MSZ: w czwartek szefowie MSZ Polski i Szwecji z wizytą na Ukrainie

(fot. shutterstock.com)

W czwartek szefowie MSZ Polski i Szwecji: Jacek Czaputowicz i Margot Wallstroem udają się ze wspólną wizytą na Ukrainę; w Kijowie planowane jest spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - podało MSZ.

 

Celem wizyty jest m.in. przedstawienie nowych propozycji rozwoju Partnerstwa Wschodniego.

 

Margot Wallstroem odwiedzi w czwartek Warszawę na zaproszenie Jacka Czaputowicza. "Spotkanie będzie związane z tegorocznymi obchodami setnej rocznicy nawiązania polsko-szwedzkich relacji dyplomatycznych oraz dziesiątej rocznicy zainicjowania przez Polskę i Szwecję Partnerstwa Wschodniego" - czytamy w komunikacie MSZ przekazanym w środę PAP.

 

Głównymi tematami rozmów szefów dyplomacji Polski i Szwecji "będzie dwustronna współpraca oraz wspólnota interesów w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i polityki wschodniej, w tym Partnerstwa Wschodniego".

 

Po spotkaniu dwustronnym ministrowie SZ wezmą udział w debacie poświęconej unijnej polityce wschodniej w kontekście dziesiątej rocznicy Partnerstwa Wschodniego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

 

MSZ poinformowało też, że w ramach obchodów rocznicowych szefowie dyplomacji Polski i Szwecji odbędą wspólną wizytę na Ukrainie, "która jest największym i najbardziej ambitnym uczestnikiem Partnerstwa Wschodniego". "Celem wizyty w Kijowie jest przedstawienie nowych propozycji rozwoju Partnerstwa, jak również potwierdzenie stałego wsparcia europejskiego dla Ukrainy" - podkreślono w komunikacie.

 

Jak czytamy, zaplanowane zostały spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, urzędującym ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem oraz działaczami ważniejszych organizacji pozarządowych. Ministrowie wygłoszą też wykład na temat Partnerstwa Wschodniego i europejskiego wsparcia dla Ukrainy dla studentów Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

 

W środę Pawło Klimkin poinformował, że w najbliższych dniach wizyty na Ukrainie złożą szefowie MSZ Polski, Szwecji, Niemiec i Francji. Czaputowicz i Wallstroem oczekiwani są w Kijowie w czwartek wieczorem. W piątek wygłoszą razem wykład otwarty na temat Partnerstwa Wschodniego, a następnie przeprowadzą rozmowy z prezydentem Zełenskim. Także w czwartek na Ukrainę przybędą szefowie MSZ Niemiec i Francji, Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?