Solidarność: nauczyciele nie przegrali, będą podwyżki i zmiany

(fot. PAP/Marcin Obara)

Nauczyciele nie przegrali. KSOiW NSZZ "Solidarność" wynegocjowała w porozumieniu podpisanym z rządem m.in. 15-procentową waloryzację wynagrodzeń w tym roku, zmianę systemu wynagradzania i skrócenie ścieżki awansu zawodowego - wskazał w czwartek związek.

 

"Solidarność miała rację! Nauczyciele nie przegrali! Przypomnijmy, że 7 kwietnia zespół negocjacyjny Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ «Solidarność» podpisał z rządem porozumienie, które uwzględniło większość naszych postulatów" - głosi oświadczenie KSOiW NSZZ "Solidarność".

 

Wskazano w nim, że sekcja wynegocjowała: 15-procentową waloryzację wynagrodzeń w tym roku, zmianę systemu wynagradzania (na przełomie czerwca i lipca tego roku ma zostać opracowany nowy system wynagradzania, według którego pensje nauczycieli będą powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej), przywrócenie przepisów dotyczących oceny pracy sprzed września 2018 r., skrócenie ścieżki awansu zawodowego, określenie minimum dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł oraz przyznanie dodatkowych tzw. godzin do dyspozycji dyrektora.

 

Zdaniem związku podpisane z rządem porozumienie to "efekt skutecznych negocjacji, które prowadziła KSOiW NSZZ «Solidarność» i pragmatycznego podejścia do negocjacji".

 

W oświadczeniu podkreślono, że związek "przez półtora roku prowadził otwartą walkę z MEN, a także rządem, domagając się podwyżek wynagrodzeń oraz poprawy warunków pracy".

 

"Od początku prowadzenia akcji protestacyjnej, nie chcieliśmy, by zakładnikami naszej walki z rządem byli uczniowie. Zdawaliśmy sobie także sprawę, o czym informowaliśmy nauczycieli, że prowadzenie strajków w szkołach, naraża ich na utratę zarobków, a także na inne bolesne konsekwencje" - wskazała Solidarność.

 

Jak podniesiono, "uparte żądanie, formułowane przez inne centrale związkowe, spełnienia zaporowego postulatu podwyżki wynagrodzeń o tysiąc złotych, doprowadziło do tego, że rząd zaczął forować propozycję zwiększenia nauczycielskiego pensum".

 

"Stanowczo podkreślamy, że podwyżki wynagrodzeń nauczycieli oraz zmiany w przepisach prawnych dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego oraz nowy system wynagradzania to sukces negocjacyjny KSOiW NSZZ «Solidarność». Porozumienie z rządem, które gwarantuje realizację naszych postulatów, podpisał tylko jeden związek zawodowy - NSZZ «Solidarność»!" - podkreślono. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.63

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

T7HRR 10:42:40 | 2019-04-26
Sierakowski dziś doscyć dobrtze opisuje o co chodzi w straju nauczycieli. Na co liczy opozycja. Uczcie się nauczyciele, uczcie.


https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/strajk-nauczycieli-zawieszony-sierakowski-zadowolona-wl...

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 05:41:30 | 2019-04-26
G.Schetyna namówił Broniarza na strajk totalny, a na końcu dał wszystkim nauczycielom kopa w... Do tego miejskie władze z PO, z wielu miejscowości w Polsce, próbując podsycać nienawiść do rządu, naobiecywała nauczycielom zapłatę za czas strajku, a teraz się z tego wycofuje.

Jak ci ludzie dojdą do władzy to tak mniej więcej będzie wyglądać spełnianie obietnic złożonych nauczycielom...

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 20:39:56 | 2019-04-25
Proksa zdradził Solidarność nauczycielską.Dobro partii postawił ponad dobro nauczycieli.Niewątpliwie jako członek PIS wykazał się skutecznością.Udziałowcy spółki Srebrna górą.( Nie pozwolą sobie w kaszę dmuchać jakimś tam wykształciuchom.)Gratuluję skuteczności.Wódz będzie zadowolony.

Oceń 5 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 18:39:43 | 2019-04-25
Rząd PiS podpisał porozumienie z kandydatem PiS na radnego w ostatnich wyborach samorządowych i obie strony się zapewniają,  że odniosły sukces.

Oceń 9 12 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook