Gwałtowne burze i opady deszczu przeszły przez Polskę. Konieczne interwencje straży pożarnej

(fot. PAP/Marcin Bielecki)

Powalone drzewa tarasujące drogi i uszkodzone dachy to skutki nawałnic, jakie w czwartek po południu przeszły przez Polskę. W wielu miejscowościach konieczne były interwencje straży pożarnej. 

 

Śląskie

 

"Mamy kilka powalonych drzew i działania przy uszkodzonych dachach, ale nie jest tych interwencji dużo" - powiedziała PAP dyżurna Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.

 

Strażacy mają na razie informacje o dwóch uszkodzonych dachach. Jak relacjonują, intensywny deszcz połączony z silnym wiatrem ustał po kilkunastu minutach i liczba interwencji nie powinna już wzrosnąć.

 

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach przekazał PAP, że poza burzą w Rybniku nie ma dotychczas zgłoszeń szkód spowodowanych przez burze w innych częściach regionu. Straż pożarna nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

 

Warmińsko-mazurskie

 

Ponad 140 razy interweniowała w czwartek warmińsko-mazurska straż pożarna po burzach przechodzących nad Warmią i Mazurami, którym towarzyszy silny wiatr. Skutki nawałnic to w większości powalone drzewa tarasujące drogi - podał rzecznik straży Rafał Melnyk.

 

Silny wiatr ze strefą opadów deszczu przesuwa się z zachodu regionu z okolic Elbląga na północny wschód oraz na wschód w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich - Giżycka i Olecka.

 

Jak podała straż, najwięcej zdarzeń odnotowano do tej pory w powiecie elbląskim, w Pasłęku, Lidzbarku Warmińskim, Iławie, Ostródzie oraz Bartoszycach i Braniewie. W powiecie elbląskim strażacy usuwali ok. 20 połamanych drzew, w tym drzewo, które oparło się o budynek mieszkalny; inne drzewo przewróciło się na samochód. Nie było poszkodowanych.

 

W powiecie ostródzkim wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego. Między Pieniężnem a Sawitami drzewo przewróciło się na tory.

 

Na drodze S7 Gdańsk-Warszawa podmuch wiatru przewrócił na wysokości Pasłęka samochód ciężarowy. Policja poinformowała, że ciężarówka już została postawiona na koła i trasa jest przejezdna. Między Mrągowem a Giżyckiem, w Wilkasach ulewa zalała drogę krajową nr 59. Jezdnia była nieprzejezdna na długości 200m. Wodę z drogi wypompowywali strażacy.

 

Wielkopolskie

 

W czwartek po południu w Łobżenicy (Wielkopolskie) podczas burzy piorun uderzył w dom wielorodzinny. Na dachu wybuchł pożar. Przed przybyciem pierwszych zastępów z budynku ewakuowało się 6 osób, w tym dwoje dzieci.

 

Jak tłumaczył PAP mł. bryg. Zbigniew Szukajło z Komendy Powiatowej PSP w Pile, podczas burzy, która przeszła w czwartek przez północną Wielkopolskę, piorun uderzył w dom wielorodzinny w Łobżenicy.

 

"Działania na miejscu prowadziło dziewięć zastępów straży. Co najważniejsze, nie ma osób poszkodowanych. Jeszcze przed przybyciem pierwszych zastępów z budynku ewakuowało się sześć osób, w tym dwoje dzieci" - powiedział PAP Szukajło.

 

Jak dodał, "od uderzenia piorunu w maszt zapaliła się instalacja elektryczna w budynku; wybuchł pożar. Nadpalona została konstrukcja drewniana dachu i poddasza".

 

"Działania były bardzo utrudnione ze względu na duże zadymienie i ciężko było zlokalizować źródło pożaru" - podkreślił.

 

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt powiedział PAP, że dotychczas straż nie odnotowała innych poważniejszych zdarzeń.

 

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w czwartek ostrzeżenie przed bardzo silnym wiatrem, burzami i gradem oraz możliwymi przerwami w dostawach prądu.

 

Alert dotyczy 12 województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, częściowo pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Mieszkańcy tych regionów otrzymali SMS z ostrzeżeniem RCB.

 

Na terenach, których dotyczy alert, mogą wystąpić burze; ma spaść od 30 mm do 40 mm deszczu, lokalnie do 50 mm na metr kwadratowy. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 115 km/h. Miejscami może spaść grad.

 

 

Alert obowiązuje od czwartkowego popołudnia do godz. 6. rano w piątek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?