważnym wątkiem rozmów głów państw będzie rozbudowa infrastruktury transportowej na osi Północ-Południe, która jest podstawą rozwoju polsko-słowackich relacji gospodarczych, które prezydenci chcą wspierać".

 

Podczas wizyty w Budapeszcie w czwartek nowa prezydent Słowacji zaapelowała do krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy, Węgry) o ochronę praworządności, aby nie były one postrzegane jako państwa "osłabiające Unię Europejską". Czaputova oświadczyła po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem, że współpraca krajów V4 powinna się opierać na wspólnych wartościach i nie ograniczać się do ochrony wartości regionalnych.

 

"Nasza współpraca musi także reprezentować takie wartości, jak praworządność, demokracja i wolność oraz podstawowe wartości współpracy wyłożone w traktacie założycielskim V4, abyśmy nie byli postrzegani jako ci, którzy osłabiają czy rozbijają Unię Europejską" - powiedziała słowacka prezydent. Zaznaczyła, że to, iż obecna sytuacja na Słowacji przedstawia się dobrze, jej kraj w znacznej mierze zawdzięcza integracji europejskiej, a nie powrotowi do "wyłącznej państwowości narodowej".

 

W marcu br. Czaputova w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonała Marosza Szefczovicza, który był kandydatem najsilniejszej partii koalicji rządzącej byłego premiera Roberta Fico - Kierunek - Socjaldemokracja (SMER-SD).

 

Przed wejściem do polityki 45-letnia prawniczka zajmowała się prawami obywatelskimi. Później zaangażowała się w tworzenie liberalnej partii Postępowa Słowacja, która wysunęła jej kandydaturę w wyborach. Czaputova objęła urząd 15 czerwca.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 05:43:33 | 2019-07-17
"Przedstawicielom klasy rządzącej w Polsce chyba musi gula do góry podchodzić. Zwłaszcza jeśli dodać że pani prezydent jest za związkami partnerskimi, prawami LGBT, adopcją dzieci przez pary homoseksualne, aborcją na życzenie."

Aborcja na życzenie. Na tym portalu nikomu nie musi gula do góry podchodzić, bo to przecież "wspaniała" propozycja.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 18:34:50 | 2019-07-15
Nawet fajna babka. Orędowniczka spraw osób LGBT+ :) 

Oceń 1 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 15:38:24 | 2019-07-15
"Nasza współpraca musi także reprezentować takie wartości, jak praworządność, demokracja i wolność oraz podstawowe wartości współpracy wyłożone w traktacie założycielskim V4, abyśmy nie byli postrzegani jako ci, którzy osłabiają czy rozbijają Unię Europejską" - powiedziała słowacka prezydent.
============
Przedstawicielom klasy rządzącej w Polsce chyba musi gula do góry podchodzić. Zwłaszcza jeśli dodać że pani prezydent jest za związkami partnerskimi, prawami LGBT, adopcją dzieci przez pary homoseksualne, aborcją na życzenie.

Oceń 2 18 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?