O. Ludwik Wiśniewski OP: czas postawić problem szkoły jako zasadniczy w naszym kraju

(fot. Adam Walanus [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)

Czas problem szkoły postawić jako problem zasadniczy w naszym kraju. Strajk to bardzo ważny sygnał, że szkoła jest w ruinie. Oczywiście pierwszy krok to sensowne wynagrodzenia dla nauczycieli - powiedział w piątek dominikanin o. Ludwik Wiśniewski.

 

"Wydaje mi się, że tu wcale nie chodzi o tysiąc złotych, myślę, że nasza szkoła jest w tej chwili w dramatycznej sytuacji" - powiedział o. Wiśniewski na antenie Radia Zet. Mówił, że jego znajomi niedawno byli w Finlandii, "gdzie jest świetna szkoła" i wrócili zdumieni, ponieważ "zawód nauczyciela w Finlandii jest najbardziej cenionym zawodem, prestiżowym".

 

Według dominikanina, "potrzebna nam jest ogólnonarodowa debata, nad tym jak szkoła ma wyglądać". Zdaniem o. Wiśniewskiego to dobrze, "że nauczyciele sygnalizują, że tak dalej być nie może". "Odbieram to tak, że tu nie chodzi o tysiąc złotych, ale chodzi o sensowną szkołę, która będzie Polaków sensownie wychowywać" - dodał.

 

W jego ocenie strajk nauczycieli "to bardzo ważny sygnał, że szkoła jest w ruinie, że trzeba coś zrobić. Oczywiście pierwszy krok to sensowne wynagrodzenia dla nauczycieli". "Czas problem szkoły postawić jako problem zasadniczy w naszym kraju" - podsumował o. Wiśniewski, znany i ceniony duszpasterz akademicki, rekolekcjonista, a w przeszłości działacz opozycji antykomunistycznej w PRL.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.77

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

GrzesiekQ 12:03:23 | 2019-04-19
Bardzo chciałbym, aby w debacie uwzględniono ten fragment encykliki Divini illius Magistri Piusa XI.

Wszelako w tych wszystkich sposobach popierania wychowania i kształcenia publicznego i prywatnego, państwo powinno, oczywiście, szanować przyrodzone prawa Kościoła i rodziny do chrześcijańskiego wychowania, a prócz tego powinno przestrzegać sprawiedliwości rozdzielczej. Dlatego też niesprawiedliwym i niedozwolonym jest wszelki monopol wychowawczy czy też szkolny, który fizycznie lub moralnie zmusza rodziny do posyłania dzieci do szkół państwowych, wbrew obowiązkom chrześcijańskiego sumienia, a także wbrew słusznym ich upodobaniom.

Oceń 12 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook