Karczewski o wynikach wyborów do PE: zwycięstwo Kaczyńskiego i wielka porażka Tuska

(fot. PAP/Jakub Kamiński)

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego to zwycięstwo prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wielka porażka szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Frekwencję wyższą niż w poprzednich latach nazwał "świętem demokracji".

 

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej przeliczonych z 99,31 proc. obwodowych komisji w Polsce w wyborach do PE, PiS otrzymało 45,56 proc. głosów, Koalicja Europejska - 38,3 proc., a Wiosna - 6,04 proc. i tylko te trzy komitety uzyskają mandaty. Zgodnie z wynikiem dla 99,31 proc. komisji, średnia frekwencja dla całego kraju wyniosła 45,61 proc.

 

"To był dzień demokracji, święto demokracji. Takiej frekwencji nikt się nie spodziewał. To jest wielki dzień polskiej demokracji. To zadaje kłam tym wszystkim, którzy mówią, że w Polsce nie ma demokracji. Pokazaliśmy im, pokazaliśmy Europie, pokazaliśmy wszystkim, że Polska jest demokratyczna" - podkreślił Karczewski w poniedziałek w Radiu Zet.

 

Jak zauważył, to pierwsze wybory europejskie, w których PiS odniósł zwycięstwo. Jak powiedział, wynik PiS nie jest dla niego zaskoczeniem, ale jest "bardzo miłą niespodzianką". "Cieszę się z tego, bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy w ogóle wzięli udział w wyborach" - powiedział marszałek Senatu.

 

Zastrzegł jednocześnie, że - ze strony PiS - jest "pokora, pokora i pokora". "Bardzo intensywnie i bardzo ciężko będziemy pracować" - zadeklarował.

 

Przyczyną zwycięstwa PiS w wyborach europejskich - według Karczewskiego - jest m.in. wiarygodność jego partii. "Jesteśmy wiarygodni, rzetelni, odpowiedzialni, realizujemy swój program" - przekonywał Karczewski. "Mówimy i robimy" - dodał. O niższym wyniku Koalicji Europejskiej - w jego ocenie - przesądził "brak programu i brak spoiwa".

 

"Co łączy PSL z feministkami? Co łączy z bardzo lewicowymi poglądami?" - pytał marszałek Senatu. Jego zdaniem, ludowcy zapłacili bardzo dużą cenę za udział w Koalicji Europejskiej.

 

Marszałek Senatu ocenił, że "filarem i głównym aktorem" kampanii wyborczej był prezes PiS Jarosław Kaczyński. "To jest zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego i wielka porażka Donalda Tuska" - podkreślił. Pytany, czy - jego zdaniem - "czar Tuska" przestał działać, Karczewski odpowiedział: "Myślę, że po prostu takiego czaru nie ma". Dopytywany, czy Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich, marszałek Senatu powiedział: "Myślę, że nie".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 07:59:39 | 2019-05-28
W dużym uproszczeniu zabór rosyjski głosuje na PiS , pruski na KE.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 19:46:40 | 2019-05-27
Polska nie jest podzielona na dwie części link

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 12:28:48 | 2019-05-27
Udało się klasie rządzącej podzielić Polskę na dwie części, ale jest faktem, że wyrwali dla siebie większą część. 

Oceń 2 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?