Premier Mateusz Morawiecki przybył do Drezna

(fot. PAP/Jakub Kamiński)

W poniedziałek po południu premier Mateusz Morawiecki przybył do Drezna, gdzie weźmie udział w inauguracji pierwszego Europejskiego Forum Badań i Innowacji.

 

Szef rządu spotka się też z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeublem i premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem.

 

W zamyśle organizatorów Europejskie Forum Badań i Innowacji ma stanowić platformę współpracy regionalnej i europejskiej.

 

"Wspólnie chcemy pokazać postęp, który współpraca międzynarodowa może ułatwić w dobrze prosperującym europejskim regionie badawczo-rozwojowym. Ponadto naszym celem jest wzmocnienie interakcji między Saksonią, Polską i Czechami w dziedzinie badań i rozwoju" - podali organizatorzy na stronie internetowej wydarzenia.

 

Pierwszym punktem wizyty będzie krótkie spotkanie premiera Morawieckiego z premierem Saksonii Kretschmerem. Następnie Morawiecki spotka się z przewodniczącym Bundestagu Schaeublem.

 

Głównym punktem wizyty będzie udział szefa polskiego rządu w inauguracji Europejskiego Forum Badań i Innowacji, organizowanego przez Saksonię i Stowarzyszenie Helmholtz we współpracy z Europejską Radą ds. Badań Naukowych (ERC). Wśród uczestników spotkania znajdą się beneficjenci grantów ERC z Czech, Polski i Niemiec.

 

"Wielkim wyzwaniom naszych czasów, takim jak zmiany klimatyczne, zrównoważona i bezpieczna energia, przetwarzanie informacji lub zwalczanie chorób, można stawić czoła globalnie jedynie w perspektywie długoterminowej i przy skoordynowanym wykorzystaniu zasobów intelektualnych" - podkreślono na stronie internetowej Forum.

 

Jak wskazano, jest to szczególnie udane, gdy naukowcy współpracują ponad granicami - zarówno swoich dyscyplin, jak i państw. "W czasach zawirowań politycznych nauka odgrywa szczególną rolę jako budowniczy mostów i mediator" - czytamy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

marcin.rzepka.72 22:14:41 | 2019-06-24
Cieszę się że Pan Premier ma na uwadze odpowiedzialny i zrównoważony rózwój oraz iwestycje w badania. Dzięki temu możemy iść naprzód nie zostając w tyle za światową czołówką.

Oceń 6 17 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?