Timmermans: jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady UE

(fot. PAP/Marcin Obara)

Jeśli chcecie Polski, która przewodzi w Europie, jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady Unii Europejskiej i działajcie zgodnie z nimi - mówił w środę w Warszawie wiceszef KE Frans Timmermans. Dodał, że jedną z fundamentalnych zasad UE jest niezależność sądów.

 

Timmermans przebywa w Warszawie od wtorku. W środę na wspólnej konferencji prasowej z liderem Wiosny Robertem Biedroniem mówił, że w ciągu swojego pobytu może zobaczyć, że prawie wszystkie partie biorące udział w eurowyborach są "za Europą". "Ale jeśli jesteś za Europą, musisz też popierać europejskie wartości. Jedną z fundamentalnych zasad w Europie jest respektowanie trójpodziału władz. Jedną z podstawowych zasad jest respektowanie niezależności systemu sądownictwa" - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej.

 

Jak dodał, Polska ma długą i smutną historię "stanowisk sędziowskich obsadzanych na podstawie telefonu z centrali partyjnej". "Nie chcemy się cofać do tej historii. Jeśli jesteś proeuropejski, musisz zaakceptować wszystkie zobowiązania, które Traktaty nakładają na ciebie. A jednym z fundamentalnych zobowiązań jest niezależność sądów, niezależność systemu sprawiedliwości" - podkreślił Timmermans.

 

Zapewnił, że jako "wielki przyjaciel Polski", chce aby Polska była liderem w Europie, aby Polacy byli jednym z narodów, które determinują przyszłość UE. "Ale nie możesz być liderem, jeśli zostajesz na marginesie, nie możesz przewodzić, jeśli jesteś w nieustającej debacie z innymi krajami UE w kwestii praworządności" - oświadczył wiceszef KE.

 

Zaapelował do wszystkich sił politycznych w Polsce: "Jeśli chcecie Polski, która pełni przewodnią rolę w Europie, jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady UE, przyjmijcie je i działajcie zgodnie z nimi".

 

Timmermans zapowiedział też, że będzie "kontynuował walkę, aby zapewnić - także dla Polski - że system sprawiedliwości pozostanie niezależny". "Będziemy to kontynuować, bo to ważne dla każdego polskiego obywatela, aby być pewnym, że sędzia, z którym może się spotykać, jest niezależny i orzeka na podstawie prawa a nie politycznego interesu" - powiedział.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

168

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

efka47 19:50:43 | 2019-05-22
RobRoy, obecnej władzy nic nie hamuje, bo podporządkowano sądownictwo jednej partii. Tak było za komuny, a ty albo jesteś za młody i nie pamiętasz, albo za stary i masz początki Alzheimera...

Oceń 2 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 15:19:27 | 2019-05-22
"władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza są wyodrębnione i sprawowane przez osobne organy państwowe, łączenie kompetencji organów i stanowisk różnych władz jest niedopuszczalne, władze te mają wzajemnie oddziaływać na siebie i się hamować".

Jak widzę trzeba dodać, że w Polsce dopiero w tej chwili zaczyna funkcjonować klasyczny trójpodział władz, na wzór tego co jest w innych krajach UE. Do tej pory w Polsce funkconował klanowy, oligarchiczny segment władzy sądowniczej, który prowadził do degeneracji i demoralizacji tej władzy. Przykładów nie brakuje.

Oceń 14 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 15:07:04 | 2019-05-22
Św. Jan Paweł II był wielkim zwolennikiem Unii i demokracji, a demokracja to trójpodział władz i niezależność sądownictwa. A gdzie kwestionuje się demokrację, otwiera się drzwi dyktaturze.

Oceń 3 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 14:55:22 | 2019-05-22
Jeśli chcecie być w sercu Europy Timmermansa i towarzyszy, przede wszystkim macie się wyrzec Chrystusa i Ewangelii. To jest klucz. Jeśli to zrobicie, na inne rzeczy możemy przymknąć oko, tak jak to drzewiej bywało.
Problem w tym, że choć Europa Timmermansa (mimo że nadal jeszcze dominuje) jest już w okresie schyłkowym, omamionych chętnych nie brakuje.

Oceń 29 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 12:07:29 | 2019-05-22
Ja bym wolał żeby sędziowie orzekali sprawiedliwie. No bo skoro piszą nam niesprawiedliwe prawo, to o sprawiedliwości możemy zpomnieć. Coraz więcej przywilejów władzy i coraz większe zniewalanie ludzi niesprawiedliwym prawem. Co gorsze, to władza nawet tego niesprawiedliwego prawa nie przestrzega, a sedziowie orzekają jak im się podoba. Skoro kamienice w Warszawie oddawali złodziejom, łamiąc prawo, to sami też są złodziejami ( no może tylko paserami)

Oceń 24 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook