Kraków i Małopolska gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku - poinformował EOC

(fot. PAP/Piotr Nowak)

Wszystkie 50 europejskich komitetów olimpijskich poparło w sobotę w Mińsku kandydaturę Krakowa i Małopolski do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku - poinformowało Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

 

Kandydaturę zaprezentował prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Była to jedyna kandydatura i została zaaprobowana jednogłośnie. Jak powiedział przewodniczący EOC Słoweniec Janez Kocijancic miasto Kraków i region mają bogatą infrastrukturę sportową, którą można będzie wykorzystać podczas Igrzysk.

 

Drugie igrzyska organizuje stolica Białorusi - Mińsk. Pierwsze odbyły się cztery lata wcześniej w azerbejdżańskim Baku.

 

"Powierzenie nam organizacji Igrzysk Europejskich za cztery lata, to doskonała promocja nie tylko Krakowa i Regionu Małopolski. Jestem ponadto niezwykle ucieszony, że za naszymi igrzyskami opowiedziały się podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia EOC wszystkie narodowe komitety olimpijskie wchodzące w jego skład" - powiedział PAP prezes Kraśnicki.

 

Polski Komitet Olimpijski otrzymał listy intencyjne podpisane przez Prezydenta Miasta Krakowa i Marszałka Województwa Małopolskiego dotyczące ich gotowości do podjęcia się roli współgospodarzy tej imprezy i na tej podstawie w dniu 31 maja zgłosił kandydaturę Krakowa i Regionu Małopolska do EOC. Podjęta w Mińsku decyzja rozpoczyna prace przygotowawcze do trzecich Igrzysk Europejskich 2023.

 

Kolejnym etapem prac związanych z organizacją igrzysk za cztery lata będzie opracowanie ich programu i powołanie przez EOC Komisji Koordynacyjnej nadzorującej przygotowania do tej imprezy.

 

Impreza w Mińsku, w której startuje ponad 4000 sportowców, rozpoczęła się 21, a zakończy 30 czerwca. Zawody pierwotnie mieli zorganizować Holendrzy, ale rosnące koszty przygotowań zmusiły ich do rezygnacji.

 

Igrzyska, na mniejszą skalę niż ogólnoświatowe, mają od dawna Azja i Brytyjska Wspólnota Narodów. Niedawno przyszła kolej na Europę. W inauguracji imprezy w Baku biało-czerwoni zdobyli dwadzieścia medali, dwa złote, osiem srebrnych i dziesięć brązowych.

 

"Termin zgłaszania kandydatur na gospodarza trzeciej edycji Igrzysk Europejskich w 2023 roku minął 31 maja i EOC z przyjemnością potwierdził, że wpłynęła jedna oferta od Polskiego Komitetu Olimpijskiego - wspólna propozycja Miasta Krakowa i Regionu Małopolski" - napisano wówczas na oficjalnej stronie internetowej EOC.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

trap13a 18:15:11 | 2019-06-22
 Małopolska to nie uboga Holandia

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?