W Bieszczadach kolejny upalny dzień; prognozowane burze z wyładowaniami

(fot. pl.depositphotos.com)

Kolejny upalny dzień zapowiada się w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

 

- Ostrzegamy przed burzami, które są prognozowane w ciągu dnia - powiedział w niedzielę rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Arkadiusz Kawalec.

 

- Wszędzie jest słonecznie i bezwietrznie, a pogoda zachęca do wędrówek górskich. Rano w Cisnej i Ustrzykach Górnych temperatury powietrza przekraczały już 20 stopni Celsjusza. W ciągu mogą one znacznie wzrosnąć - zauważył ratownik dyżurny.

 

Dodał, że "w górach turyści powinni pamiętać o właściwym nakryciu głowy i odpowiedniej ilości napojów". "Nie wolno też zapomnieć o naładowanym telefonie komórkowym, który posiada aplikację Ratunek" - mówił Kawalec.

 

W niedzielę w Bieszczadach mogą wystąpić burze z wyładowaniami atmosferycznymi. Ratownik GOPR przypomniał, że wędrujący po górach już "po pierwszych symptomach zapowiadających zmianę pogody powinni schodzić w bezpieczne miejsce".

 

- Natomiast w trakcie burz należy unikać otwartych przestrzeni. W żadnym przypadku nie chronić się pod pojedynczymi drzewami oraz nie zostawać na graniach - wyjaśnił.

 

Od kilku dni na niektórych szlakach górskich można spotkać żmije. Na Podkarpaciu żyją trzy odmiany żmij zygzakowatych: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie (tzw. wstęga kainowa) i znak "x" na głowie. Charakterystyczna u żmij jest też pionowa źrenica oka.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?