Szczerski: Kościół może wyjść silniejszy z obecnej sytuacji, jeśli udowodni, że potrafi się oczyścić

(fot. depositphotos.com)

Kościół może wyjść silniejszy z obecnej sytuacji, jeśli będzie w stanie udowodnić społeczeństwu, że będzie pierwszą dużą grupą społeczną w Polsce, która oczyści się z pedofilii - uważa szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pytany o film "Tyko nie mów nikomu".

 

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W dwugodzinnym dokumencie znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

 

"Prawo musi być zaostrzone"

 

Pytanywe wtorek w RMF FM Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda widział ten film i "reagował bardzo emocjonalnie, bo był wstrząśnięty". Jak dodał, prezydent wezwał również do wypalania zła pedofilii "gorącym żelazem" wszędzie tam, gdzie ono występuje.

 

Pytany, co w takiej sytuacji można zrobić, Szczerski podkreślił, że "każdy powinien zachowywać się przyzwoicie". "Państwo powinno przede wszystkim wdrożyć zasadę «zero tolerancji» w każdym środowisku, w jakim pedofilia może występować" - powiedział. "Prawo musi być zaostrzone, dlatego że nie może być żadnego pobłażania dla tego typu przestępstw" - dodał.

 

Na pytanie, czy Kościół potrafi się oczyścić, Szczerski ocenił, że jego zdaniem "w wymiarze społecznym jest to najważniejsze zadanie Kościoła". "W wymiarze społecznym rzeczywiście jest tak, że Kościół dzisiaj może wyjść silniejszy z tej sytuacji, jeśli będzie w stanie udowodnić społeczeństwu, że będzie pierwszą dużą grupą społeczną w Polsce, która oczyści się z pedofilii" - powiedział. "Wierzę, że to jest możliwe" - podkreślił Szczerski.

 

W oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że jest "głęboko poruszony" tym, co zobaczył w filmie. Za stworzenie filmu dziękował Sekielskiemu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. "W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakie doznali" - zaznaczył.

 

Podwyższenie granicy odpowiedzialności karnej

 

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Szczecinie szef tej partii Jarosław Kaczyński mówił m.in., że przygotowano zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którymi przestępstwa pedofilii będą karane "dużo surowiej niż obecnie". "Dzisiaj bardzo często zapada nawet wyrok z zawieszeniem, praktycznie żadna kara, jak to się mówi: «w zawiasach» czyli w ogóle. Otóż nie będzie «zawiasów», będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia" - powiedział Kaczyński.

 

Obecnie uznawane karane są kontakty seksualne z osobami poniżej 15 roku życia. Kaczyński zapowiedział podwyższenie tego progu. "Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce - jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko - 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to jest konieczne. Trzeba być tutaj twardym" - powiedział prezes PiS.

 

W poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek przekazała PAP, że we wtorek "poznamy konkrety przedstawione przez rząd" dotyczące propozycji ws walki z pedofilią.

 

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie T. Sekielskiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.11

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 18:59:04 | 2019-05-14
Tak, obejrzałam. To film niezwykle ważny i cenny, bardzo prawdziwy. Ale jeśli chodzi o pokazanie postawy kościelnych hierarchów, niczym mnie nie zaskoczył, niczym nie zszokował. Bo ja to wszystko wiem, ja to wszystko widziałam i przeszłam.

,,Prawie 20 lat temu odbijałam się od kościelnego muru, zostałam odprawiona przez arcybiskupa Michalika z niczym z kurii.
Potem, po moim zgłoszeniu sprawy prokuraturze, parafianie słuchali jego listu pasterskiego. Stanął wprost po stronie księdza, współczuł mu, a nas oskarżył, że wywodzimy się od ojca kłamstwa. Czyli szatana."

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 14:00:33 | 2019-05-14
Panie lleszek, zmilcz waść oszczęść sobie wiadomo czego.
Czy człowiek może stać się już tylko motywowaną politycznie wydmuszką, pełną jadu i nienawiści? Mam nadzieję, że tak jest tylko tutaj, nie w realnym świecie.

Oceń 22 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 13:01:02 | 2019-05-14
Przecież jeszcze kilka dni temy przedstawiciele klasy rządzącej dowodzili, że największym wrogiem są LGBT, gender i edukatorzy seksualni. Wrogiem publicznym numer jeden była aktywistka, która rozlepiła w Płocku odbitki obrazu Matki Bożej w tęczowej aureoli. Wysłali nawet sześciu panów w odblaskowych kamizelkach z napisem Policja z nakazem rewizji w charakterze obrońców katolickiej ortodoksji. Cała plejada dygnitarzy ryczała i szczekała oburzona.
Dzisiaj już zmienili poglądy? A może po prostu obejrzeli ile odsłon ma ten film i doszli do wniosku, że w ich interesie leży przestawienie wajchy na inną.

Oceń 5 37 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 12:02:45 | 2019-05-14
"jeśli udowodni, że potrafi się oczyścić" - jedynym dowodem byłyby dymisje skompromitowanych biskupów. W Chile było mniej książy pedofilów niż w Polsce, a wszyscy biskupi podali się do dymisji. To rozumiem. To jest prawdziwe oczyszczenie.

Oceń 7 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 11:55:32 | 2019-05-14
Jedno jest pewne - wrogowie Kościoła nie będą Kościołowi pomagać w uzyskaniu takiego efektu jak w tytule!

Oceń 18 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook